Netradičné spoznávanie krás Trnavy. Mesto organizuje pre turistov (nielen) cykloprehliadky

Netradičné spoznávanie krás Trnavy. Mesto organizuje pre turistov (nielen) cykloprehliadky

17.07.2021 | Trnava na bicykli | Milan Cigánik

Oblastná organizácia cestovného ruchu pripravila v lete pre návštevníkov Trnavy niekoľko atraktívnych tém prehliadok a cykloprehliadok.

Spolu so sprievodcom si budete môcť pozrieť pešo alebo na bicykli historické i priemyselné budovy tohto kedysi slobodného, kráľovského mesta.

Nové prehliadkové okruhy

Pre návštevníkov je pripravených až deväť rôznych prehliadkových okruhov, na ktorých sa môže zúčastniť 40 osôb. Témy sú ozaj pestré. Nájdete medzi nimi Sakrálne pamiatky Trnavy, Trnava a králi, Stredoveká Trnava, Baroková Trnava, Hradobný systém mesta Trnava, Trnavské parky a sochy, Moderna v Trnave, Malý Rím a víno či Technické pamiatky. Prehliadky sú dostupné v slovenskom, anglickom, nemeckom, maďarskom, francúzskom a ruskom jazyku, s dĺžkou trvania 1 až 2 hodiny. Turistické informačné centrum – Región Trnava ponúka aj možnosť vyskladať si ich podľa vlastných preferencií, takže vám ju ušijú na mieru. Sprievodcované prechádzky mestom si môžu objednať skupiny, ale rovnako individuálni návštevníci, akými sú páry alebo rodiny s deťmi. Podľa zastupujúceho výkonného riaditeľa OOCR Trnava Tourism Alexandra Prostináka, prehliadky obsahujú aj témy pre najmenších návštevníkov, prispôsobené tak, aby ich nenudili a boli pre ne zážitkom. Pripravený je zaujímavý, interaktívny a vzdelávací program.

Spoznávajte pamiatky bezplatne

Okrem toho Trnava realizuje aj bezplatné prehliadky mesta, prostredníctvom ktorých zažijete návrat do minulosti a spoznáte jej stredoveký charakter. Zhostí sa vás sprievodca odetý v historickom kostýme a ukáže vám najvýraznejšie dominanty tunajšej svetskej a sakrálnej architektúry. Tematické okruhy štartujú každý pracovný deň pred Mestskou vežou o 10:00 v mesiacoch júl a august. Nahlasovať sa na ne nie je potrebné, stačí prísť a nechať sa sprevádzať. :-) Prehliadky sa konajú bez ohľadu na počet účastníkov.

Po meste aj na bicykli

Tohtoročný program je obohatený aj o špeciálne cykloprehliadky s architektom Miroslavom Beňákom. Vďaka nim získate úplne nový pohľad na mesto zo sedadla retro bicykla. Cieľom projektu Trnava očami architekta je priblížiť často zatracované industriálne stavby a ďalšie architektonické pamiatky. Prehliadky sa konajú vždy vo vopred stanovených termínoch od 3. júla do 14. augusta. Dĺžky trás bývajú individuálne a závisia od konkrétnych tém. Prispôsobené sú všetkým vekovým kategóriám, takže ich z hľadiska náročnosti zvládne skutočne každý. Jeden okruh trvá dve hodiny, aby mali účastníci dostatočný čas presunúť sa so sprievodcom medzi jednotlivými zastávkami na trase.

V prípade vysokých teplôt sa odporúča myslieť na pokrývku hlavy. Maximálny počet účastníkov je limitovaný na 30 osôb. Lístky si treba vopred rezervovať online na www.regiontrnava.sk, osobne, telefonicky alebo e-mailom v Turistickom informačnom centre – Región Trnava, ktoré sídli v Mestskej veži. V prípade záujmu o prenájom bicykla je k dispozícii päť kusov zo študentského projektu – neziskovej organizácie Kolokolo. Turistická ponuka bola súbežne obohatená aj o originálne, historické prehliadky na bicykli so sprievodcom Slavom Dzvoníkom. Vďaka nemu preskúmate rôzne miesta a dozviete sa množstvo starodávnych príbehov i legiend. 

Počas letných mesiacov sa uskutoční už iba jeden termín historických prechádzok mestom. Ten je naplánovaný na 7. augusta. V ponuke nájdete šesť typov rôznych okruhov.