Nemusíte chodiť ďaleko! Úchvatné slovenské atrakcie, ktoré by mohli konkurovať tým svetovým

Nemusíte chodiť ďaleko! Úchvatné slovenské atrakcie, ktoré by mohli konkurovať tým svetovým

07.09.2021 | Slovenské atrakcie | Milan Cigánik

Svet je plný prírodných úkazov vyrážajúcich dych a kultúrnych či technických pamiatok, ktoré sú vyhľadávaným cieľom nadšených turistov. Nie je cestovanie na dlhé vzdialenosti pre vás to pravé orechové a ostávate radšej verní našej domovine?

Verte, že i tu nájdete veľa atrakcií, z ktorých mnohé by mohli pokojne konkurovať tým svetovým. Neveríte? :-)

Orava - Rio de Janeiro

Socha Ježiša Krista v obci Klin  - Socha Krista Spasiteľa na vrchu Corcovado v Brazílii

Nemusíte chodiť do brazílskeho Rio de Janeira, aby ste sa pokochali monumentálnou sochou Krista Spasiteľa na vrchu Corcovado. Na Slovensku nájdete jej repliku v obci Klin na Orave. Tá sa nachádza na vrchu Grapa a siaha do výšky 9,5 metra, s rozpätím rúk 7 metrov o celkovej hmotnosti 23 ton - vrátane podstavca, na ktorom stojí. Socha je treťou kópiou tej brazílskej a u nás tiež najvyššou sochou Krista v krajine. Z vrchu sa vám naskytne jedinečný pohľad na obec. V upravenom okolí sochy sú lavičky, altánok aj množstvo kvetov. Pod ňou je postavená kalvária s kaplnkou.

Sobrance - Chorvátsko

Beňatinské jazero pri obci Beňatina - Plitvické jazerá

Ak ste túžili navštíviť chorvátsky národný park Plitvické jazerá (známy z filmov o Winnetouvi), tvorený systémom jazier prepojených vodopádmi, no doposiaľ sa vám to nepodarilo, nezúfajte. Na východe Slovenska - v okrese Sobrance, sa rozprestiera Beňatinské jazero, ktoré k nim podaktorí prirovnávajú. Nájdete ho na mieste bývalého travertínového lomu, ktorý bol zaplavený spodnou vodou. Jazero hýri tyrkysovou farbou. V skalnatých stenách lomu leží veľa skamenelín drobných morských živočíchov. Pozoruhodný je útvar Beňatinská veľryba o veľkosti 5 metrov. Ide o do červena sfarbený, skamenelý odtlačok obrovskej pravekej ryby.

Košice - Francúzsko

Dóm sv. Alžbety - Katedrála Notre Dame v Paríži

Katedrála Notre Dame v Paríži púta pozornosť nejedného nadšenca sakrálnej architektúry. U nás sa k jedinečným stavbám radí najväčší kostol na Slovensku, postavený v Košiciach. Dóm sv. Alžbety je zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Vo svojich priestoroch ukrýva skutočne vzácny interiér. Pozornosť púta hlavný oltár sv. Alžbety, ktorého súčasťou je najväčší európsky súbor 48 gotických tabuľových malieb. Rovnako unikátny je bočný oltár svätého Kríža, pravdepodobne jediný v Európe a celý vyrobený z kovu. Údajne bol odliaty zo zbraní použitých v prvej svetovej vojne na pamiatku jej obetí.

Bojnice - Francúzsko

Bojnický zámok - Zámok Sully-sur-Loire

V údolí rieky Loiry na území Francúzska nájdete veľké množstvo renesančných zámkov. Jedným z nich je zámok Sully-sur-Loire, ktorý je príkladom stredovekej pevnosti. Podľa vzoru týchto zámkov vznikol i náš romantický Bojnický zámok. Patrí k najnavštevovanejším a najkrajším v strednej Európe. Pôvodom stredoveký hrad z 11. storočia bol prestavaný podľa vzoru francúzskych šľachtických sídiel na žiadosť jeho vtedajšieho majiteľa grófa Pálfyho. Unikátne a cenné dielo je Bojnický oltár od majstra z Florencie, tvorený neskorogotickým súborom obrazov. Súčasťou zámku je kvapľová jaskyňa prepojená s hradnou studňou. Pred vchodom do zámku stojí 600-ročná lipa kráľa Mateja, pod ktorou usporadúval hostiny a významné stretnutia.

Komárno - Belgicko

Nádvorie Európy - Bruggy

Belgické mestečko Bruggy na severozápade krajiny je nazývané aj Benátkami severu. Jeho symbolom sa stali tradičné pestrofarebné domy s typickými „schodíkovými“ strechami. U nás je podobným úkazom unikátny stavebný komplex námestie Nádvorie Európy v Komárne. Tvorí ho viac než 40 budov reprezentujúcich architektúru a stavebné slohy typické pre takmer všetky európske štáty. Na námestí obdĺžnikového typu nájdete budovy z Írska, Islandu, Grónska, Talianska, Vatikánu či Transylvánie, hýriace rôznymi farbami. K ďalším atrakciám patria sochy spolupatrónov Európy, štyri historické vstupné brány a množstvo iných zaujímavostí.

Bratislava - Francúzsko

Televízna veža Kamzík - Eiffelova veža v Paríži

Eiffelovu vežu v Paríži netreba nikomu podrobnejšie predstavovať, veď je to najznámejšia dominanta tohto mesta, známa po celom svete. U nás by sme ju mohli trošku prirovnať k televíznej veži Kamzík, ktorá je najvyššie položenou stavbou v Bratislave. Vysoká je 194 metrov, stojí na vrchu Kamzík na Kolibe v Malých Karpatoch v nadmorskej výške 433 metrov nad morom. Veža má do približne dvoch tretín výšky tvar dvoch štvorstenných zrezaných ihlanov, spojených podstavami. Z jedného vrcholu vyčnieva anténa vysielača kruhového prierezu, druhý je obrátený smerom k zemi. Veža slúži súčasne vysielaniu aj verejnosti. Nachádza sa tu pracovisko centrálneho monitorovacieho systému s nepretržitou prevádzkou, ktoré sleduje kvalitu vysielania všetkých televíznych vysielačov na Slovensku. Pre verejnosť sú prístupné kaviareň a reštaurácia.

Herľany - Island

Herliansky gejzír - gejzír Strokkur

Jeden z najznámejších islandských gejzírov Stokkur vytvára výnimočné prírodné divadlo a vybuchuje každých 5 až 10 minút. Na Slovensku sa ale môžeme pýšiť Herlianskym gejzírom. Ten je vidieť v kúpeľnom areáli na okraji obce Herľany neďaleko Košíc. Atrakcia je obklopená nádherným historickým parkom. Je však ozajstnou raritou, keďže ide o jeden z mála studených gejzírov na svete. Aktivovaný bol prostredníctvom činnosti človeka, keď urobili umelý vrt, aby získali termálnu vodu pre miestne kúpele. Gejzír chrlí vodu každých 34 až 36 hodín, jej výška dosahuje 7 až 15 metrov, samotná činnosť gejzíru trvá približne 25 minút. Voda je stredne mineralizovaná a s teplotou do 18°C.

Strečno - USA

Domašínsky meander - meander rieky Colorado Horseshoe Bend

Rieka Colorado vytvorila v Glen Kaňone hlboký ohyb v tvare podkovy. Tento meander Horseshoe Bend v Arizone v USA je známy po celom svete. No podobný prírodný úkaz nájdeme aj na Slovensku. Domašínsky meander je riečny meander a zároveň prírodná pamiatka na rieke Váh, situovaná v Malej Fatre. Tú rozdeľuje na Lúčanskú a Krivánsku časť. Pomenovanie dostal podľa vrchu Domašín (575 m), ktorý sa rieke Váh postavil do cesty a prinútil ho obtekať ju v oblúku vyklenutom na severovýchod. Prielom Váhu s Domašínskym meandrom patrí strategicky odpradávna medzi najvýznamnejšie lokality na Slovensku, čo potvrdzujú aj Strečniansky či Starý hrad. Kedysi v jeho hornej časti trčali skaly Margita a Besná, nebezpečné pre mnohých pltníkov. V 30. rokoch boli odstránené a materiál z nich použitý na výstavbu železničnej trate.

Súľovské vrchy - Čína

Gotická brána, Súľovské skaly – pohorie Tianzi, Zhangjiajie

Čínskej prírodnej rezervácii Tianzi so svojou nádhernou scenériou by mohli konkurovať naše Súľovské skaly neďaleko Bytče. Geomorfologicky patria ako podcelok do Súľovských vrchov a sú vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Tvoria ich skalnaté veže, strmé bralá, ihly, okná, homole a ďalšie zaujímavé, skalné útvary. Centrálnou časťou skál prechádza aj rovnomenný náučný chodník s vrcholom na zrúcanine hradu Súľov. Naskytnú sa vám tu neuveriteľné výhľady na okolie. Chodník je najpopulárnejšou trasou v Súľovských skalách a na jeho prejdenie vám odporúčame vyčleniť si viac času. Zaujímavým úkazom je 13 metrov vysoká Gotická brána. Je totiž najväčšou skalnou bránou Súľovských skál a jednou z najikonickejších, najfotografovanejších skalných brán na Slovensku.

Telgárt - Škótsko

Chmarošský viadukt - Glenfinnanský viadukt

Glenfinnanský viadukt v Škótsku je preslávený tým, že sa na ňom nakrúcali známe filmy o Harrym Potterovi. Mnohým ho pripomína slovenský Chmaroššský viadukt neďaleko Telgártu. Leží na trati 173 Červená Skala - Margecany, je preslávený tiež ako Kamenný most. Jedna z najkrajších slovenských technických pamiatok dosahuje dĺžku 113,6 metra a výšku 18 metrov. Železničný most bol postavený priamo pod Kráľovou hoľou, do československých dejín vstúpil ako historicky prvá členená oblúková konštrukcia vybudovaná zo železobetónu. V poslednej dobe sa stáva obľúbeným cieľom fotografov, turistov a influencerov.