Dnes je sviatok svätého Ondreja. Viete, aké tradície sa k nemu viažu?

Dnes je sviatok svätého Ondreja. Viete, aké tradície sa k nemu viažu?

30.11.2021 | Svätý Ondrej | Iveta Hricková

Predvianočné obdobie je spojené s množstvom zaujímavých tradícií a povier. Tento magický čas začína už na Ondreja, ktorý oslavuje meniny 30. novembra.

Naši predkovia sa v tento zvláštny - prorocký deň, venovali rôznym rituálom. Tie ich mali ochrániť alebo im zabezpečiť lepší život. Ktoré sú to?

Manžel z halušiek

Najznámejšou tradíciou je hľadanie osudového partnera pomocou lístočkov s menami nádejných pytačov, ktoré sa pália od Lucie do Vianoc. Ešte predtým však dievčatá hľadali svojho vyvoleného inak - v haluškách. Na svätého Ondreja zamiesili hustejšie cesto a doň zabalili lístky s menami potenciálnych ženíchov. Potom nechali zovrieť vodu, vložili do nej halušky a čakali, kým vyplávajú na povrch. Vybrali si jednu z nich a tá im prezradila, ktorý z mladíkov sa do roka stane ich manželom.

Trasenie plotom

V minulosti bola pre ľudí jednou z najdôležitejších vecí hojná zásoba potravín. Pokiaľ nemali dostatok obilia, zeleniny, ovocia a mäsa, trpeli počas celej zimy biedou. Preto každý správny gazda vyšiel na Ondreja na dvor a zatriasol plotom, čo malo celej jeho rodine zabezpečiť bohatú úrodu.

Ktorá sa vydá ako prvá?

Dobrý manžel, šťastná rodina a vlastný dom. To boli najväčšie túžby mladých dievčat v minulosti. Najviac zvedavé boli na to, ktorá z nich si nájde manžela ako prvá. V predvečer svätého Ondreja vydajachtivé panny upiekli chlieb, každá z neho odštipla kúsok, položila na lopatu, pekne vedľa seba a chlieb ponúkli psovi. Dievčiny verili, že najskôr sa vydá tá z nich, ktorej kúsok chleba zožerie pes ako prvú.

Veštecké sny

Ondrejská noc v sebe niesla odjakživa ešte väčšiu silu a mágiu, než deň svätej Lucie. Niekedy ju prezývali aj veštecká noc a vykonávali počas nej rôzne rituály. Naši predkovia verili, že sa splní všetko, čo sa im bude v túto noc snívať. Takýmto spôsobom sa snažili predpovedať budúcnosť a varovať svojich blízkych.

Hrnčeková predpoveď

Zatiaľ čo podaktoré zvyky sa tešili veľkej obľube, pred inými mali naši predkovia rešpekt. Na svätého Ondreja veštili, napríklad z hrnčeka. No z tejto veštby sa niekedy dozvedali aj smutné predpovede. Na stôl položili štyri šálky a pod každú z nich skryli jednu z týchto vecí - kúsok hliny, hrebeň, prsteň a chlieb. Potom sa k stolu postavili štyria ľudia, pričom tí si postupne jeden z hrnčekov vybrali. Kto si pod ním našiel hlinu, mal vraj do roka zomrieť. Ak tam bol hrebeň, postihne ho choroba, prsteň túžili nájsť dievčatá, ktoré by sa chceli do roka vydať, chlieb zas znamenal bohatstvo.

Liatie olova

Najviac rituálov sa týkalo hľadania budúceho manžela. Medzi vydajachtivými dievkami sa často používalo tradičné liatie olova. Jedna z nich si sadla doprostred izby na stolček a ostatné jej nad hlavou držali nádobu s vodou. Mládenci rozohriali trochu olova, kúsok z neho odobrali a preliali cez kľúčovú dierku do misky nad hlavou mladej ženy, odriekajúcej čarovnú formulu. Podľa vzniknutého tvaru odliatku následne hádala, aké povolanie bude mať jej budúci muž.

Klopanie na kurník

Ďalšou tradíciou z rovnakého súdka bolo klopanie na kurník. Dievčina vyčkala do polnoci, potom sa prikradla ku kurníku a začala klopať na vrátka. Počas toho zaklínacou formulkou vyzývala kohúta a sliepku, aby sa jej ozvali. Keď ako prvý zakikiríkal kohút, do roka sa dievčina vydala. Ak zakotkodákala sliepka, mala sa vraj slobodná vrátiť až o rok.

Ženské zákazy

Na Ondreja si ženy museli dávať pozor na to, čo robia. Ak by totiž v tento deň priadli, budúci rok by im istotne na gazdovstve ochoreli ovce, prípadne by ich roztrhal vlk. Zakázaná bola i návšteva susedov v ranných hodinách, keďže to prinášalo smolu.