AKTUÁLNE: Aké sú možnosti hypotéky pre slovenských živnostníkov a majiteľov s.r.o.?

AKTUÁLNE: Aké sú možnosti hypotéky pre slovenských živnostníkov a majiteľov s.r.o.?

28.02.2021 | Bankové produkty | Naďa Trenčanská

Pravidelne vám prinášame (aj) novinky zo sveta financií. Pred pár dňami ste sa na našich stránkach mohli dočítať o sprísňovaní podmienok a dostupnosti hypotekárnych a spotrebných úverov pre podnikateľov. 

Nateraz sa na danom trende nič nemení, no pokiaľ patríte k podnikateľom, ktorí by radi využili možnosť zaobstarať si vlastné bývanie, nemali by ste váhať.

Prečo žiadosť o hypotéku neodkladať?

To, čo sa momentálne deje na našom finačnom trhu, spôsobila komplikovaná pandemická situácia, zúriaca od minulého roka. Kríza postihla takmer všetky odvetvia a ako obvykle, tými najzraniteľnejšími sú práve živnostníci a malí podnikatelia. Zatvorené prevádzky, znížená mobilita...pokles dopytu o konkrétne služby či výrobky, to všetko sa odzrkadlilo na poklese obratov podnikateľov v roku 2020. Banky na situáciu reagujú, čo sa odráža v dostupnosti úverov v podnikateľskom segmente. Avšak, stále je možnosť zaobstarať si vlastné bývanie prostredníctvom úveru.

Ak ste sa rozhodli, že teraz je správny čas a viete, že hypotéku dokážete splácať aj napriek zúriacej epidémií, určite neváhajte. Do konca marca totiž banky akceptujú vaše daňové priznanie za rok 2019. Ak sa vám pred krízou darilo a vaše príjmy za rok 2019 boli vyššie ako tie minuloročné, je veľká šanca, že sa k úveru na bývanie skutočne dopracujete.

Aké sú podmienky?

Kým u zamestnancov je to pomerne jednoduché  a jasné, pri podnikateľoch má každá banka vlastné posudzovacie kritériá a rovnako individuálne pristupuje aj k jednotlivým klientom, respetíve k tomu, čo je / nie je považované za príjem.

Som živnostník

Štandardne banky vychádzajú z daňového priznania, ktoré je však v prípade živnostníkov vo väčšine prípadov optimalizované. Aj tu sa ale nájdu banky, ktoré akceptujú až 60% z obratu živnostníka. Do posudzovania vstupuje forma vášho podnikania i jeho zameranie. Napríklad, ak pracujete na mandátnu zmluvu, čo je obchodnoprávny vzťah medzi dvoma podnikateľskými subjektmi (často sa vyznačuje tým, že má jasne dohodnutú pravidelnú odmenu),  vaše šance sú vysoké. Takáto forma podnikania je typická pre manažérske pozície vo finančnom sektore, právnikov, lekárov, ale tiež IT-čkárov či povedzme pracovníkov marketingu a realitných maklérov. Ste lekárom, architektom alebo advokátom, ktorý je vedený ako člen komory? Daný status musíte mať platný v čase podávania žiadosti o úver. Tento údaj si banky overujú.

Majitelia s.r.o. to majú vo všeobecnosti ťažšie. Tu býva najdôležitejším ukazovateľom hospodársky výsledok spoločnosti. Banky taktiež zohľadňujú viacero faktorov. Jedným z nich je predmet podnikania, čiže akej podnikateľskej činnosti sa venujete. Najväčšie šance máte u veľkých bánk, ktoré sa so svojím portfóliom orientujú na podnikateľov. Niektoré z nich, okrem hospodárskeho výsledku, prihliadajú aj na výšku obratov. Ako prvú oslovte jednoznačne banku, v ktorej máte vedený účet. Tá má o vašich transakciách, ako i o platobnej disciplíne, najlepší prehľad. Akonáhle máte v danej banke vedené aj súkromné účty a využívate ďalšie produkty, vašu šancu uspieť to výrazne zvýši.

Podmienky, ktoré musíte v čase žiadosti o úver spĺňať:

  • história podnikania – minimálna dĺžka podnikania v závislosti od banky je 6-24 mesiacov,
  • vaše príjmy musia dosahovať dostatočnú výšku,
  • aktívne podnikanie /nesmiete mať pozastavenú podnikateľskú činnosť/,
  • pozor na práceneschopnosť.