Spríjemnite si marec v spoločnosti knihy. Toto sú najpredávanejší slovenskí autori

Spríjemnite si marec v spoločnosti knihy. Toto sú najpredávanejší slovenskí autori

20.03.2021 | Mesiac kníh | Milan Cigánik

Určite viete, že prvý jarný mesiac je vyhlásený za mesiac kníh. Jeho úlohou je motivovať ľudí všetkých vekových kategórií k čítaniu. Marec tak patrí knihomoľom, ktorí si nevedia predstaviť čo i len týždeň bez zaujímavého, knižného príbehu.

Čítanie je zábavné a prináša nepopierateľné výhody v každom veku. Predstavuje kľúčovú časť vzdelávania a profesionálneho rozvoja. Má tiež dlhotrvajúce zdravotné účinky, ktoré ukazujú vplyv na zvýšenie kognitívnych funkcií. Jednou z nich je zlepšenie pamäte, avšak napomáha aj k obohateniu slovnej zásoby, zlepšeniu vyjadrovacích schopností, skvalitneniu myslenia, rozvíjaniu predstavivosti či zníženiu úrovne stresu.

Prečo je marec mesiacom kníh?

Myšlienka zvýšenia počtu čitateľov bola iniciatívou Ministerstva kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, v spolupráci s knižnými obchodmi a štyrmi hlavnými knižnými vydavateľstvami v roku 1955. Primárnou snahou bolo spopularizovať čítanie a knižnú kultúru ako takú, ktorá vyústila do obrovského úspechu aj vďaka medializácii a propagácii na školách. Marec vyhlásili za mesiac kníh na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu Hačavského. Takto vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa významný milovník kníh a kalendárov narodil i zomrel. Keďže bol slepý, v noci navštevoval svojich susedov a prosil ich, aby mu čítali. Hrebenda nesie zásluhy na šírení slovenskej knižnej kultúry chudobným a nevzdelaným ľudom. Na cestách po Slovensku šíril osvetu. Mnoho kníh zachránil pred spálením, čím prispel ku vzniku slovenských knižníc. Svoju súkromnú zbierku daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej. Ďalším, viac realistickým dôvodom je, že v marci dochádza k výraznému prepadu záujmu o knihy, čo spôsobuje prichádzajúca jar. Pozornosť ľudí sa sústreďuje na celkom iný tovar i služby. Preto sa v marci zvyknú vydávať nové knižné tituly, aby sa vykrylo slabé obdobie predaja.

Najpredávanejší slovenskí autori súčasnosti:

Jozef Banáš

...venuje sa písaniu románov s vážnou spoločenskou, politickou a náboženskou tematikou. Zlomom kariéry je jeho prvý bestseller, Idioti v politike (2007), kde s recesiou poskytuje vlastný pohľad na pôsobenie na slovenskej politickej scéne. Je to najprekladanejší slovenský spisovateľ. Minulý rok mu vyšla zatiaľ posledná kniha Nádherná smrť v Altaji.

Juraj Červenák

...autor sa preslávil sériou historických fantasy kníh so slovanskými motívmi. Od tých sa postupne odklonil a tvorbu zameral na písanie čisto historických románov. Jeho komerčne najúspešnejším dielom je cyklus dobových detektívok Kapitán Stein a notár Barbarič o vyšetrovaní zločinov za vlády Rudolfa II. na prelome 16. a 17. storočia. Z daného cyklu pochádza aj posledné dielo s názvom Anjel v podsvetí, vydané v minulom roku.

Dominik Dán

...pod týmto pseudonymom vystupuje autor kriminálnych príbehov, odohrávajúcich sa na policajnom oddelení vrážd v nemenovanom hlavnom meste, nápadne pripomínajúcom Bratislavu. Pútavý dej dopĺňajú napínavé a vtipné príhody, ktoré zažíva začínajúci detektív. Autor vykresľuje i vzťahy s mafiánmi počas bývalého režimu. Fanúšikovia si zvykli, že autor vydáva dve knihy ročne, jednu v lete a ďalšiu v zime. V minulom roku vyšli detektívky Klbko zmijí a V tieni.

Jozef Karika

...autor knižného bestselleru Trhlina, ktorý sa dočkal i filmového spracovania, čím sa na Slovensku môže pochváliť iba malá hŕstka slovenských autorov. Okrem toho vydal viacero ďalších knižných titulov, posledným bola kniha Smršť v minulom roku.

Táňa Keleová-Vasilková

...najúspešnejšia a najobľúbenejšia slovenská autorka, ktorá doposiaľ predala viac než 1,5 milióna výtlačkov, čo sa nepodarilo žiadnemu slovenskému autorovi. Jej tvorbu tvoria romány so ženskými hrdinkami v domácom prostredí, ktoré čelia bežným životným situáciám. Autorka rozoberá aktuálne témy, v ktorých mnohé čitateľky nachádzajú samy seba. Jej ostatná kniha vyšla v roku 2019 pod názvom Zrkadlo.

Najpredávanejšie súčasné slovenské knižné tituly od januára 2021:

  • Zdravé črevo a trávenie - Mýty verzus fakty od Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková
  • Rekonštrukcia slovenských dejín (Formovanie slovenskej identity), Eduard Chmelár
  • Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre, Dominika Sakmárová
  • Generál Milan Lučanský - Kto bol a prečo zomrel, Gustav Murín
  • Bylinková škola, Iveta Henzelyová
  • Gauč alebo šťastie, Maroš Molnár, Lucia Pastierová Čarná

 

Na záver pridávame zopár nádherných citátov o knihe:

„Tak veľa kníh a tak málo času." - Frank Zappa

„Izba bez kníh je ako telo bez duše." - Marcus Tullius Cicero

„Dom bez kníh je ako miestnosť bez okien." - Horace Mann

„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“ – Jeanette Winterson

„Kniha je záchranné koleso samoty.“ Ramón Goméz de la Serna

„Nezáleží na tom, koľko máš kníh, ale aké sú.“ - Lucius Annaeus Seneca