Ako vznikli známe SLOVENSKÉ vianočné piesne, a čo ste o nich (zrejme) netušili?

Ako vznikli známe SLOVENSKÉ vianočné piesne, a čo ste o nich (zrejme) netušili?

25.12.2021 | Vianočné skladby | Milan Cigánik

Sú tu najkrajšie sviatky roka a mnohí z nás si pospevujú známe vianočné hity, ktoré v nás umocňujú sviatočnú náladu. Poznáte históriu vzniku niektorých z nich?

Pavol Habera, Karel Gott, Peter Dvorský - Svet lásku má

Trojjazyčnú pieseň Svet lásku má zložil Pavol Habera v roku 1996. Nahral ju so Slovenskou filharmóniou pod vedením dirigenta Ondreja Lenárda a bola zaradená na jeho rovnomenný vianočný album. K spolupráci prizval Karla Gotta a Petra Dvorského, a hoci boli umelci pracovne veľmi vyťažení, ponuku prijali. Každý nahral svoju časť v štúdiu sám a neskôr k tomuto singlu spoločne nakrútili aj videoklip. Krst albumu „Svet lásku má“ sa uskutočnil na Smolenickom zámku, kde speváci úvodnú pieseň prvýkrát interpretovali na verejnosti. Kuriózne na tom je, že ide o jedinú pieseň z celého CD, ktorá nemá vianočný text. Novinári označili album za projekt desaťročia, pretože už dva mesiace po zahájení predaja získal platinové ocenenie. 

Marián Kochanský a Miro Žbirka - Každý deň budú vraj Vianoce

Zvláštnosťou hitu Každý deň budú vraj Vianoce je, že text vznikol oveľa neskôr, než hudobný podklad. Marián Kochanský, autor hudby i textu priznal, že mu to trvalo viac ako pol roka. Bolo to v období po páde totalitného režimu a ešte pred rozdelením Československa v roku 1991, čo obsah textu určite ovplyvnilo. Pesnička nezapadala do typického repertoáru skupiny Lojzo, preto začal premýšľať o spolupráci s iným interpretom. Voľba padla na Mekyho Žbirku. Aj keď ide o sólový duet dvoch spevákov, neskôr sa objavil aj na albume skupiny Lojzo. Pôvodným zámerom autora nebolo napísať vianočnú pieseň, text mal byť iba metaforou - či svitnú, po páde socializmu, pre ľudí lepšie časy. Napriek tomu, že išlo o veľký hit, speváci ho nikdy nezaspievali naživo.

IMT Smile - Najkrajšie Vianoce

Podľa lídra skupiny IMT Smile Ivana Táslera, pieseň Najkrajšie Vianoce bola napísaná na objednávku a pôvodne sa mala objaviť v televíznej reklame. Vznikla spontánne a veľmi rýchlo v roku 2010. Vlado Krausz sa pri písaní textu nechal ovplyvniť svojím vtedajším životom, keď spolu s manželkou bývali v podnájme, v byte jej rodičov. Pôvodný text bol celkom iný, vyznieval ako kritika komerčných sviatkov. To sa Táslerovi nepáčilo, preto Krausza požiadal, aby ho prepísal, a z piesne urobil klasický song o Vianociach. V roku 2016 Rádio Expres oslovilo najpopulárnejších slovenských interpretov, aby skladbu prespievali. Vďaka danej verzii sa pieseň stala jednou z najobľúbenejších vianočných piesní na Slovensku.

Peter Nagy a Janko Bocko - Vianoce, Vianoce

Peter Nagy napísal pieseň Vianoce, Vianoce, ktorá rozpráva o tom, že nie každý má to šťastie a stretne v živote lásku. Podľa jeho názoru v tomto období viac než inokedy zraňujú ľudí debaty o rodinnom krbe a rodinnom šťastí. Vyzýva poslucháčov, aby si v tento sviatočný čas vstúpili do seba a boli dobrí nielen k sebe, ale i k ostatným. V roku 1991 naspieval duet s vtedy 12-ročným Jankom Bockom, ktorého nezameniteľný hlas si mnohí mýlili so ženským. Chlapec bol do hudobného projektu vybraný na základe konkurzu detských interpretov, organizovanom práve pre zoskupenie Peter Nagy a deti. Umelec si malého Janka najskôr vybral na naspievanie skladby Vreckový duch a nádherný vianočný song Vianoce, Vianoce nahrali až o rok neskôr.

Miro Žbirka - Vianočná (o prímerí)

Prvá vianočná pieseň legendárneho Mira Žbirku uzrela svetlo sveta v roku 2013 v londýnskom štúdiách Abbey Road. Inšpiráciou k jej napísaniu mu bol príbeh z vojenského prostredia, keď počas prvej svetovej vojny vojaci armád, bojujúcich proti sebe, uzavreli prímerie. Počas Vianoc zabudli na vojnu, stretli sa, porozprávali a na druhý deň pokračovali v boji. Vo videoklipe sú použité ukážky z televízneho spravodajstva, plného reportáží o vojne, bojoch a ranených. K obsahu hudobného klipu Žbirku inšpiroval singel Silent Night od dvojice Simon & Garfunkel, v ktorom sa popri speve v pozadí premietali aj informácie o samotnom dianí vo Vietname.

Priatelia Vianoc – Šťastné a veselé

Pieseň zložil v roku 2006 Marián Čekovský, ktorý si k spolupráci prizval viacero úspešných slovenských hudobníkov. Hudobný podklad nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a každý zo zúčastnených interpretov musel najskôr naspievať pieseň samostatne. Jej konečná verzia sa nachádza na albume Priatelia Vianoc, nahranom pre známy potravinový reťazec. Skladba sa stala veľmi populárnou, o čom svedčí vysoký počet prehratí na kanáli YouTube. Iniciatíva nahrať vianočnú pieseň vzišla zo strany obchodného reťazca. Ten počas roka viackrát ponúkal drobné darčeky ako poďakovanie za nákup. Jedným z nich bolo i toto vydarené, vianočné CD.

Dominika Mirgová - Šťastné a veselé

Skladba z roku 2014 vznikla v čase, keď Dominika Mirgová spolupracovala a nahrávala s Mirom Jarošom, ktorý je tiež autorom textu. Videoklip je naozaj jednoduchý. Speváčka v ňom spieva za sprievodu klavíra a huslí v štúdiu, kde sedí na stoličke v čiernom pulóvri so zimným motívom snehových vločiek. Z klipu sála príjemná, pohodová atmosféra. Pieseň bola pôvodne určená iba Mirgovej fanúšikom a zverejnená mala byť iba na Facebooku, preto bol k nej nakrútený nízkorozpočtový klip. Nik však nečakal takúto pozitívnu odozvu od poslucháčov, ktorí si ju pred sviatkami veľmi žiadajú.