ROZHOVOR: Študovala som právo, ale pracujem "vľavo"

ROZHOVOR: Študovala som právo, ale pracujem "vľavo"

05.05.2022 | JUDr. Lýdia Eckhardtová | Nikoleta Laškotiová

Charizmatická, inšpiratívna a stále dobre naladená módna návrhárka Lýdia Eckhardt síce vyštudovala právo, ale jej snom bola kreatívna práca, ktorú si môžeme obliecť. Právom jej patrí titul prvej dámy slovenského módneho priemyslu. Jej modely dýchajú pestrými farbami, sviežosťou a nadčasovými doplnkami. Kedysi mala sama náročné podnikateľské začiatky, a preto dnes podporuje mladých podnikateľov a umelcov.

Som rada, že som mohla byť súčasťou tohto zaujímavého rozhovoru so šarmantnou Lýdiou Eckhardt.

 

Niekde som sa o Vás dočítala, že ste sa vyjadrili k Vášmu štúdiu na vysokej škole: „Vyštudovala som síce právo – ale pracujem úplne vľavo.“

Už na vysokej škole ste vedeli, že toto nie je oblasť, ktorej by ste sa v budúcnosti venovali?

 

Štúdium práva ma veľmi bavilo. Bola som presvedčená, že je to profesia, v ktorej som sa úplne našla. Možno sa to bude zdať až neuveriteľné, ale videla som sa v trestnom práve. Je potrebné si však uvedomiť, že moje štúdium prebiehalo v období socializmu, kde súkromné podnikanie bolo zakázané a už len ten, kto vlastnil BURDU, bol „triedny nepriateľ“. Čiže uvažovať o nejakej inej oblasti bolo nereálne a o podnikaní sa mi ani nesnívalo...

 

Inšpiroval Vás k móde nejaký konkrétny návrhár, alebo to bola Vaša túžba bez akýchkoľvek ďalších podnetov?

 

Inšpiroval ma nedostatok módneho oblečenia a túžba pekne sa obliekať. Už počas gymnaziálneho obdobia vznikali moje prvé „módne výtvory“, ktoré som si aj sama ušila. Okolie prejavilo o nich záujem, a tak na vysokej škole som už vlastne „začala podnikať“. Okrem klasických vysokoškolských brigád ako bolo upratovanie či opatrovanie detí, som po nociach šila a šila... Aj keď dnes sa musím priznať, že pomaly si už neviem ani gombík prišiť!

 

 

Vaše začiatky boli náročné ako na psychiku, tak aj na vytrvalosť. Avšak Vy ste sa zaťali a svojou cieľavedomosťou dokázali, že zvládnete všetko, čo si vysnívate. Dnes Vás každý pozná ako prvú dámu módneho priemyslu na Slovensku.

Kde beriete inšpirácie na nové modely?

 

Inšpirácia je naozaj všade okolo nás, len ju treba vnímať. V prírode, v divadle, v nevydarenom modeli, ktorý následne musíme „vylepšiť“, ale hlavne vo vnútornej radosti. A tú mi prinášajú spokojné klientky - niet väčšej motivácie!

 


Ako ste zvládali obdobie pred súťažou MISS, keď ste museli navrhnúť hneď niekoľko desiatok rôznych šiat?

 

Finalistky súťaže MISS sme obliekali 10 rokov. Bolo to jedno z najkrajších období, keď sa mi zjavilo dvanásť mladých krásnych štíhlych dievčat. Žiadne obmedzenia, podmienky, len radosť z tvorby.

 

Svoje prvé návrhy ste dodávali do darčekového obchodu v hoteli Fórum. Neskôr ste navrhli aj vlastnú kolekciu šatiek. Vaše modely postupne videlo množstvo ľudí na významných prehliadkach po Slovensku, v Prahe, vo Viedni či Düsseldorfe. Navrhujete nielen dámske, ale taktiež pánske modely.

Aké ročné obdobie máte najradšej? S akými materiálmi, farbami a doplnkami najradšej pracujete?

 

Som šťastná, že žijeme v zemepisných šírkach, kde sa striedajú ročné obdobia. Keď skončíme letnú kolekciu, teším sa na zimnú. Asi by to bolo pre mňa veľmi monotónne navrhovať napr. len plesové róby. Ale najviac sa vidím v móde, ktorá je mne najbližšia – športovo-elegantná s vrstvením materiálov.

 

Foto: Rob Piroska


Rozmýšľali ste niekedy aj nad detskou kolekciou?

 

Určite nie. Tvorba modelov je veľmi náročný proces – nielen časovo, ale aj finančne. Okolie návrhárov vníma cez „mediálnu bublinu“, ktorou nás prezentujú. Módne sa obliekať a živiť sa módou sú dve diametrálne rozličné veličiny. Keď chceme napr. zarobiť 100€, musíme 600€ investovať do materiálu, ušitia... A nikdy nevieme, či model bude úspešný, či sa predá. V dobe absolútneho dostatku módneho oblečenia, o detskom ani nehovorím, je naozaj ťažko konkurovať cenám veľkých módnych značiek, ktoré vyrábajú tisíce kusov.

 

 

Vašu tvorbu môžeme sledovať už takmer 30 rokov, ste majiteľkou salónu v Bratislave, získali ste ocenenia za svoju prácu a vydali ste dve knihy.
Ako by ste svojím príbehom inšpirovali mladé ženy či mužov, ktorí chcú preraziť vo svete módy aj napriek veľkej konkurencii?

 

Keď som začínala podnikať ja, nebol tu nikto a nič. Teraz sú tu všetci a všetko. Súčasnú dobu vnímam ako dobu neskutočných možností, či už slobodou cestovania, ale aj internetovým spojením s celý svetom. Na jednej strane to dáva veľkú možnosť prezentácie, ale na druhej je tu veľký tlak konkurencie. Je naozaj ťažko nájsť tú „pomyselnú dieru v trhu“, keď máme pocit, že všetko tu už je či bolo. Recept na úspech ešte nikto, bohužiaľ, nevymyslel. Škoda. Ale keby sa tak aj stalo, mohlo by to dopadnúť ako s palacinkami, kde máme presný recept, ale kto zaručí, či nám neprihoria. Ako by som ja inšpirovala mladých som zhrnula v knihe Bežať šťastiu oproti. Choďte za svojimi cieľmi a nie za cieľmi, ktoré od vás očakáva okolie. Robte prácu, ktorá vás baví a napĺňa. Tešte sa z každého malého úspechu, pozitívnej reakcie, lebo práve to sú tie pomyselné „tehličky“ na vytvorenie veľkého úspechu. Aj šťastie je pri podnikaní veľmi dôležité, tak treba vstať od telky a bežať mu oproti. Aj konkurenciu je potrebné vnímať ako dar, ktorý nás posúva dopredu... Ale asi najpodstatnejšie, a to nie iba v podnikaní, ale aj v živote je ÚSMEV – signál nielen pre okolie, no hlavne pre nás samotných. Keď máme úsmev, máme inšpiráciu, máme priateľov, máme radosť z práce...

 


Kto je Lýdia Eckhardtová?
Narodila sa v Humennom, vyštudovala Právnickú fakultu na Univerzite Komenského v Bratislave, ale módny priemysel ju zlákal viac ako vyhlášky a zákony. Svoje prvé modely vytvárala už počas štúdia na vysokej škole a neskôr dodávala svoje modely do Hotela Fórum v Bratislave. Svoju značku Lýdia Eckhardt Exclusive založila v roku 1991.

Prešla si výrobou okuliarov vlastnej značky, ručne maľovaných šatiek a vyše 10 rokov spolupracovala s produkčným domom Forza pri navrhovaní modelov šiat pre súťaž MISS Slovensko, kde mala voľnú ruku a vytvorila tak stovky nádherných modelov, ktoré boli prezentované aj na svetovej súťaži MISS.

Je majiteľkou módneho salónu na brehu Dunaja, ktorý ponúka aj exkluzívne služby ako kaderníctvo, kozmetika a masáže.

Jej modely boli predvádzané na významných módnych prehliadkach doma i v zahraničí. Za svoju dlhoročnú umeleckú prácu získala aj niekoľko ocenení, z ktorých spomeniem Najúspešnejší podnikateľ roka 1998, Cena roka odovzdaná primátorom mesta Bratislava za Podnikateľský čin 2006 či Ocenenie primátorky mesta Humenné (2013).

V rokoch 2014 a 2017 jej vyšli knižné tituly Navarme si úspechBežať šťastiu oproti.

Lýdia miluje cestovanie, spoznávanie krajín a, samozrejme, módne prehliadky.

Web L. Eckhardt

 

Hlavná fotografia a fotografie v článku: s povolením L. Eckhardtovej