Vianočný tip na darček, ktorý poteší. „Kúpiš mi knihu / čítačku?“

Vianočný tip na darček, ktorý poteší. „Kúpiš mi knihu / čítačku?“

22.12.2021 | Čítanie pre dušu a myseľ | Dominika Varga / Naďa Trenčanská

Čítanie bolo kedysi mimoriadne obľúbenou činnosťou. Dnes je na ústupe, a to najmä u mladšej generácie. Knihy sa, takpovediac, stali obeťou moderných technológií.

Príbehy vytlačené na voňavých stránkach kníh boli nahradené tými, v elektronickej podobe. No aj tu ľudia uprednostňujú skôr aktuálne informácie, rýchlo dostupné v mobiloch či tabletoch. Čítanie však stále má zvláštne čaro a svojich verných stúpencov. A kedy je na čítane vhodnejší čas, ak nie počas chladných zimných dní a blížiacich sa Vianoc. Úprimne, viete si predstaviť väčšiu romantiku a pohodu, ako otvoriť si dobrú knihu, kým za oknami vládne zima?

Poďme sa spoločne pozrieť na výhody, ktoré čítanie prináša nášmu telu a duši.

Relax po strese

Poznáte ten pocit. Prídete domov po ťažkom dni v práci, ste unavení, vystresovaní a nemáte na nič náladu. Jednoducho potrebujete vypnúť. Možno práve ponorenie sa do deja zaujímavej knihy vám dokonale vyčistí hlavu a potlačí neodbytné myšlienky a starosti.

Zlepšenie slovnej zásoby

Odborníci našim deťom najčastejšie vyčítajú nedostatočnú slovnú zásobu a používanie jednoduchého slovníka, plného slangových výrazov. Zásluhu na tom majú najmä mobilné telefóny, ktoré deti ku komunikácii používajú najviac. Písanie správ im uľahčujú predvolené slová aj automatická kontrola pravopisu. Mohlo by sa zdať, že dnešná mládež vlastne čítať nepotrebuje. Mobilné telefóny však nemôžu nahradiť čítanie kníh. Vďaka čítaniu získavame, okrem príjemného zážitku, veľa nových informácií, rozširujeme si rozhľad v rôznych oblastiach a v neposlednom rade si obohacujeme slovnú zásobu.

Pravopis bez bifľovania

Ďalšou výhodou čítania kníh je aj ľahšie a zábavnejšie učenie sa pravopisu. Tí, čo pravidelne čítajú nám isto dajú za pravdu, že aj keď niekedy presne nevedia, ako sa určité slovo píše, nemajú s ním problém. Správny tvar im pripomenie vizuálny vnem z čítania. Je dokázané, že to, čo máme často pred očami sa nám spoľahlivo ukladá na náš mozgový hard disk.

Tréning pamäte

Na to, aby sme sa mohli ponoriť do príbehu, musíme sa naň sústrediť. To nás núti limitovať vonkajšie vplyvy. Pomalým, koncentrovaným čítaním si precvičujeme a zlepšujeme tzv. informačnú pamäť a zároveň sa tým znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Lepší spánok

Každý má pred spaním nejaké rituály, bez ktorých by večer nebol pre neho dostatočne relaxačný. Niekto si rád dopraje vaňu s horúcou vodou, iný výživnú masku na tvár alebo pár minút meditácie. Možno vás prekvapí informácia, že ak si prečítate pár strán pred spaním, pomôže vám to rýchlejšie zaspať. Je vedecky dokázané, že svetlo, ktoré vyžarujú monitory počítačov a displeje mobilných telefónov zhoršujú schopnosť rýchleho zaspávania. Je preto lepšie nevystavovať sa tomuto žiareniu aspoň pol hodiny pred spánkom a radšej sa venovať čítaniu kníh.

Zlepšujú náladu

Už sme si povedali, že čítanie kníh odbúrava stres a pomáha človeku relaxovať. Vďaka čítaniu máme lepšiu náladu a častejšie myslíme pozitívne. Príbehy, ktoré prežívame prostredníctvom knihy nás ovplyvňujú, niekedy kladne, inokedy záporne. Je preto dobré, brať pri výbere žánru do úvahy naše momentálne rozpoloženie. Vcítením sa do postáv a ich prežitkov sa nevedomky učíme empatii. Dá sa povedať, že knihy z nás robia emocionálne vyspelejších ľudí.

Technológie a pokrok nezastavíme

Po výpočte predností, ktoré čítanie prináša, môžeme mať problém čo si vybrať, čomu dať prednosť. Pre tých, ktorí knihy považujú za nepraktické a neskladné máme riešenie a zároveň aj tip na praktický darček pod stromček.

Čítačka alebo papierová kniha?

Ak by ste si radi niečo prečítali, ale neviete sa rozhodnúť, aký formát knihy si zvoliť, radi vám to uľahčíme.

Aby ste sa nestratili v mori informácií a parametrov, pripravili sme pre vás malé porovnanie výhodnevýhod aktuálnych možností.

Klasická papierová kniha má nepochybne svoje čaro. Vôňa papiera, ktorá na vás dýchne vždy, keď ju otvoríte. Knižnice plné farebných chrbtov kníh, navodzujúce pocit útulného domova. Možnosť vyhnúť sa žiareniu obrazovky, pri ktorej už aj tak trávite priveľa času.

K nevýhodám tradičných papierových kníh patrí ich skladovanie a prenášanie. Mäkká väzba knihy väčšinou znamená nižšiu cenu, na druhej strane sa však môže ľahko poškodiť. Problém so skladovaním pri čítačke nehrozí. Na jej prepravu a ochranu postačí jednoduché puzdro. Ďalšou nevýhodou papierových kníh je, že sa nedajú čítať v tme. K čítaniu klasickej knihy potrebujete primerane silné svetlo, pri čítačke je možné si svetlo a jas nastaviť. Dôležitým parametrom pri nákupe kníh je aj ich cena. Napriek tomu, že obstaranie čítačky je finančne náročnejšie, následný nákup e-kníh je výrazne lacnejší než kúpa bežne tlačenej knihy.

Ako si vybrať správnu čítačku?

Pri výbere by ste mali vychádzať z toho, koľko času čítaniu venujete. Ak ju plánujete používať, napríklad, aj vo vani, mala by byť vodeodolná. Veľkosť, cena a kapacita pamäte sú takisto dôležité a ovplyvňujú jej výber.

Medzi najpredávanejšie čítačky na trhu patrí PocketBook 632 TouchAmazon Kindle Paperwhite.

Amazon Kindle Paperwhite je trochu ťažšia, než PocketBook 632 Touch a má aj menšiu pamäť. Na druhej strane, je zase lacnejšia.

Čítačka PocketBook 632 Touch má webový prehliadač, ktorý sa dá využiť aj na surfovanie. Nemá totiž tzv. modré svetlo, ktorým sú zvyčajne vybavené monitory počítačov a displeje telefónov.

Pri oboch čítačkách je možné, vďaka bezdrôtovému pripojeniu a WiFi sieti, napojiť sa na akýkoľvek iný počítač. Ich súčasťou sú slovníky, bez problémov prehrajú aj audio verziu knihy.  Ani jeden z týchto modelov nemá možnosť rozšíriť si kapacitu pamäte pridaním pamäťovej karty. Obe však disponujú dostatočne veľkou internou pamäťou, čo umožňuje stiahnutie si tisícok kníh. Čítačky sú tvarovo konštruované tak, aby padli do ruky. Kapacita batérií je pomerne veľká a pri bežnom používaní postačí, ak ich nabijete raz za 6 týždňov. Oba porovnávané modely sú ako stvorené pre vášnivých čitateľov.

Ak ste typ, ktorý si knihu prečíta raz za čas a hľadáte síce kvalitnú, ale lacnejšiu a menšiu verziu, Alcor Myth je niečo práve pre vás. Jej cena sa pohybuje okolo 60 eur, takže je dostupná aj pre menej solventných ľudí. Čítačka Alcor Myth má v porovnaní s Amazon Kindle Paperwhite a PocketBook 632 Touch aj slot na pamäťovú kartu. V prípade, že vám 4GB internej pamäte nebudú stačiť, môžete si na jej rozšírenie a uloženie ďalších kníh dokúpiť pamäťovú kartu.

Na čo si dať pozor?

Pri výbere čítačky si určite skontrolujte, či má funkciu podsvietenia. Nie všetky modely ňou disponujú a práve podsvietený displej by vám mohol chýbať, ak by ste si chceli čítať večer.

Veríme, že vás dnešný článok aspoň trochu inšpiroval. Či už uprednostníte modernú technológiu v podobe čítačky alebo siahnete po tradičnej knihe, ktorá je tu s nami vyše 500 rokov, najmä neprestávajte čítať. A nezabudnite, že knihy a čítanie sú liekom pre telo aj dušu. :-)