Sen nášho detstva realitou. ESA hľadá nových astronautov

Sen nášho detstva realitou. ESA hľadá nových astronautov

10.05.2021 | ESA hľadá astronautov | Iveta Hricková

Výlety do vesmíru sa (vraj) môžu stať realitou už vo veľmi blízkej budúcnosti. Zatiaľ čo na tomto súkromnom projekte intenzívne pracuje miliardár a vizionár Elon Musk, oficiálne inštitúcie sa zameriavajú na skúmanie vesmíru a využitie získaných poznatkov aj na Zemi.

Teraz ponúkajú ľuďom exkluzívnu príležitosť, aby sa pridali do ich tímu a vyskúšali si úlohu astronautov na vlastnej koži.

Nový konkurz po 11 rokoch

Európska vesmírna agentúra ESA má v súčasnosti sedem astronautov. Tí sú cielene pripravovaní na rôzne lety do vesmíru, kde postupne dostávajú nové úlohy a zisťujú informácií o možnom živote na iných planétach či prírodných zaujímavostiach na týchto vzdialených miestach. Keďže naposledy robili konkurz pred jedenástimi rokmi, postupne im dochádzajú noví a stále aktívni členovia, ktorí by sa naučili potrebné poznatky od svojich predchodcov. Z tohto dôvodu opäť rozbiehajú špeciálne výberové konanie pre milovníkov vesmíru a lietania. Na to, aby ste sa stali astronautom, nepotrebujete špeciálnu školu. Avšak, musíte splniť určité podmienky, ktoré vám uľahčia následnú spoluprácu na programe.

Úspešní absolvujú výlet na Mesiac

Prvé kolo výberového konania odštartovalo ešte 31. marca. No záujemcovia - pokojne aj zo Slovenska, môžu posielať prihlášky do 28. mája. Komisia následne pozve určitý počet kandidátov na testy, počas ktorých preveria ich znalosti aj fyzickú zdatnosť. Pokiaľ prejdete ďalšími kolami, dostanete sa do lukratívnej spoločnosti s veľkou šancou výletu do vesmíru. ESA plánuje vybrať maximálne šiestich nových ľudí, ktorí musia najprv prejsť prísnym výcvikom a potom ich čaká zbieranie skúseností s adeptami, ktorí už videli Zem z okienka rakety. Po celý čas bude v zálohe ďalšia dvadsiatka záujemcov. V prípade núdze musia byť pripravení ihneď nastúpiť do tréningového procesu. Ak sa dostanú až do finálnej fázy, zúčastnia sa ďalšieho letu na Mesiac, takže majú reálnu šancu pozrieť sa až do vesmíru. Tentoraz by účastníci neodoberali "iba" vzorky, no zároveň by tam mali zanechať i niekoľko vecí, ktoré budú vedci sledovať a skúmať ich správanie v nezvyčajnom prostredí.

Podmienky pre nádejných astronautov

Naposledy sa do programu prihlásilo niekoľko tisíc ľudí, takže výberové konanie je skutočne prísne a šancu majú len tí najlepší. Musia splniť nasledujúce kritéria:

  • Hlavnou podmienkou je výborná kondícia, aby bol astronaut pripravený na veľkú záťaž.
  • Musí mať vysokoškolské vzdelanie v oblasti prírodných vied, matematiky alebo medicíny.
  • Kvôli komunikácii musí výborne ovládať anglický a jeden ďalší svetový jazyk.
  • Dôležitým bodom je silná psychická odolnosť, pretože let do vesmíru a pobyt v tak malom priestore predstavuje veľkú záťaž na psychiku.
  • Mal by to byť komunikatívny človek, pretože po návrate z misie bude reprezentovať ESA v médiách, školách a vo svete.

Veľká novinka pre budúci rok

Astronautika stále nie je povolaním, v ktorom by sme našli veľa žien. Aj v aktuálnom tíme sa nachádza jediná kandidátka na miesto do vesmíru. ESA by rada videla na pohovoroch viac zástupkýň nežného pohlavia. Okrem toho chcú spomínaný projekt sprístupniť ešte širšej skupine ľudí. Z toho dôvodu sa po splnení ostatných podmienok môžu prihlásiť aj ľudia so zdravotným znevýhodnením. Vesmírna agentúra umožňuje podať prihlášku taktiež ľuďom, ktorí majú poškodené alebo amputované dolné končatiny, prípadne sú veľmi nízkeho vzrastu do 130 centimetrov. Ak budú medzi svojimi kolegami vynikať, aj oni získajú raritnú príležitosť pozrieť sa na Mesiac.