Nový slovenský film Stand up láme rekordy! Týchto 10 zaujímavostí ste o ňom nevedeli!

Nový slovenský film Stand up láme rekordy! Týchto 10 zaujímavostí ste o ňom nevedeli!

27.06.2022 | Stand up film | Redakcia

Kiná už pár dní premietajú slovenský film Stand up, v ktorom sa hlavný hrdina Mišo (Ondrej Kovaľ) rozhodne stať profesionálnym stand-up komikom a vydá sa na svoje prvé turné po Slovensku.

Napriek tomu, že jeho partnerka Táňa (Zuzana Norisová) má o spoločnom živote iné predstavy, podporuje ho. A svojím spôsobom je mu podporou aj neter Julia (Caitlin Witty), ktorá ho prekvapí nečakaným príchodom z Ameriky a na turné sa vydáva spoločne s ním.

Snímku nakrútil režisér Juraj Bohuš ako svoj celovečerný debut a zaujímavá je v mnohých ohľadoch. Vedeli ste napríklad, že...?

 1. Herci Ondrej KovaľZuzana Norisová tvoria pár nielen na plátne, ale aj v súkromí?
  „S Ondríkom si vždy veľmi radi zahráme čokoľvek – sme na to zvyknutí od štrnástich z konzervatória a hrať spolu nás veľmi baví. Vieme odstrihnúť nás dvoch a vžiť sa do postáv,“ povedala o spolupráci Norisová, známa z filmov Rebelové či Šťastný nový rok.
 2. Pre mladú americkú herečku Caitlin Witty je Stand up prvým celovečerným filmom, dokonca sa vďaka nakrúcaniu prvýkrát dostala do Európy a veľmi sa jej na Slovensku páčilo. Úlohu získala vďaka castingu, ktorí tvorcovia usporiadali v USA.
 3. Režisér Juraj Bohuš je pôvodom Slovák, rodák z Bratislavy, ktorý študoval na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení. Vyše 20 rokov však žije v USA a učí o filme na Webster University v Louis.
 4. Okrem viacerých slovenských hercov a herečiek sa vo filme v epizódnych úlohách objavia aj populárni stand-up komici Michael Szatmary, Ján Gordulič, Matej Adámy, Tomáš Hudák, Jakub Gulík a komička Simona Salátová.
 5. Príbeh je inšpirovaný životom Michaela Szatmaryho, tvorcovia ho však dotvorili do filmovej podoby. Obľúbený komik, ktorý si v snímke zahral kolegu hlavného hrdinu, oceňuje vysokú mieru autenticity, ale aj kreatívny vklad filmárov: „Film skutočne odráža svet komikov. Aj keď trošička prifabulovaný a priromantizovaný.“
 6. Režisér sa v rámci prípravy na nakrúcanie vybral s komikmi zo zoskupenia Silné reči na turné, čo označil za mimoriadne inšpiratívne a podľa neho to výrazne ovplyvnilo výslednú podobu filmu.
 7. Ondrej Kovaľ si v rámci prípravy na hlavnú rolu na vlastnej koži odskúšal, aké náročné je povolanie stand-up komika. V bratislavskom bare sa inkognito prihlásil do otvorenej výzvy a vystúpil pred nič netušiacim publikom. Viac sa na to už neodhodlal a má obrovský rešpekt voči tejto profesii.
 8. Film spadá do dvoch filmových žánrov, ktoré nemajú oficiálne slovenské označenie. Jedným z nich je „dramedy“, teda dramatický príbeh s komediálnymi prvkami, druhým „road movie“, keďže postavy trávia značnú časť príbehu na ceste, ktorá zmení ich životy.
 9. Nakrúcanie prebiehalo najmä v Bratislave a vo Zvolene, ale aj v nádherných exteriéroch v Hriňovej či na Pustom hrade.
 10. Snímka bola ako prvá na Slovensku nakrúcaná podľa ekologických pravidiel. Štáb dodržiaval vlastné „Zelené desatoro“, ktoré zahŕňalo napríklad separáciu odpadu, stravovanie v reštauráciách namiesto donášok v jednorazových plastových obaloch, využívanie vlastných fliaš namiesto jednorazových pohárov, uprednostňovanie vlakovej, autobusovej a bicyklovej dopravy, alebo úplnú absenciu filmárskych lámp s vysokou energetickou náročnosťou či naftového agregátu.

 

Film Stand up vznikol v produkcii spoločnosti Silverart pod taktovkou producentky Kataríny Krnáčovej a finančne jeho vznik podporil Audiovizuálny fond v spolupráci s SPP. Do slovenských kín ho uviedla distribučná spoločnosť Continental film a nemal by ujsť milovníkom a milovníčkam stand-up vystúpení, slovenského filmu či úprimných ľudských príbehov. :-)

Trailer k filmu: