Mladá cestovateľka Lenka: Na čo sa pripraviť pri návšteve iných krajín?
03.07.2021 | Cestovateľské zážitky | Lenka Ďurišová / Sophia Gogolová
Objavovanie a spoznávanie rôznych kultúr láka čoraz viac ľudí. Cestovať po svete a zažiť dobrodružstvo túži nejeden z nás. Ako žijú ľudia v iných krajinách, a aké nebezpečné situácie môžu nastať počas výletov do zahraničia?
Cestovateľka Lenka Ďurišová, ktorá na vlastnej koži okúsila život v Taliansku, Španielsku, Grécku a ďalších krajinách, sa s nami podelila o vlastné zážitky z ciest.
Leni, čo je hlavný dôvod, pre ktorý rada cestujete?
Dalo by sa povedať, že cestovanie je moja vášeň. Cestujem preto, aby som spoznala nových ľudí, ich kultúru i krajinu.
Podľa čoho si vyberáte miesta, ktoré navštívite?
Ak by som si mohla vybrať, určite by to bola nejaká exotika. Momentálne sa však musím prispôsobovať rodine a financiám. Takže teraz to väčšinou býva nejaká prímorská krajina. Naše cesty sú vždy spojené s poznávaním zvolenej oblasti. Keď už niekam ideme, chceme spoznať ľudí, no tiež ich kultúru.
Akí ľudia žijú v krajinách, ktoré ste doposiaľ videli? Vnímate aj odlišnosti v porovnaní so Slovenskom?
Určite áno. Povedala by som, že sú milší, ochotnejší a priateľskejší. Na Slovensku si ľudia príliš závidia. V krajinách, ktoré som navštívila, si ľudia oveľa viac doprajú. Pozvú vás k sebe domov, pohostia vás, prípadne vám darujú suveníry. Skrátka, sú priateľskejší.
Cestovateľka Lenka
Ktorá krajina je pre vás osobne najkrajšia, a prečo?
Hm, ťažká otázka, pretože každá je niečím výnimočná. Napríklad, Chorvátsko má úžasné more, Egypt je skvelý na šnorchľovanie, Taliansko a Španielsko sú krajiny, preslávené vynikajúcou kuchyňou. Každá destinácia má niečo, čo je pre ňu typické a neopakovateľné.
Stalo sa vám počas ciest niečo nezvyčajné?
V Egypte nesmiete nikomu podať ľavú ruku, pretože to symbolizuje zlo. V Japonsku je úplne normálne chlípať počas jedenia. U nás je to neslušné, no pre Japoncov zas úplne normálne. Taliani by vás zrejme ukrižovali, ak by videli, že si na pizzu dávate kečup. (smiech) Čiže, každá krajina má svoje typické zvláštnosti.
V ktorej krajine by ste si vedeli predstaviť žiť?
Som si istá, že by to bolo niekde pri mori, kde vládne pokoj a pohodová atmosféra. Možno Grécko alebo Španielsko, pre ktoré je charakteristická aj poobedňajšia siesta. Nemám zvolenú konkrétnu krajinu, no isto by to bolo niekde, kde je more.
Zažili ste počas týchto ciest niečo nebezpečné?
Ešte v 90. rokoch na ostrove Evia. Boli sme tam na dovolenke a zažili zemetrasenie. Ubytovanie sme mali pár kilometrov od Atén, kde sa to všetko odohralo. My sme počuli iba zvuk, no ľudia, situovaní bližšie, videli, ako praskajú múry budov a trasú sa poháre. Na druhý deň sme sa vybrali do Atén a na vlastné oči videli tú skazu. Ľudí spiacich v parkoch a všetky tie popraskané i popadané budovy. Nefungovali ani telekomunikácie. Tento zážitok bol pre mňa bezpochyby ten najnebezpečnejší.
Ktorú destináciu plánujete navštíviť, akonáhle to situácia umožní?
Zatiaľ je situácia taká, aká je, takže ťažko čokoľvek plánovať. Uvidíme, ako sa to vyvinie. No pokiaľ to bude možné, chcela by som konečne niekam vyraziť. Najbližšie more je v Chorvátsku, takže to bude pravdepodobne môj najbližší, skromný cieľ.
Máte nejaké rady či odporúčania pre ostatných cestovateľov?
Nech ste kdekoľvek, vždy sa správajte úctivo. Rešpektujte tradície a pravidlá krajín, do ktorých vycestujete, ušetríte si tým značné problémy. Majte dobrú náladu a nehľadajte zbytočne chyby. Nikde a v nikom. A najmä ... oddychujte. :-)