Poisťovne nasadzujú proti podvodníkom zbrane ťažkého kalibru
21.02.2021 | Poistné podvody | Naďa Trenčanská
Koronavírus, s ním spojená finančná kríza, a rovnako neutešená finančná situácia mnohých slovenských domácností, robí (neraz) z bežných občanov podvodníkov.
Niektorí sa k poistným podvodom uchyľujú z dôvodu núdze, iní ich berú ako ľahký príjem. So špekulantmi sa v ostatnom období roztrhlo vrece. Riešenie finančnej situácie prostredníctvom poistného podvodu sa vám nemusí vyplatiť.
Ide o trestnú činnosť
V momente, keď hodnota poistného podvodu, respektíve náhrada škody, ktorú si neoprávnene nárokujete od poisťovne, prekročí hranicu 266 eur, stáva sa váš pokus trestným činom. Vôbec pritom nevadí, že vám naň prišli a k náhrade ste sa nedopracovali. Ide o trestný čin v štádiu pokusu. V prípade preukázania viny vám hrozí až 15 rokov odňatia slobody. Samozrejme, v závislosti od výšky škody.
Nárast poistných podvodov
Najväčší nárast bol zaznamenaný v rámci životného poistenia a to naprieč celým poistným trhom. Najčastejšie klienti chceli z poisťovní vyťažiť zo starých zranení – úrazov, kde požadovali navýšené poistné plnenia, na ktoré v skutočnosti nemali nárok. Rovnako ako počet takýchto pokusov o podvod, nararástla ich priemerná suma.
Poisťovňa Allianz len za prvý polrok minulého roka odhalila až 1613 podozrivých prípadov, pričom ich hodnota dosahovala výšku viac ako 4,7 milióna eur. V životnom poistení zaznamenala nárast až o 120 percent, a to práve pri spomínaných úrazoch a trvalých následkoch.
Lepšie je na tom poisťovňa Generali, ktorá v rovnakom období zaznamenala iba mierny nárast poisťovacích podvodov, rovnako v oblasti životného poistenia i v poistení motorových vozidiel. V jej prípade sa jedná o medziročný nárast vo výške 4 percentá. Paradoxne došlo k poklesu pri majetkovom poistení.
Odhalenie pokusov
Mnohé poisťovne využívajú sofistikované metódy, ktoré pokus o podvod odhalia hneď v začiatku. Napriek tomu, že pokusy o poistné podvody naprieč Európou narastajú, vďaka preventívnym systémom sa zvyšuje počet odhalených podvodov. Do hry pri odhaľovaní podvodov vstupujú softwérové systémy varovných hlášok či vyškolení profesionáli. Nemožno opomenúť ani spoluprácu so Slovenskou asociáciou poisťovní. Okrem toho, poisťovne majú k dispozícií vlastné špecializované oddelenia, pozostávajúce z analytikov a vyšetrovateľov. Títo odkrývajú poistné podvody a trestnú činnosť v spolupráci s políciou, detektívnymi agentúrami i súdnymi znalcami.
Od roku 2017 funguje tiež Register poistných udalostí, ktorý zriadili členovia Slovenskej asociácie poisťovní. Slúži na výmenu informácií o poistných udalostiach, na overovanie údajov a obsahuje detaily o škodách.
Využívané bývajú aj ďalšie technológie, ako napríklad satelitné snímky pri majetkových škodách, prípadne diagnostika dát z dopravnej nehody pri motorových vozidlách. Mnohí nahlasovatelia poistnej udalosti vôbec netušia, že ich hlásenie spracúvava hlasový analyzátor, ktorý dokáže rozlíšiť vedomé klamstvo. Simulačné softvéry zas vedia zhodnotiť, či zranenia mohli vzniknúť počas uvádzanej dopravnej nehody.
Pri úrazoch v životnom poistení poisťovne prípady konzultujú s posudkovými lekármi, chirurgmi, ortopédmi i traumatológmi.
Závery šetrení poistných podvodov našich poisťovní poukazujú na smutný fakt. A síce, že Slováci neváhajú riskovať až 15 rokov väzenia, aby získali neoprávnené poistné plnenie.