Vinylové platne hlásia návrat späť. Zaujímavú históriu majú aj v našich končinách!
14.06.2022 | Vinylové platne | Redakcia
Pred niekoľkými rokmi by (zrejme) nikomu ani len nenapadlo, že sa vinylové gramoplatne vrátia na pulty predajní so zvukovými nosičmi. Záujem o klasické vinylové platne klesal už od druhej polovice 80. rokov 20. storočia a na ich miesto sa pomaly dostávali kompaktné disky (CD) a nové, digitálne technológie.
Po necelých dvadsiatich rokoch ale prišiel nečakaný zvrat. Vinylové platne sa vracajú a ich predaj z roka na rok rastie. :-)
Ako sa to začalo?
Gramofónová platňa vďačí za svoj vznik americkému vynálezcovi nemeckého pôvodu Emilovi Berlinerovi. Ten koncom 19. storočia využil fonograf - vynález T. A. Edisona, a podľa vzoru jeho zvukového valčeka vyrobil prvú gramofónovú platňu. Pôvodne sa platne vyrábali z prírodnej živice - šelaku. Mali hrubšie drážky, takže potrebovali i hrubšiu ihlu a boli schopné zaznamenať maximálne 3 minúty zvuku.
Prvú, dlhohrajúcu vinylovú gramoplatňu, vydala spoločnosť RCA Victor v 30. rokoch minulého storočia. No skutočný rozmach nové platne zaznamenali až po 2. svetovej vojne, presnejšie v roku 1948. Vtedy spoločnosť Columbia Records prišla na trh s úplne novým produktom, vyrobeným z PVC (vinyl) a s rýchlosťou 33 ⅓ RPM. Ako prvá bola takto vydaná nahrávka Mendelssohn violin concerto.
Počas socializmu existovala v bývalom Česko-Slovensku iba jedna značka gramoplatní - Supraphon. Až v roku 1967 k nej pribudla ďalšia – Panton a od roku 1971 na Slovensku Opus.
LP platňa nemusí byť čierna
Väčšina z nás pozná gramoplatne ako čierne a okrúhle predmety. Dnes sa však vyrábajú v rôznych farbách i tvaroch. Môžu mať hexagonálny (šesťuholníkový) tvar, alebo fotografickú potlač, vyleptanú priamo na vinyle. Vo farbách už nejde iba o čiernu klasiku, na trhu sa objavujú platne ružové, červené, žlté či modré, ba dokonca aj viacfarebné či dúhové. Farebné LP platne však vychádzajú väčšinou ako limitované edície, sú to skôr zberateľské kusy, lisované v malom náklade.
Naďalej platí, že najkvalitnejšie bývajú čierne platne s čo najvyššou možnou gramážou vinylu. Pri 180 – 200 gramových platniach je nielen kvalitnejší zvukový prenos, ale aj menšie riziko zvlnenia platne v dôsledku vyšších teplôt pri ich skladovaní. To sa samozrejme odráža v ich cene.
LP platne dnes
Internetový streaming či CD sú dnes najrozšírenejšie spôsoby distribúcie hudby. Napriek tomu sa stále viac ľudí vracia ku klasickým LP platniam. Už len samotný rituál spojený s prehrávaním vinylových nosičov napĺňa fanúšikov vinylu radosťou. Vyberanie platne z obalu, jej očistenie, priloženie ihly, respektíve otočenie platne po dohratí strany, to všetko umocňuje ich pôžitok z počúvania.
Predaj vinylových platní na celom svete zaznamenal najvyšší nárast za uplynulých 25 rokov. Napríklad, vlani sa vo Veľkej Británii predalo celkovo 3,3 milióna vinylových nosičov, čo predstavuje medziročný nárast o 53 %. Viac gramoplatní sa predalo aj v Nemecku, kde sa v roku 2016 za prvých deväť mesiacov predalo celkovo 2,1 milióna platní, čo je o 50 percent viac, než v rovnakom období predchádzajúceho roka. Za prvý polrok 2021 sa na celom svete predalo 19,2 milióna vinylových albumov, čo bolo oproti predaju CD albumov o 300 000 kusov viac. A napokon - v roku 2020, vinyl prekonal na americkom trhu CD, a to po prvý raz za posledných 34 rokov.
Závod na výrobu vinylov
Najväčší závod na výrobu vinylov v Európe a možno aj na svete sa nachádza v českých Loděniciach. Predchodcom dnešnej spoločnosti GZ Media boli Gramofónové závody, ktoré zahájili výrobu v roku 1951 a na prelome 80. a 90. rokov boli jedinou lisovňou CD pre krajiny strednej a východnej Európy. Po roku 1989 spoločnosť získala kontrakty na svetových trhoch a v súčasnosti vyváža 95 % svojej produkcie do viac ako 40 krajín sveta.
Čo stojí za návratom LP platní? Podľa Michala Němca, marketingového riaditeľa spoločnosti GZ Media, je tých dôvodov niekoľko. „Ešte stále existuje mnoho skalných fanúšikov vinylov, pre ktorých je pôvodný zvuk, spojený s praskaním v drážkach, tým pravým orechovým. Naši vývojári tvrdia, že stredné frekvenčné vlny vinylov sú pre človeka najlepšie počúvateľné. Ten zvuk je podobný tomu, ktorý počúvame napríklad na koncerte," priblížil. „Naopak, vysokofrekvenčný zvuk CD pôsobí na mnohých príliš chladne.“
V GZ Media dokážu dnes vyrobiť platne "od výmyslu sveta". Firma produkuje aj takzvané picture disky s farebným polepom alebo LP v ľubovoľných farbách a tvaroch. Najväčšími zákazníkmi sú, samozrejme, nadnárodné hudobné vydavateľstvá, akými sú povedzme Universal či SONY.