Lákavé podujatia stále nekončia. V Bojnických tvorivých dielňach môžete objaviť svoj skrytý talent

Lákavé podujatia stále nekončia. V Bojnických tvorivých dielňach môžete objaviť svoj skrytý talent

13.09.2021 | Bojnické tvorivé dielne | Iveta Hricková

Počas leta máme zvyčajne možnosť vyberať si z množstva zaujímavých akcií. Ani s blížiacou sa jeseňou tomu nebude inak. 

Už na konci mesiaca vás totiž v Bojniciach čakajú tvorivé dielne. Ak sa necháte zlákať, možno v sebe odhalíte skrytý maliarsky talent. :-)

Naučíte sa základy akvarelu

Slovenské národné múzeum s pobočkou Múzeum Bojnice pripravuje na sobotu 25. septembra kreatívny program pre ľudí s umeleckou dušou. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva otvoria tvorivé dielne, na ktorých srdečne privítajú nielen maliarov – amatérov, ale i ostatných návštevníkov. V čase od 10:00 do 15:00 máte možnosť naučiť sa základom akvarelu. Môžete si zdokonaliť prácu so štetcom, alebo sa učiť maľovať od úplných základov. Hoci sa nepokladáte za maliarsky talent, nenechajte sa odradiť. Dôležité je, aby ste sa zabavili a rozvíjali kreatívne vlohy.

Inšpiráciou bude Bojnický zámok

Tvorivé dielne sa uskutočnia na terase západného krídla Bojnického zámku. Odtiaľ je nádherný výhľad na celé nádvorie i samotný zámok, ktorý bol v roku 1970 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Aj preto bude pre maľovanie hlavnou inšpiráciou. Jednotlivé lekcie povedú školení lektori. Tí vás naučia prvé ťahy štetcom, ako správne tieňovať predmety i preniesť vlastné predstavy na plátno. Počas piatich hodín sa oboznámite s technikou akvarel, vďaka ktorej sa neskôr môžete pustiť do hlbšieho štúdia maliarstva. Tvorivé dielne vám poslúžia tiež ako vstupný kurz, na ktorom si overíte, či vás maľovanie baví.

Nepotrebujete rezerváciu, ani vlastné pomôcky

V prípade nepriaznivého počasia je pripravený náhradný plán, vtedy by sa podujatie presunulo do klubovne múzea. Aby účasť na akcii bola dostupná čo najširšej verejnosti, organizátori sa rozhodli, že nie je potrebné sa vopred nikam prihlasovať. Stačí, ak v sobotu 25. septembra prídete do Bojnického zámku a pridáte sa k ostatným nadšencom umenia. Počet účastníkov bude limitovaný iba aktuálnymi protipandemickými opatreniami. Ak máte vlastné vodové farby a štetce, prineste si ich so sebou. No ani to nie je podmienkou účasti. Keby ste si ich zabudli, alebo sa rozhodli spontánne až na mieste, zapožičajú vám všetko potrebné z inventáru múzea.

Čo sú Dni európskeho kultúrneho dedičstva?

Dni európskeho kultúrneho dedičstva organizuje Rada Európy a Európska Komisia už od roku 1985. Cieľom tohto podujatia celoeurópskych rozmerov je zvyšovať povedomie ľudí  o kultúre, oboznamovať ich so zaujímavosťami daného regiónu a bojovať proti rasizmu či xenofóbii. Tak ako každý rok, i tentokrát sa uskutočnia v priebehu mesiaca september. Akciu sprevádza bohatý program, počas ktorého môžete navštíviť rôzne tvorivé dielne, absolvovať pútavé prehliadky pamiatok, zúčastniť sa súťaží a divadelných predstavení pre deti i dospelých, rovnako koncertov a ďalších spoločenských akcií. V tieto dni budú pre návštevníkov k videniu historické budovy a pamiatky, ktoré sú inak pre verejnosť neprístupné.

Zoznam všetkých podujatí, s rozdelením podľa regiónov či okresov, nájdete na oficiálnej stránke Dní európskeho kultúrneho dedičstva - https://www.dekd.sk