Aukčné rekordy Slovenska. Z týchto súm sa vám zatočí hlava!

Aukčné rekordy Slovenska. Z týchto súm sa vám zatočí hlava!

11.02.2022 | Dražby na Slovensku | Milan Cigánik

Dražby sú na celom svete obľúbenou formou verejného predaja a pomerne často zachytávame informácie o rôznych predmetoch, ktoré boli predané za astronomické sumy.

Aj Slovensko má svoje malé rekordy, keď sa podaktoré artefakty vydražili - pre bežného smrteľníka, za nepredstaviteľne vysoké čiastky. 

Historická minca z čias Rakúsko-Uhorskej monarchie

V novembri 2020 spoločnosť Macho & Chlapovič zaznamenala obrovský záujem o takmer štyristoročnú mincu. Išlo o desaťdukát panovníka Ferdinanda III., ktorý sa vydražil za neskutočných 1 140 000 eur. Minca, vyrazená v Kremnici v roku 1642, bola predaná za tak vysokú sumu po prvýkrát. Neskororenesančná ručná razba kladivom z ručne rytého razidla sa objavila na aukcii v Amsterdame až v roku 1926.

Neskôr bola súčasťou rôznych európskych zbierok a napokon opäť skončila na Slovensku. Pre aukčný dom Macho & Chlapovič to bol prvý predaj tak vzácneho predmetu, čo potvrdzuje, že sa jedná o skutočne hodnotný kúsok. Podľa aukčnej spoločnosti sa mnoho takýchto či podobných mincí nachádzalo v miestnych šľachtických zbierkach ešte pred rozpadom Rakúsko-Uhorska v roku 1918, boli však svojimi majiteľmi vyvezené do zahraničia skôr, než mohli byť zaevidované.

Obrazy Martina Benku

Podľa oficiálneho webu aukčnej spoločnosti Soga, patria medzi najvyššie dražené obrazy diela obľúbeného slovenského maliara Martina Benku. Tento umelec bol známy tým, že takmer každý deň svojho života strávil usilovným maľovaním. Jeho obraz s názvom Nad hĺbkou doliny, ktorý zobrazuje pracujúceho roľníka so zapriahnutým koňom, sa v roku 2018 vydražil za neuveriteľných 180 000 eur. Za rovnakú sumu bol o tri roky neskôr vydražený aj zberateľsky vzácny obraz, nazvaný Po žatve. Dielo vzniklo v rokoch 1922 až 1925 a zachytáva ľudí pracujúcich na poli, obklopenom horskými hrebeňmi. Tretím, najvyššie vydraženým obrazom sa stala jeho maľba Slovenská rodina, ktorá patrí k prelomovým prácam jeho tvorby v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Jeho cena sa na dražbe v roku 2003 vyšplhala na 178 000 eur.

Jediná slovenská bankovka

V novembri minulého roka prebehla aukcia, ktorá priniesla nový slovenský rekord. Dražil sa jediný, dodnes zachovaný exemplár slovenskej bankovky z roku 1945. Z vyvolávacej sumy 4 000 eur, sa jej cena vyšplhala na dvanásťnásobok, a to na 49 182 eur. Séria bankoviek bola vytlačená na konci druhej svetovej vojny, nikdy sa však nedostala do obehu. Skartovaná bola v Turčianskom svätom Martine. Tam si jeden z vtedajších zamestnancov zobral jednu z už skartovaných bankoviek, opätovne ju poskladal a odložil si ju na pamiatku. Unikátna bankovka skončila v rukách významného zberateľa z Bratislavy, ktorý ju vlastnil od roku 1980.

Fialové futbalové dresy

V roku 2013 organizoval hokejportal.net v spolupráci s klubom HC Slovan Bratislava spoločnú dražbu hokejových dresov. Výťažok z nej putoval na konto Združenia na pomoc detskej onkológii. Predmetom dražby bola fialová sada dresov, v ktorých HC Slovan vyhral zápas v KHL proti Jaroslavľu. Dražba prelomila všetky dovtedajšie rekordy, aukcia vyniesla neuveriteľných 32 562 eur. Najdrahší bol dres s menom Šatan, jeho nový majiteľ zaň zaplatil 3 652 eur. Nasledoval dres Michela Miklíka, ktorý bol predaný za 2 650 eur. O tento dres prebiehal najväčší súboj, prišlo naň 159 cenových ponúk. Úspech mali aj dresy maskota Harvyho - 2 000 eur, zápasové vrchné oblečenie Jaroslava Janusa - 1 800 eur a dres Michala Vondrku, predaný za 1 746 eur. Celkovo bolo zaznamenaných 2 300 cenových ponúk.

Najdrahšie drevo Štátnych lesov

V roku 2009 sa bardejovským lesníkom podaril naozaj husársky kúsok. Za necelý meter kubický javorového dreva zinkasovali na dražbe 5 643 eur, hoci bežne sa podobný artikel predával za 200 až 230 eur. Jeho hodnota vzrástla najmä preto, že išlo o výnimočný kus, pochádzajúci z takzvaného  očkového dreva s výraznou kresbou. Tá je mimoriadne žiadaná pri výrobe nábytkovej dyhy. Navyše, kus po jednej strane rezonoval, čo je dôležitá vlastnosť, cenená hlavne pri výrobe hudobných nástrojov. Štvormetrový výrez javora horského kúpila vtedy švédska firma, ktorá vyrába exkluzívny nábytok pre luxusné lode a hotely. Dovtedy najvyššie vydraženým drevom, aké sa na Slovensku predalo, bol javor. Pochádzal taktiež z bardejovského podniku Lesy SR a v roku 2006 meter kubický predali za 4 500 eur.