Myslíte si, že v školách sa učíme mnoho zbytočných vecí, ktoré v reálnom živote nebudeme vôbec potrebovať? Hmm... Bohužiaľ, je to tak. Náš školský systém, ktorý je takpovediac staromódny, by si zaslúžil zmenu od jeho hlbokých koreňov.
O tom, že Slovensko je bohaté na prírodné krásy, niet pochýb. Jednými z útvarov, ktoré matka príroda formovala niekoľko miliónov rokov, sú jaskyne.
Ivka a Vladko Klimčákovci sú zakladateľmi značky ALIMONTE, ktorá prináša detský nábytok s Montessori prvkami. Na začiatku ich podnikania stála výzva vyrobiť postieľku pre vlastnú dcérku.
Obrovský talent, nesmierna zodpovednosť a láska k umeleckej práci. Mohla by som toho písať mnoho, avšak hlavne tieto vlastnosti najviac vystihujú umelca Tomáša Berku.
V súčasnosti žije na Slovensku viac než 800 druhov chránených živočíchov. Mnohým z nich reálne hrozí vyhynutie, pretože ich počet na našom území klesá.
Pozývame vás na výlet do Budmeríc, malebnej dedinky ležiacej na okraji úrodnej Trnavskej pahorkatiny v okrese Pezinok.
Docentka Kaiserová sa celý svoj profesijný život venovala detskej hematológii a onkológii. Detskú onkológiu pozdvihla na vysokú úroveň a aktívne sa podieľala na zavedení vyše stovky nových chemoterapeutických protokolov pre liečbu malignít.
Kĺby nás dokážu potrápiť bez ohľadu na dátum narodenia. Faktom je, že počet ľudí, ktorí sa na bolesti pohybového aparátu sťažujú, neustále rastie. Dá sa voči tomuto nepríjemnému „fenoménu“ brániť?
Kiná už pár dní premietajú slovenský film Stand up, v ktorom sa hlavný hrdina Mišo (Ondrej Kovaľ) rozhodne stať profesionálnym stand-up komikom a vydá sa na svoje prvé turné po Slovensku.
Kedy ste si naposledy kúpili v obchode egreše? S výnimkou domáceho pestovania po nich siahame len zriedka, čím svoje telo ochudobňujeme o množstvo účinných látok.
„Všetko ohľadom levandule bolo vždy našou vášňou a snívali sme o akejsi vlastnej oáze pokoja“, vysvetľuje Simona Slobodová, spoluautorka projektu „Levanduľa zo Záhoria“.
Počas jednej medzinárodnej letnej školy sa nám spolu so študentami podarilo nájsť na ploche opusteného smetiska v tureckom meste Iznik prejavy základov trojloďovej ranokresťanskej baziliky.
V minulosti sa tradovalo, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli páliť jánske ohne, vatry.
Až 96 % rodičov sa obáva o blaho svojich detí kvôli zhoršujúcim sa klimatickým podmienkam. Z toho 48 % z nich súhlasí, že zníženie nášho vplyvu na životné prostredie je výzvou, ktorú musíme vyriešiť spolu.
Gabriela Slivová je mimoriadne šikovnou a talentovanou členkou Mensy. Pred rokmi ju prilákal svet kartografie a tvorenie máp, ktoré ešte v minulosti kreslila ručne pierkom.
Pred niekoľkými rokmi by nikoho ani nenapadlo, že sa vinylové gramoplatne vrátia na pulty predajní so zvukovými nosičmi.
Slovenské národné divadlo sa stalo novým členom Francúzsko-slovenskej obchodnej komory.
Potrebujeme v živote inšpirácie? A ak áno, čo všetko alebo kto každý môže byť pre nás inšpiráciou?
Ak milujete spontánne výlety, dovolenkovú atmosféru, šumenie mora i kúsok histórie k tomu, máme pre vás skvelý tip na výlet. Už ste počuli o slovinských Benátkach?
Hurá leto, hurá voľno, hurá dovolenka. A konečne žiadne covidové obmedzenia, takže sa môžeme vybrať aj do sveta. Jedni k moru, druhí na hory.
Záhorie je nielen rekreačným zázemím Bratislavčanov, ale i chalupárov z ostatných častí Slovenska a samozrejme turistov. O jeho skutočnej pýche však tuší len málokto.
Pre každého rodiča je práve jeho potomok to najkrajšie, najmúdrejšie a najúžasnejšie stvorenie na svete. :-)
ArtD. Mária Bidelnicová - reštaurátorka a umelkyňa, ktorá tvorí pod pseudonymom MURO. Vzácnym starým obrazom a ikonám dáva druhý život, avšak maľuje aj svoje vlastné obrazy. Po rodičoch tiež zdedila vášeň k fotografovaniu.
Mušle patria neodmysliteľne k letu, moru a dovolenke. Zbierame ich na plážach, lovíme pod vodou a za tie najkrajšie sme ochotní zaplatiť nemalé peniaze.
Leto už klope na dvere a spolu s ním i slnečné počasie, lákajúce na prechádzku do prírody.
Blížiaca sa letná turistická sezóna je príležitosťou objavovať nové atrakcie v rôznych regiónoch Slovenska.
Poznáte fotografie Deža Hoffmanna? Nuž, ak máte radi Beatles či iných svetovo známych muzikantov, alebo hviezdy strieborného plátna druhej polovice 20. storočia, je viac ako pravdepodobné, že áno.
Jarovská bažantica je miesto, kde si môžu návštevníci užiť chvíle nerušenej pohody. Ešte stále je tu pokoj a ľudoprázdno.
Počasie nám veľmi praje a bola by škoda nevyužiť ho na spoznávanie našej krásnej krajiny. Vyberte sa na výlet na jednu z verejnosti prístupných lesných železničiek. Uvidíte, že neoľutujete.
Pozývame vás na návštevu malebnej dedinky Očová, ležiacej na východnom okraji Zvolenskej kotliny, asi 12 kilometrov východne od mesta Zvolen.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal každý človek ročne skonzumovať okolo 220 kg tejto významnej a nenahraditeľnej potraviny.
V minulosti boli studne hlavným zdrojom zásobovania ľudí pitnou vodou. Mnohé z nich sa zachovali dodnes.
Slovo med pochádza z hebrejčiny a dá sa preložiť slovami "očariť, nadchnúť". Presne tieto pocity vo vás pravdepodobne vzbudí aj jeden z najstarších spôsobov obživy človeka, brtníctvo.
Príjemné jarné dni lákajú čoraz častejšie ľudí na výlet do prírody alebo k návšteve rôznych historických a kultúrnych pamiatok.
Vedenie Opery Slovenského národného divadla predstavuje atraktívnu 103. sezónu.
Neďaleko Trnavy sa nachádza zrúcanina kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej a kostola, ktoré v minulosti patrili františkánskemu rádu.
Stromy sú najmocnejším symbolom ľudstva, ale tiež sily a rastu. Ich význam pre život človeka je nesmierne dôležitý.
V Slovenskej filharmónii sa totiž uskutoční už šiesty abonentný koncert Slovenského komorného orchestra.
Deň matiek je deň, keď ľudia vyjadrujú úctu a obdiv matkám i materstvu. Jeho oslavy vychádzajú z rôznych tradícií, preto dátum osláv nie je presne daný a po celom svete pripadá na iný termín.
Jar je v plnom prúde a slnečné lúče nás lákajú von. Meníme oblečenie, no tie džínsy, ktoré sme vlani nosili, sú nám možno „trochu“ tesné. :-)
Prvá dáma slovenského módneho priemyslu. Charizmatická módna návrhárka Lýdia Eckhardt síce vyštudovala právo, ale jej snom bola kreatívna práca, ktorú si môžeme obliecť. Jej modely boli prezentované okrem Slovenska aj v iných európskych mestách.
V stredu 4. mája 2022 sa v bratislavskom kine CINEMAX BORY slávnostne otvorí v poradí už 16. ročník putovného Minifestivalu európskeho filmu 7x7, ktorý potrvá až do 18. mája 2022. Ponúkne skvelé filmy vo vašom meste zadarmo!
Jar sa nesie v znamení prichádzajúceho nového života. V tomto čase sa vracajú na paše aj pastieri so svojimi stádami.
Už tento víkend začína romantický mesiac, ktorý je považovaný za ten najkrajší v roku.
Kamenárske remeslo existuje na svete od nepamäti, a že je to nielen remeslo, ale aj umenie, nás presviedčajú historické skvosty. Tie nachádzame po celom svete, pričom dodnes nás uchvacujú svojou dokonalosťou.
Mesiac máj sa viaže k obdobiu lásky, energie či zrodu nového života. Znakom sily a rastu je májová zeleň na poliach, lúkach i záhradách.
Hotel Thermia Palace začne oslavy svojich 110. narodenín veľkolepo - krájaním najdlhšej torty na najdlhšom krytom moste na Slovensku.
Pracovníci občianskeho združenia Živá planina tvrdia, že tučný syslík, rovná sa zdravý syslík. :-)
Vokálna formácia 4 Tenori je mimoriadnym hudobným projektom na scéne českej pop-music.
Sokoliarstvo je ponímané najmä ako spôsob lovu pomocou vycvičených dravcov - predovšetkým sokolov, jastrabov i orlov.
Na každý sviatok sa viaže určitá tradícia, ktorá robí tento deň výnimočným. Ich dodržiavaním si uctievame zvyky našich predkov, na ktoré sa vďaka tomu ani po rokoch nezabúda.
Pre niekoho iba základná potreba nutná k prežitiu, pre iného liek i pôžitok v jednom. Reč je o jedle, ktorému sa v ostatných rokoch venuje čoraz viac pozornosti. O to väčšmi, ak mu nechýba prívlastok zdravé.
Správy o práve prebiehajúcich bojoch na Ukrajine sa dozvedáme denne z rozhlasu, televízie, tlače i internetu.
Európska vesmírna agentúra ESA uverejnila detailné snímky Slnka, vytvorené sondou Solar Orbiter.
11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby. Ľudia na celom svete si pripomínajú toto ochorenie už tradične pochodom, s červeným tulipánom v ruke.
Zdravý životný štýl je dnes často diskutovanou témou. Čoraz viac ľudí hľadá informácie, ako sa stravovať zdravšie, ako správne cvičiť, čo robiť, aby mali dostatok energie, optimizmu a posilňovali si imunitu.
Zdajú sa vám vaše bežecké tréningy nudné? S touto aplikáciou sa športovanie zmení na poriadne dobrodružstvo. Po jej spustení sa dostávate do centra hry, v ktorom sa z vás razom stanú tajní agenti s dôležitými úlohami.
V rebríčkoch najbohatších ľudí nájdete mnoho takých, ktorí za obrovský majetok vďačia svojim rodičom či predkom. Je ale veľký rozdiel, pokiaľ ste si milióny na konte zarobili bez pomoci.
Denisu Minárovú (pseudonym Deni Minar) poznám osobne a môžem povedať, že je inšpiratívnym mladým človiečikom. Odhodlala sa ísť ťažšou, ale o to zmysluplnejšou životnou cestou. Našla v sebe umelecký talent, ktorý dokázala v mladom veku naplno zúročiť.
Mnohí ľudia sú každodenne vystavení pracovnému stresu a hľadajú spôsob, ako proti nemu bojovať. Nie nadarmo sa hovorí, že hudba lieči.
Dlho pripravovaný projekt, ktorý ukazuje, že Slovensko má byť na čo hrdé, je tu.
Na svojich kurzoch, v duchu Helen Doron, sa venuje malým predškolákom, no neraz sa spolu s nimi učia aj rodičia. Kde robíme pri štúdiu angličtiny najviac chýb?
Rodinná atmosféra, priame prepojenie s praxou prostredníctvom práce v partnerských firmách, možnosť byť súčasťou budúcnosti priemyslu a štúdium atraktívnych odborov doplnené o mnoho mimoškolských aktivít.
Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku.
... veď matematika je zaujímavá a vie byť aj zábavná, závisí od toho, ako sa podáva, od správnej motivácie žiakov, ktorí sa ju učia.
Jozef Leikert je spisovateľ telom aj dušou, ktorý sa venuje literatúre faktu i poézii. Celkovo mu vyšlo viac než dvadsať kníh literatúry faktu a štrnásť básnických zbierok. Tie mu priniesli viacero významných ocenení.
Aj v roku 2022 si už o pár hodín posunieme ručičky hodiniek o jednu hodinu dopredu a svoj životný rytmus na sedem mesiacov prispôsobíme letnému času.
Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine vydala informačnú brožúru v ukrajinskom a anglickom jazyku, v ktorej prichádzajúci ľudia na úteku nájdu všetky informácie na jednom mieste.
V úprave vlasov je aktuálne veľmi obľúbeným trendom copíkovanie alebo vytváranie kučierkových účesov. Ich veľkou výhodou je, že každá žena si môže vyskúšať vlastný štýl.
Technická univerzita v Košiciach podáva pomocnú ruku. Reaguje tak na vzniknutú situáciu na Ukrajine. Prichádzajúcim študentom ponúka bezplatné štúdium a novú budúcnosť.
Je tiež patrónom dobrej smrti, rezbárov, robotníkov a tesárov.
3. novembra 1956 sa uskutočnilo prvé vysielanie Televízneho štúdia Bratislava, odvtedy uplynulo 65 rokov. Pri príležitosti tohto významného výročia RTVS pripravila jedinečnú výstavu kostýmov vo svojich priestoroch v Mlynskej doline v Bratislave.
Marec je nielen mesiacom knihy, učiteľov, ženskej histórie, ale tiež mesiacom, v ktorom sa začína jar.
Keď sa interiér dostane do rúk šikovného dizajnéra, dokáže s ním urobiť hotové zázraky. Pomôže vám vyriešiť malé či neefektívne využité priestory a urobí z vášho domova štýlový príbytok.
O medovine sa zvykne hovoriť ako o nápoji lásky s afrodiziakálnymi účinkami. Prezraďme si zaujímavosti, ktoré by mal o nej vedieť každý fanúšik.
Banícke múzeum v Rožňave oslavuje 120 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pripravilo pre návštevníkov viacero noviniek.
Dedina Čičmany sa preslávila dreveničkami, pripomínajúcimi perníkové chalúpky. Ich vonkajšie múry sú zdobené známymi folklórnymi motívmi, používanými v ľudovej architektúre už mnoho rokov.
Zemplínske múzeum v Michalovciach oslávi tento rok v lete 65. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravilo pre návštevníkov sériu výnimočných výstav.
Ste milovníkom maliarskeho umenia? V tom prípade si nenechajte ujsť putovnú výstavu diel svetoznámeho maliara Vincenta Van Gogha, ktorá bola otvorená vo Viedni 13. decembra 2021 a potrvá do 8. marca 2022.
Po prvom kole olympijského slalomu to vôbec nevyzeralo na medailu. No potom sa Petra namotivovala, predviedla fantastický výkon a vybojovala si vytúžené zlato.
Dostupný je v bežnom predaji medzi cigaretami, tabakom, nikotínovými žuvačkami či náplasťami.
Ženám vždy padne dobre, ak sa môžu stretnúť s kamarátkami, trošku sa porozprávať a zasmiať. Preto tak milujeme dámske jazdy, počas ktorých si oddýchneme a užijeme veľa zábavy.
Spevák Robo Šimko je známy z tretej série Slovensko hľadá SuperStar, v ktorej v roku 2007 skončil na úctyhodnom treťom mieste.
Územie Slovenska bolo osídľované už od praveku, čo dokazujú nálezy, pochádzajúce z rôznych historických období ešte spred nášho letopočtu.
Dražby sú na celom svete obľúbenou formou verejného predaja a pomerne často zachytávame informácie o rôznych predmetoch, ktoré boli predané za astronomické sumy.
Práca s deťmi patrí medzi najkrajšie a zároveň tie najťažšie. O to viac to platí v oblasti medicíny. Profesor MUDr. Svetozár Dluholucký CSc. sa jej venuje viac ako päťdesiat rokov.
Ak patríte k milovníkom klasickej hudby, pravdepodobne ste už navštívili Slovenskú filharmóniu, prvý slovenský symfonický orchester, sídliaci v našom hlavnom meste.
Lyžovačka na tatranských svahoch je nepochybne skvelý zážitok. No po niekoľkých dňoch na lyžiach by ste možno prijali aj trochu voľnejší program.
Dnes uplynulo 71 rokov od narodenia najúspešnejšieho slovenského krasokorčuliara Ondreja Nepelu.
Najstaršia obec na Kysuciach Radoľa pripravila pre fanúšikov legendárneho čarodejníka Harryho Pottera zaujímavú akciu.
Kto by nepoznal roztomilého kresleného detského miláčika, akým je najznámejší medvedík na celom svete?
Múzeá sa čoraz väčšmi prispôsobujú novým trendom i výzvam, ktoré so sebou prináša súčasná doba.
„Príroda pod vodou v zime stíchne, väčšina rýb, zapadaných listami z okolitých stromov, spí. Voda je priezračná, dohľadnosť sa neskutočne zlepší.“
Stále sa nájdu ľudia, v ktorých vianočné sviatky ešte rezonujú.
Ešte sme sa nestihli spamätať z Vianoc či osláv Nového roka a už tu máme ďalšie slávnosti.
Sviatok Zjavenie pána, alebo tiež Traja králi, patrí k najstarším kresťanským sviatkom.
Encyklopédii Britishpedia sa podaril ďalší veľký úspech. Po presadení sa vo viacerých európskych krajinách získava dominanciu aj v Ázii.
Štvrtý január patrí Dňu Braillovho písma. Jeho vynájdenie znamenalo obrovskú revolúciu v oblasti vzdelania nevidiacich.
S príchodom nového roka si ľudia zvyknú dávať novoročné predsavzatia a veria, že tentokrát sa im už naozaj podarí dosiahnuť stanovené ciele.
Nielen počas Vianoc, ale aj na Nový rok, sa praktizovalo množstvo zvykov a tradícií, ktorými si ľudia chceli nasledujúce mesiace udržať zdravie, šťastie, bohatstvo a mali ich taktiež chrániť pred nepriazňou osudu.
Žijeme v elektronickej dobe. Podmanila si verejný priestor, vrátane médií, a len ťažko by sme si bez nej dokázali predstaviť každodenné fungovanie.
Slovensko je bohatou zásobárňou rôznych unikátov. Na zozname nášho národného kultúrneho dedičstva máme viaceré klenoty, ktoré nám môžu v zahraničí iba závidieť.
Pokiaľ milujete Vianoce, mali by ste sa aspoň raz za život vybrať na adventnú dovolenku do New Yorku.
Sú tu najkrajšie sviatky roka a mnohí si pospevujeme známe vianočné hity, ktoré v nás umocňujú sviatočnú náladu.
Vianočné sviatky sú od nepamäti sprevádzané zvykmi a tradíciami, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.
Už niekoľko rokov sa hovorí o tom, že kedysi mimoriadne obľúbená činnosť – čítanie, je najmä u mladšej generácie na ústupe.
František Výrostko sa narodil v Buziciach, terajšej časti obce Valaliky. Herec a pedagóg, pôvodom z východného Slovenska, prežil podstatnú časť svojho života v Martine, kde pôsobí ako divadelný herec v Slovenskom komornom divadle.
Prezentácia na sociálnych sieťach je pre firmy veľmi dôležitá. Väčšina z nich zamestnáva človeka a niekedy dokonca celé oddelenia, ktorých úlohou je vylepšovať firemný imidž a zvyšovať predaj pri budovaní silnej značky.
Miniseriál o významných slovenských rodákoch, ktorí sa vo svete preslávili vďaka svojim vynálezom, uzatvárame Aurelom Stodolom.
Zoznámte sa s históriou vianočných tradícií prostredníctvom najzaujímavejších európskych vianočných múzeí, ktoré vás uchvátia svojou sviatočnou atmosférou.
Kostol svätého Egídia v Poprade je historicky najcennejšou pamiatkou mesta. Jeho vznik sa podľa dochovaných záznamov datuje do obdobia okolo roku 1245.
Na východe Slovenska nezaháľajú a už teraz sa pripravujú na novú turistickú sezónu.
Ľudia od dávnych čias túžili vzlietnuť do výšin a pozrieť sa na svet z vtáčej perspektívy.
Šiesteho decembra oslavujeme sviatok svätého Mikuláša, patróna všetkých detí, ktoré nedočkavo čakajú na sladkú nádielku, uloženú do ich starostlivo vyčistených čižmičiek.
V nedeľu sme zapálili prvú sviečku na adventnom venci, ktorá nám pripomenula príchod adventu a blížiace sa najkrajšie sviatky roka.
Alexandra Vrábelová je autorkou knihy Tajomstvo Opery, ktorá nedávno vyšla ako spojenie prvej a druhej časti v jeden súvislý román.
Predvianočné obdobie je spojené s množstvom zaujímavých tradícií a povier. Tento magický čas začína už na Ondreja, ktorý oslavuje meniny 30. novembra.
Medzinárodne uznávaná módna dizajnérka Gabriela Giotto nás už roky úspešne reprezentuje (aj) v zahraničí.
Tohto roku si pripomíname významné jubileum, 100. výročie nedožitých narodenín Alexandra Dubčeka, ktorý patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského národa.
V mestskej časti Popradu - v Kvetnici, boli v minulosti vychýrené kúpele, kde sa liečili prevažne respiračné ochorenia. Časom však schátrali a dnes už táto lokalita slúži najmä na príjemné prechádzky prírodou.
Azda najznámejším slovenským vynálezcom je Štefan Banič. Do povedomia sa dostal ako strojca prvého použiteľného padáka, ale tiež ako spoluobjaviteľ malokarpatskej jaskyne Driny.
Venus a Serena Williams patria bez najmenších pochybností medzi najvýraznejšie tenisové hráčky v športovej histórii.
Slovenské turistické regióny sa predbiehajú v tom, ktorý z nich pripraví pre dovolenkárov príťažlivejšiu atrakciu.
17. november je z historického hľadiska významný deň. Vyvoláva v nás spomienky na Nežnú revolúciu, keď sa národy Čechov a Slovákov spojili, aby spoločne bojovali za slobodu a demokraciu.
Ubytovanie v chatách sa v poslednom období teší veľkej obľube. V Liptovskej Štiavnici pri Ružomberku vznikol pred niekoľkými rokmi zaujímavý projekt, Chalúpky u babky.
Aj u nás na Slovensku sa nájdu šikovní a vynaliezaví ľudia, ktorí to svojou usilovnosťou i zanietenosťou dotiahli veľmi ďaleko.
Dnes si pripomíname historicky významnú osobnosť, ktorou bol sv. Martin z Tours. Tento známy a populárny svätec rímskokatolíckej cirkvi patrí medzi prvých nemučeníkov, ktorých cirkev označila za svätých.
Súčasné generácie sa viac presunuli k sedavej práci. Síce sa fyzicky veľmi nenarobíme, no naše telo naďalej trpí.
Pred pár dňami, presne tretieho novembra, sme si pripomenuli sviatok svätého Huberta. Ten sa stal ochrancom všetkých poľovníkov, ale taktiež jazdcov či rybárov.
Táňa Pauhofová, Richard Krajčo, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Elizaveta Maximova, Anna Polívková, Hana Vagnerová a množstvo ďalších filmových hviezd...
Výroba výbušnín je téma, o ktorej sa klasický čitateľ veľa nedozvie. Dôvodom je, že ide o špecifické odvetvie chemického priemyslu a tieto informácie nepatria k bežne dostupným, či dokonca populárnym, teda okrem akademickej a odbornej obce.
Príroda na Liptove patrí k najkrajším oblastiam na Slovensku. Preto aj voľba nových atrakcií prebieha s ohľadom na životné prostredie i pôvodné tradície.
Až do roku 1918 boli Česko a Slovensko súčasťou Rakúsko-Uhorska. Vďaka partii nadšencov v exile sa však rozbehla myšlienka osamostatnenia.
Niekedy si vôbec neuvedomujeme, v akej úžasnej krajine žijeme. Na Slovensku sa striedajú štyri ročné obdobia.
Kysucké múzeum pripravilo pre návštevníkov dve nové zaujímavé výstavy. Jedna z nich vám predstaví život v stredovekej dedine a druhá sa venuje umeniu.
Technológie sú nevyhnutnou súčasťou rozprávania filmového príbehu. Mnohé z nich (VFX, 4D technológie, animácie, atď.) sú extrémne náročné na výpočtový výkon.
Fredderika Rose sa vo svojej výtvarnej, ale aj literárnej tvorbe orientuje výlučne na život. Na lásku. Dobro. Medziľudské vzťahy.
Novým šéfdirigentom Opery Štátneho divadla Košice sa od novej sezóny stal Peter Valentovič.
Bratislavu počas jej existencie nazývali rôzne. Asi najznámejším pomenovaním je „Krásavica na Dunaji“, no vyslúžila si i množstvo nelichotivých prídavných mien.
Najznámejší hrad pod Tatrami leží v centre Kežmarku. Zohrával dôležitú úlohu vo vývoji celého regiónu a sústredí sa naň veľká pozornosť návštevníkov.
Nedávno sme vám predstavili zopár zaujímavostí zo života našej planéty, ktoré sa nás v bežnom živote dotýkajú, ale o mnohých z nich sme nemali ani tušenia.
V súčasnej dobe sa pútnické miesta, a to nielen v zahraničí, stávajú obľúbeným cieľom peších turistov i cykloturistov.
Ak plánujete navštíviť kúpeľné mesto Piešťany a okrem oddychu sa chcete dozvedieť aj niečo z histórie našej armády, nechajte sa zlákať pozvánkou do pozoruhodného múzea.
Počas leta máme zvyčajne možnosť vyberať si z množstva zaujímavých akcií. Ani s blížiacou sa jeseňou tomu nebude inak.
Vychádzať s autoritatívnym šéfom, ktorý nemieni počúvať vaše názory, býva občas veľmi náročné.
Fotogenické banské mesto, ukrývajúce sa v Štiavnických vrchoch, plánuje i tento rok prilákať návštevníkov na mimoriadne obľúbené podujatie s vysokou zážitkovou hodnotou.
Svet je plný prírodných úkazov vyrážajúcich dych a kultúrnych či technických pamiatok, ktoré sú vyhľadávaným cieľom nadšených turistov.
Štátne divadlo Košice vstupuje do svojej 77. sezóny. V tej predchádzajúcej sa umelci s divákmi kvôli pandémii naživo stretávali len niekoľko týždňov.
Jedným z významných fenoménov nášho kultúrneho dedičstva je drotárstvo, ktoré vo veľkej miere ovplyvnilo aj tradičnú ľudovú kultúru niektorých regiónov.
Rodičia majú voči svojim deťom veľkú zodpovednosť. Musia sa postarať nielen o ich materiálne zabezpečenie a duševný rozvoj, ale nemali by podceniť alebo premrhať ani ich talent.
Svet je plný zaujímavých a fascinujúcich vecí, o ktorých ste doposiaľ nemuseli mať ani potuchy. Prečítajte si niečo o minulosti, prítomnosti i budúcnosti našej Zeme a presvedčte sa o rozmanitosti života okolo nás.
Už tento víkend si pripomenieme 77. výročie Slovenského národného povstania.
Žuvačky pomáhajú nielen udržať vaše zuby zdravé a šetria výdavky na dentálnu starostlivosť, no dokážu ovplyvniť aj náladu, zvýšiť produktivitu, znížiť stres, či dokonca zbaviť vás otravnej pesničky, ktorá vám neustále hučí v hlave.
Túžite pozorovať hviezdy, fascinuje vás nekonečný vesmír či astronómia ako taká? Prinášame vám zoznam najlepších hvezdární na Slovensku a dôležité informácie, súvisiace s ich prevádzkou.
Slovensko malo doteraz v zozname hmotného a nehmotného dedičstva UNESCO sedem záznamov. K týmto jedinečnostiam pribudla ôsma novinka, o ktorú sa delíme s Rakúskom a Nemeckom.
Hrnčiarstvo patrí k najstarším remeslám, ktoré charakterizuje aj výroba úžitkového či kuchynského riadu.
O výhodách pôsobenia na dobrom akademickom pracovisku, alebo ako sa dá hovoriť o vede s humorom a vtipom.
Štrnásty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika sa uskutoční 20. a 21. augusta 2021 v Kúpeľoch Brusno.
S heslom „První podání již po sedmé“ zverejnil Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary mená desiatky európskych režisérok a režisérov, ktorých predstaví v rámci programu Future Frames – Generation NEXT of European Cinema.
Zážitky sú ten najkrajší darček, ktorý dáte deťom. Veď spomienky na hračky a iné materiálne veci časom vyblednú.
Vedúca vedecká pracovníčka prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc. sa uplatnila v oblasti biofyziky. Vďaka štúdiu sa dostala na stáže do USA a Nemecka, ktoré formovali jej ďalšie názory.
...ak ste aj vy na pohovore počuli z úst personalistu túto vetu a boli ste viac ako zmätený, nezúfajte.
Viac než 30 rokov Mgr. Anna Koptová háji práva rómskej národnostnej menšiny a snaží sa pozdvihnúť ich vzdelanostnú úroveň.
Banská Štiavnica bude v dňoch 4. – 8. augusta 2021 hostiť 23. ročník Letného filmového festivalu 4 živly.
Niektoré mamy zmenia pri deťoch bývanie, iné prácu. A niektoré pohľad na kozmetiku. Keď sa Lenke Špaldovej narodil synček Matej zistila, že jeho problémy s pokožkou nevyliečia kortikoidy a ani krémiky z lekárne.
Oblastná organizácia cestovného ruchu pripravila v lete pre návštevníkov Trnavy niekoľko atraktívnych tém prehliadok a cykloprehliadok.
Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj zahájila túto letnú sezónu jazdami výletných vlakov do destinácií Smolenice, Brezová pod Bradlom a Brezovskou lokálkou aj do Jablonice.
Sú medzi nami a chcú byť rovnako užitoční zamestnanci ako aj my. Ľudia so zdravotným postihnutím sa pri hľadaní práce stretávajú s predsudkami.
Každý má v práci pomyselný bod zlomu a stres zvláda po svojom. K syndrómu vyhorenia na pracovisku môže dôjsť kedykoľvek, a v ktorejkoľvek fáze kariéry zamestnanca.
V máji ubehlo presne 25 rokov, odkedy sa začal realizovať nápad stavania Stĺpov mieru na Slovensku. Ide o unikátny, medzinárodný projekt, ktorý je symbolom pokoja i mieru.
Spevácky zbor humenských učiteľov slávi tento rok už 50. výročie svojho vzniku. Za tú dobu sa pretransformoval na občianske združenie a prešiel rôznymi zmenami.
Korzo Zálesie bude hostiť multimediálne dielo Samovrava, ktoré vzniklo ako spoločný projekt medzinárodne etablovaného umelca Miloša Karáska, fotografa Michala Zajačka a grafickej dizajnérky Nory Nosterskej.
Letný filmový festival 4 živly patrí medzi slovenské filmové podujatia, ktoré sa môžu pochváliť dlhoročnou tradíciou aj originálnym konceptom.
V roku 2020 občianske združenie TAKE NAŠE zorganizovalo po prvý raz zaujímavú akciu s názvom Objavte Poloniny. Cieľom bolo zviditeľniť región a umožniť miestnym obyvateľom vyskúšať si poskytovanie služieb cestovného ruchu v malom.
Objavovanie a spoznávanie iných kultúr láka čoraz viac ľudí. Cestovať po svete a zažiť dobrodružstvo chce nejeden z nás.
Dnes sa už iba veľmi málo ľudí skutočne zaujíma o divadlo. Áno, navštevujeme síce rôzne divadelné predstavenia, ale o divadle ako takom nevieme v podstate nič, pretože o samotnom divadle sa takmer nerozpráva.
Vladimír Seman vyštudoval odbor technická kybernetika, napriek tomu sa uchytil v televízii, kde pôsobí už vyše 30 rokov. Za toto obdobie vystriedal takmer všetky televízne profesie a jeho meno sa v brandži stalo zárukou kvality.
Niektorí turisti sa každý rok radi vracajú pozrieť svoje obľúbené miesta a pamiatky. Pre iných je to však strata času.
Narodil sa v Košiciach 20. mája 1941. Po maturite síce jeden školský rok (1958-1959) študoval ekonomický odbor na Slovenskej vysokej škole technickej, no čoskoro sa stal poslucháčom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
Divadelný muzikál režiséra Davida Drábka, hudobného skladateľa Darka Krála a textára Tomáša Belka ELEFANTAZIE rozpráva príbeh a životné postoje skutočného Josepha Merricka.
...Všetko vnímame cez peňažné vyjadrenie ceny, neriešime reálnu hodnotu.
Milujete mäkučké pletené svetre, vlnené čiapky a cinkanie ihlíc? K tomuto rozhovoru si doprajte šálku čaju a pohodu. S Andreou, ktorá štrikuje a predáva čiapky a svetre pod značkou Zapletalka, sme sa rozprávali nielen o pletení.
Bojíte sa zmeniť profesiu? Milan Markovič nie. Po 10 rokoch zavesil prácu architekta na klinec a prešiel do digitálneho marketingu.
Viete, ktorá lokalita u nás je zobrazená na najstaršej mape? Keďže na správnu odpoveď nebola vypísaná žiadna cena, nebudem vás napínať.
V oblasti hypoték pracuje od roku 2007. Tvrdí o sebe, že v danom odbore je skúsený, a krízami či neustálymi zmenami podmienok na poskytovanie hypoték aj dostatočne ostrieľaný.
Košický kraj je región bohatý na rôzne turistické atrakcie. Stačí spomenúť historické centrum Košíc, Levoču, Spiš či jaskyňu Domicu, a hneď máte niekoľko nápadov na výlety.
Charlie Chaplin bol jednou z prvých najslávnejších hviezd, ktorú nám priniesol filmový priemysel.
Mensa sa snaží združiť svojich členov aj pomocou pravidelných aktivít a akcií, ktoré organizujú počas celého roka.
Za posledné obdobie sa do svetových dražobných siení dostalo niekoľko skutočne exkluzívnych kúskov. Medzi nimi vyniká i list od Alberta Einsteina, ktorý obsahuje jeho najslávnejšiu rovnicu.
Mobilný telefón sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Je pre nás bežné mať ho neustále poruke a chatovať s priateľmi, prípadne sledovať, čo sa deje na sociálnych sieťach.
Naša planéta je z ekologického pohľadu v katastrofálnom stave. Odborníci upozorňujú, aby sa v pomoci prírode angažovali aj ľudia z rôznych iných odvetví.
Bola spisovateľka, feministka, vzdelaná žena, cestovateľka a určite prvá slovenská bohémka. No bola aj manželka, matka, a tieto úlohy si veľmi vážila.
Ako sa dostanete od geológie k postu šéfredaktorky časopisu Mensa? Stačí patriť medzi najinteligentnejšie ženy na Slovensku a byť v správnom čase na dobrom mieste.
Pre horehronské obce je príznačný ľudový viachlasný spev. Ten sa radí k jedným z viacerých, stále živých prejavov tradičnej ľudovej kultúry. Postupne sa stal aj miestnym fenoménom.
Kristína Kocanová a Simona Dulajová sú mladé Slovenky, ktoré spojila láska k vede a štúdium biológie na škótskej univerzite. Hoci ich dnes delia stovky kilometrov, pripravujú spoločný podcast „Dve baby aj o vede“.
Akú šancu na vzdelanie a dobrú prácu má dieťa, pochádzajúce zo segregovanej rómskej komunity? V podstate žiadnu.
S príchodom pekných, slnečných dní prichádzajú aj ďalšie otvorené atrakcie. Zatiaľ čo Čiernohronská železnica je každému dôverne známa, o Lesníckom skanzene priamo pri nej mnohí nevedia.
Výlety do vesmíru sa (vraj) môžu stať skutočnosťou už vo veľmi blízkej budúcnosti.
Jana Mašlejová viac ako 16 rokov učí na škole špecifického zamerania, ktorou je Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií v Bratislave.
Médiá o ňom píšu ako o pragmatikovi a kreatívcovi s vyše 30-ročnou praxou v oblasti ekonómie a daní. No to nie všetko. Aktivít, ktorým sa Ing. Emil Burák, PhD. venuje, je podstatne viac, publikačnú činnosť nevynímajúc.
Dôležitou súčasťou slovenskej divadelnej a literárnej tvorby je ľudové bábkarstvo. Do prestížneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva bolo slovenské a české bábkarstvo zapísané v roku 2016.
Hovorí sa, že dobrý skutok má byť odmenený. Inak tomu nebude ani tento rok, kedy sa uskutoční 21. ročník projektu „Detský čin roka“.
Daniela Thurissey žije už 9 rokov vo Francúzsku a spolu s manželom tu vychovávajú dve deti. Okrem fotenia svadieb založila online second-hand s francúzskou módou pre deti, aby boli známe svetové značky dostupné aj pre slovenské mamičky.
Podtatranská obec Štrba je známa ako vstupná brána do Vysokých Tatier. No v minulosti na tomto území sídlila iná dedina, opradená mnohými tajomstvami.
V Poprade tento rok oslavujú 150. výročie prvého príchodu vlaku do mesta. Pri tejto príležitosti zorganizovali súťaž pre talentované deti, ktoré môžu prostredníctvom kresieb a výtvorov ponúknuť vlastný pohľad na železnicu.
Medzi Rómami nájdeme množstvo talentovaných osobností, ktoré majú blízky vzťah k rôznym druhom umenia.
...tvrdí mladá, sympatická Bratislavčanka Veronika Gönci, autorka knihy „Izolovaní“. Mnohých, ale asi najviac samu seba, týmto knižným titulom prekvapila. V čase jeho písania totiž vyznieval ako pohľad do budúcnosti.
Medzi členkami Mensy nájdeme mnoho všestranne zameraných žien, ktoré sa venujú nielen zaujímavým povolaniam, ale aj záľubám.
Nevyhnutnosť alebo potrebu niečoho si najčastejšie uvedomíme vtedy, keď to sami najviac potrebujeme.
Dvadsiateho apríla si pripomíname 149. výročie úmrtia básnika štúrovskej generácie a významného predstaviteľa slovenského romantizmu Andreja Sládkoviča.
Veľa mladých mužov zvažuje možnosť stať sa vojakom. Plukovníkovi generálneho štábu Ing. Tomášovi Novotnému, MSc. PhD. sa táto túžba splnila aj vďaka jeho rodine.
Denisa Braikeh odišla do Francúzska na pol roka, no nakoniec tam zostala. Využila čas strávený na materskej dovolenke a spolu s manželom rozbehli projekt Rodinoviny. Pomocou neho sa môžu starí rodičia spájať s deťmi a vnúčatami aj počas pandémie.
MUDr. Miloslav Dvorák PhD. je pôvodom z Nitry, ale práca a láska k horám ho zlákali na Spiš, kde najskôr pôsobil v Levoči, neskôr v Spišskej Novej Vsi.
Ambiciózny Adam Prommer pochádza z kvetinárskej rodiny a už od útleho veku bolo viac-menej jasné, akým smerom sa jeho profesijná kariéra bude uberať.
Hana Dojčanová tvrdí, že nič nerobí pasívne, preto aj v Mense začala ihneď aktívne pracovať.
Mladý Ukrajinec Viktor Olas (25) pochádza z mestečka Chust, ktoré leží v Zakarpatskej oblasti. Medzi jeho záľuby patrí politika, ekonomika, história, lyžovanie, plávanie a cestovanie.
Mediátor aj kouč vedú klientov k nájdeniu najlepšieho riešenia ako pre nich, tak i pre danú situáciu. Snažia sa ich viesť k prijatiu zodpovednosti za svoj život, pretože každý človek má túto zodpovednosť výlučne na vlastných pleciach.
Lucia Ivančíková je spolumajiteľkou kaderníckeho salónu „Všetko pre vlasy“ v Nitre, ktorá si v priebehu niekoľkých rokov podnikania postupne vybudovala stálu a spokojnú klientelu.
V posledných rokoch sa pozornosť verejnosti výraznejšie upriamuje na problémy znečisťovania životného prostredia a hľadajú sa riešenia, ako eliminovať jeho negatívne dopady na spoločnosť.
„Zastávam názor, že mediácia by mala byť predmetom v školských osnovách. Ako veľmi nám takéto učivo chýba, ukazuje narastajúci počet konfliktov.“
Módna dizajnérka Gabriela Giotto patrí nepochybne k talentom, ktoré na Slovensku nemajú konkurenciu. Jej tvorba sa okrem oblečenia zameriava aj na dizajnérske kúsky, akými sú poháre, vankúše, šatky či pánske vreckovky alebo kravaty.
Patril medzi najúspešnejších českých podnikateľov a až dodnes sa jeho úspechy podarilo prekonať iba pár krajanom. Tomáš Baťa by 3. apríla oslávil 145. narodeniny.
Organizácia Mensa združuje ľudí z celého sveta, ktorí majú IQ nad 130. Nápad na jej založenie prišiel v roku 1946. V čase svojho 75. výročia má Mensa takmer 150 000 členov a okolo 130 pobočiek po celom svete.
Chystáte sa investovať do vlastného bývania a chcete vedieť, či je na to teraz ten správny čas?
Cestovateľka Janka Komendová má dušu veľkého dobrodruha. Nedokáže obsedieť doma a pre svoj život vyhľadáva cudzie krajiny. Okrem Slovenska žila v Poľsku, v Moldavsku, v Indonézii a naposledy vo Vietname.
Cestovateľka Janka Komendová má dušu veľkého dobrodruha. Nedokáže obsedieť doma a pre svoj život vyhľadáva cudzie krajiny. Okrem Slovenska žila v Poľsku, v Moldavsku, v Indonézii a naposledy vo Vietname.
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na prvé jarné bylinky, na ktoré môžeme natrafiť pri potulkách prírodou.
Prvý jarný mesiac je vyhlásený za mesiac kníh. Jeho úlohou je motivovať ľudí všetkých vekových kategórií k čítaniu.
Dnes si predstavíme jedno z ďalších nehmotných kultúrnych dedičstiev, ku ktorým nepochybne patrí ľubozvučná Terchovská muzika.
50. ročník medzinárodnej súťaže o najkrajší list sa tento rok nesie v znamení témy COVID-19.
Staršie generácie sa s obľubou sťažujú, že súčasná mládež je drzá, nechce nič robiť, no a keď ich začnete poučovať, vysmejú vás a otočia sa chrbtom. Aká je pravda?
Na podnet našich čitateľov sa dnes budeme venovať téme, o ktorej sa v posledných rokoch hovorí čoraz častejšie.
Málokto vie, že okrem kultúrnych pamiatok a prírodných krás sú v zozname UNESCO zapísané aj nehmotné poklady.
Napriek vzostupu moderných technológií zápisníky naďalej patria medzi najpredávanejšie tovary. Aj v tejto oblasti zákazníci čoraz častejšie uprednostňujú osobný prístup a preferujú handmade vyrobené kúsky s puncom originality.
Málokto by sa pri premýšľaní nad významom vedných disciplín tribológia či tribotechnika trafil do čierneho. Ak ste si tieto názvy spájali s históriou alebo inými odbormi, ste na omyle.
Nitra sa spolu s ďalšími siedmymi slovenskými mestami zapojila do súťaže Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026.
Nedávno ste si mohli na stránkach nášho magazínu prečítať zaujímavý rozhovor s jazzovou legendou, skvelým Petrom Lipom.
Nepriazeň osudu zasiahla knižnicu Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. Knižnica prišla o 6 800 knižných výtlačkov, ktoré skončili pre poškodenie v kontajneri.
Blíži sa obdobie podávania prihlášok na stredné školy, a preto Prešovský samosprávny kraj pripravil pre žiakov základných škôl prekvapenie.
Počas prvej vlny pandémie koronavírusu sa rôzne kultúrne inštitúcie po celom svete museli na istý čas pre svojich návštevníkov uzatvoriť.
Obyvatelia Prešova sa dočkajú novej zrekonštruovanej knižnice. Doteraz táto inštitúcia bola spolu s archívom situovaná do troch budov, ktoré sa rozhodli centralizovať.
Jedno z našich najstarších speváckych telies na Slovensku práve dnes - 3.3.2021, oslavuje krásne, okrúhle jubileum.
Pravidelne vám prinášame (aj) novinky zo sveta financií. Pred pár dňami ste sa na našich stránkach mohli dočítať o sprísňovaní podmienok a dostupnosti hypotekárnych a spotrebných úverov pre podnikateľov.
Ani vy sa už neviete dočkať toho, keď sa uvoľnia opatrenia a budete môcť opäť slobodne cestovať po celom svete?
V ostatných rokoch sa úctivé správanie voči ženám výrazne zlepšilo, no ako ukazujú prieskumy a skúsenosti niektorých z nich, napriek tomu to má ešte stále ďaleko do ideálu.
Keď sa povie „Džez“a predovšetkým slovenský džez, zrejme každému z nás sa okamžite vybaví meno speváka a skladateľa Petra Lipu.
Výber strednej či vysokej školy výrazne ovplyvní život a kariéru našich detí. Preto je veľmi dôležité, aby rodičia nechali časť voľby na svojich potomkov a neplnili si iba vlastné nesplnené túžby a predstavy.
Marianna Petrincová patrí k úspešným slovenským návrhárkam. Zaoberá sa výrobou doplnkov z kože a kožušiny, ktoré sa vyznačujú kreatívnymi, elegantnými nápadmi a precíznym prevedením.
Obmedzenia spôsobené koronavírusom už pre všetkých trvajú veľmi dlho. Ešte ťažšie to prežívajú vášniví cestovatelia, ktorí prichádzajú o možnosť spoznávať svet.
Pred trinástimi rokmi sa Magdaléna Sosňaková presťahovala do Kyjeva, kde vyštudovala prestížnu dizajnérsku akadémiu. Dnes má vlastnú značku a’la Magdalena, vytvorenú z nádherných látok z celého sveta.
So železnou pravidelnosťou sa to opakuje každý rok. Ešte počas vianočných sviatkov si naplánujeme nové záväzky, ktoré by sme chceli splniť počas nasledujúceho obdobia.
Od marca celý svet bojuje s pandémiou, ktorá ľuďom zo dňa na deň zmenila život. Pre seba máme viac času než kedykoľvek predtým. Čas, o ktorom sme si nikdy nemysleli, že by sme ho raz mohli mať.
Po náročnom dni v práci, keď sa pohrávate s myšlienkou posunúť sa vpred s novými nápadmi a víziami, zistíte nepríjemný fakt. Chýba vám nový stimul. Inšpirácia.
Možnosti štúdia filmu, divadla, hudby a tanca postupne predstaví Vysoká škola múzických umení (VŠMU) v programe svojich virtuálnych Dní otvorených dverí. Pre internetovú podobu obľúbeného podujatia sa škola rozhodla z dôvodov aktuálnych opatrení.
Politický analytik a politológ nám objasní, prečo si vybral štúdium sociálnopolitických vied, ako vnímal príchod do Československa, preberieme spolu faktory extrémistického zmýšľania, vplyv sociálnych sietí na voličov i politickú gramotnosť Slovákov.
Prečo tak veľmi potrebujeme v živote inšpirácie? Každý z nás už odmalička túži niečo robiť... byť Supermanom, hasičom, lekárkou, speváčkou, kúzelníkom, maliarom, cukrárkou, vyletieť do vesmíru či skonštruovať robota...
Doc. RNDr. Jaroslava Brincková, CSc. - denne si pripomínam motto M. C. Sklodowskej: „Treba mať vytrvalosť a vieru v seba. Treba veriť, že niečo dokážem a dokázať to za každú cenu."
Doc. RNDr. Jaroslava Brincková, CSc. - denne si pripomínam motto M. C. Sklodowskej: „Treba mať vytrvalosť a vieru v seba. Treba veriť, že niečo dokážem a dokázať to za každú cenu."
O Bodulíkovom domčeku - matematický príbeh pre deti od doc. Uherčíkovej, ktorý hravou formou napomáha k učeniu matematiky.
Faktom je, že žiadne ceny a uznania ma neinšpirovali, ale iba dobre vykonaná práca, ktorá mala vplyv na odborných pracovníkov.
V rámci literárnej vedy patrí prof. PhDr. František Alabán, CSc. medzi špičkové osobnosti nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Za svoj úspech považuje skutočnosť, že založil Katedru hungaristiky na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Ste rodičom, ktorý má doma dieťa alebo deti v predškolskom veku, ale aj staršie deti a chcete ich motivovať nejakou logickou hrou? Práve TANGRAM, o ktorom bude nasledujúci článok, je veľmi vhodným hlavolamom pri rozvoji osobnosti dieťaťa.