Nedarí sa vám plniť novoročné predsavzatia? Vyskúšajte tento vedecký trik

Nedarí sa vám plniť novoročné predsavzatia? Vyskúšajte tento vedecký trik

06.01.2021 | Vedecký trik | Iveta Hricková

So železnou pravidelnosťou sa to opakuje každý rok. Ešte počas vianočných sviatkov si naplánujeme nové záväzky, ktoré by sme chceli splniť počas nasledujúceho obdobia.

Lenže potom prejde pár týždňov a naše úsilie je v troskách. No stačí jednoduchý trik, aby odhodlanie vydržalo čo najdlhšie.

Väčšina zlyhá už vo februári

Najčastejšie záväzky sa týkajú zlepšovania fyzickej kondície a boja s nadváhou. Od januára začíname cvičiť, upravujeme si jedálniček a robíme všetko pre to, aby sme konečne dosiahli vysnívanú postavu. Medzi ďalšie časté predsavzatia patrí kariérny posun, začať sa učiť nový jazyk alebo si nájsť viac času na svojich najbližších. Vždy sa do toho pustíme s veľkým entuziazmom a prvé dni či týždne robíme možné i nemožné, aby sme boli úspešní. No potom príde útlm, zrazu prichádzame o motiváciu a všetky odhodlania sú fuč. Podľa prieskumu zverejnenom na Usnews.com až 80 percent ľudí prestáva plniť stanovené záväzky vo februári. Vtedy si pomaly nachádzajú dôvody, prečo by mali poľaviť a vrátiť sa k starým zvykom. Najčastejšie zlyháme pri plánoch spojených so športovými aktivitami.

Stačí správna formulácia

Po takomto zlyhaní býva mnoho z nás znechutených a sme na seba nahnevaní. Preto nám prišli na pomoc vedci, ktorí v PLOS One zverejnili štúdiu so zaujímavým trikom. Ten možno použiť pri každom predsavzatí, nielen pri novoročnom. Všetko je založené na jednoduchej, správnej formulácii slov. Keď hovoríme o novoročných sľuboch, väčšinou si ich totiž dávame formou zákazov. Povieme si, že už nebudeme jesť sladkosti, piť toľko alkoholu alebo nebudeme leniví. Avšak, keď chcete byť úspešní, mali by ste to podľa vedcov formulovať opačne a vysielať do mozgu pozitívne signály. Vaše predsavzatia by mali znieť napríklad, že budete čítať viac kníh, začnete jesť zdravšie alebo cvičiť ihneď po návrate z práce. Vďaka tomu budete pozitívne naladení a dlhšie zotrváte pri vašom odhodlaní.

Kľúčom je psychické naladenie

Ako napovedá aj tento účinný trik, kľúčové je správne psychické naladenie. Nemôžete myslieť na zlyhanie, treba sa vedieť správne motivovať. V prvom rade by ste si mali vytvoriť dostatok voľného času na to, aby ste sa dokázali venovať vlastným predsavzatiam. Vďaka tomu nezlyháte už po prvých týždňoch. Taktiež by ste mali pred sebou vidieť nejaký cieľ, ktorý vás bude pozitívne hnať vpred a stane sa dostatočne silným argumentom, prečo by ste v zmene mali pokračovať ďalej.

Iné triky ako splniť novoročné predsavzatia

  • Nalepte si na všetky viditeľné miesta papierik s motivačnými vetami, aby ste mali stále pred očami váš cieľ.
  • Dohodnite sa s niekym blízkym, že vám po splnení vášho predsavzatia splní nejaký váš sen.
  • Dávajte si reálne ciele. Schudnúť počas mesiaca pätnásť kilogramov už na prvý pohľad vyzerá ako sci-fi. Uskutočniteľné plány vám pomôžu vyhnúť sa sklamaniu. 
  • Hľadajte zaujímavé spôsoby, ktoré budú pre vás zábavné a vďaka tomu ich splníte jednoduchšie.
  • Nájdite si sparingpartnera. Vo dvojici sa môžete stále hecovať a vzájomne sa podržíte, ak jeden pocíti úbytok motivácie.