Nástrahy leta porazia probiotiká! S odborníčkou (nielen) o tom, prečo sú také dôležité
05.06.2022 | Leto a probiotiká | Redakcia
Hurá leto, hurá voľno, hurá dovolenka. A konečne žiadne covidové obmedzenia, takže sa môžeme vybrať aj do sveta. Jedni k moru, druhí na hory. Pri plánovaní ciest však mnohí zabudneme na „sprievodné“, no o to nepríjemnejšie záležitosti.
Nepotrebujete do batožiny pridávať žiadne lieky, ak sa vopred pripravíte a nadopujete, posilníte imunitu. :-)
Zmeny každodennosti vplývajú nielen na našu psychiku ale aj črevá. Zdravie sídli aj v črevách, o tom by mohol rozprávať každý, kto sa na dovolenke neskamarátil s cudzími baktériami. Všeobecná lekárka MUDr. Iveta Malíková to komentuje stručne: „Dobré trávenie, dobrá nálada.“ A o to sa musíme starať. Nielen po prekonaní choroby, ktorú sme liečili antibiotikami, ale aj v inom čase, napríklad preventívne, pre istotu, najlepšie pár týždňov pred tým, ako sa pobalíme na cesty a vyrazíme na dovolenku. Na to, aby sme nemuseli mať v kufri aj balík liekov, sa možno pripraviť vopred.
Pomôžu nám predovšetkým probiotiká. Ide o zázračné baktérie, ktoré pomáhajú udržiavať črevnú flóru v dobrom stave. Tak, aby ste sa povedzme nemuseli trápiť s pomstou faraóna – ako sa vraví cestovateľskej hnačke, ktorej sa nevyhne nik, ak si nedá pozor na to, čo je a čo pije (nebalená vody, neumyté ovocie a zelenina).
Našu črevnú flóru ovplyvňuje viac ako 400 000 baktérií, mnohé z nich sú pre zdravie nevyhnutné a prospešné. „Mikroflóra každého človeka je jedinečná ako naše zreničky. V ľudskom tele sa nachádza približne 1,5 - 2 kilogramy baktérií. Črevná flóra patrí medzi najdôležitejšie súčasti ľudského tela. Jej správne osídlenie je nevyhnutné pre prirodzený vývoj imunitného systému už od narodenia. Jej zloženie sa postupne s pribúdajúcim vekom mení, a to vplyvom viacerých faktorov,“ vysvetľuje MUDr. Malíková.
Nie je jedno, o akej baktérii hovoríme – lebo tento pojem má aj negatívny význam. Najmä pokiaľ je reč o baktériách, ktoré spôsobujú rôzne infekcie a ochorenia. Mimochodom, rovnako spojené s letom, pobytom v nevhodnom vodnom prostredí.
Existujú však aj zdraviu prospešné baktérie, ktoré možno nájsť napríklad v ústnej dutine (jazyk, povrch zubov, ďasná), v horných dýchacích cestách (nosohltan, krčné mandle), v gastrointestinálnom trakte (žalúdok, tenké črevo, hrubé črevo), v ženskom genitálnom trakte (vonkajšie genitálie, pošva), ale aj v koži. Pre ľudský organizmus sú dôležité a majú významnú funkciu. Chránia orgalodnými baktériami, podporujú trávenie a priaznivo pôsobia na imunitu.
Základnou vlastnosťou probiotík je priľnavosť k bunkám črevnej sliznice, čím bojujú proti patogénom. „Zároveň sa vďaka kontaktu týchto správnych baktérií s bunkami lymfatického tkaniva v čreve aktivujú, viaceré imunitné procesy. A to je ten správny vplyv na ľudský organizmus. Je známe, že antibiotiká ničia zlé aj dobré baktérie v našom čreve, preto sú probiotiká veľmi vhodné pri liečbe antibiotikami. Je potrebné starať sa o zdravé trávenie a probiotiká môžeme užívať i preventívne,“ dodáva MUDr. Malíková.
Imunita organizmu sa pozná aj podľa črevnej flóry, lebo ak sa jej stav zmení, napríklad narušia ju iné baktérie, povedzme z nečistej vody, dá nám to najavo. Najlepšie probiotiká- tie prírodné - nachádzajú sa napríklad v kyslej kapuste, bryndzi, jogurtoch, acidku. Avšak, iba v nepasterizovaných produktoch a tých je na trhu pramálo. Pasterizácia usmrcuje probiotické organizmy. Do jogurtov sa preto pridávajú až následne. Ak by sme ich aj konzumovali denne, nie je isté, že majú dostatočný počet kmeňov. Ich počet a účinnosť klesá pri tejto súvsťažnosti: čím trvanlivejší produkt, tým menej dobrých probiotík.
Doplniť ich môžeme vďaka výživovým prípravkom, ktorých dostať na trhu neúrekom. Práve letné obdobie je mimoriadne vhodné na doplnenie organizmu probiotikami, pretože na nás číhajú rozličné nástrahy v podobe kvasinkových infekcií či ekzémov. Taktiež pomôžu predchádzať cestovateľským hnačkám, ktorým sa snažíme vyhnúť pri ochutnávaní špecialít z iného kulinárskeho sveta.
Probiotiká pri celoročnom užívaní aj ako súčasť dovolenkovej batožiny:
- udržujú rovnováhu črevnej mikroflóry,
- zneškodňujú patogénne baktérie v črevách,
- pomáhajú pri trávení a spracovaní potravy,
- preventívne úžívanie pred dovolenkou posilňuje črevný systém pri stravovaní v južných destináciách,
- pomoc pri prevencii tzv. “cestovateľskej hnačky“,
- pôsobia ako ochrana proti kvasinkovým infekciám pri kúpaní vo verejných bazénoch,
- napomáhajú zvládnuť symptómy „špinavých rúk“ pri infekcii ústnej dutiny,
- účinne napomáhajú predchádzať nepríjemným zdravotným komplikáciám na dovolenkách.