Michal z PANDA handmade: Papierový diár patrí medzi veci, ktoré nám pomáhajú precítiť život

Michal z PANDA handmade: Papierový diár patrí medzi veci, ktoré nám pomáhajú precítiť život

14.03.2021 | Michal Hricko | Redakcia

Napriek vzostupu moderných technológií zápisníky naďalej patria medzi najpredávanejšie tovary. Aj v tejto oblasti zákazníci čoraz častejšie uprednostňujú osobný prístup a preferujú handmade vyrobené kúsky s puncom originality. Svet diárov uchvátil i Michala Hricka z PANDA handmade, ktorý sa naučil základy kníhviazačstva ako úplný laik.

Dnes už svojim zákazníkom ponúka jedinečné kúsky, ktoré vás zaujmú nielen štýlovým obalom, ale najmä skvelým a praktickým obsahom, kde si môžete zaznamenávať spomienky, pripomienky, nápady alebo ich naplníte kreatívnymi kresbami.

Od učenia a grafiky ste prešli k ručnej výrobe zápisníkov. Prečo ste sa rozhodli pre takúto výraznú zmenu?

Ak ma niečo zaujíma, idem za podstatou veci. Napríklad, aj pri varení si rád urobím vlastné cestoviny – hoci sa dajú kúpiť. Zápisníky milujem, a preto ma veľmi ťahalo ich robiť. Pri učení som bol už len krok od vyhorenia a takáto ručná práca bola záchranou. Pri grafike som ale stále ostal, sám si vytváram dizajny diárov alebo špeciálnych sérií zápisníkov.

K tejto oblasti ste sa dostali napriek tomu, že ste predtým boli úplný laik. Bolo náročné presedlať na takúto kreatívnu prácu? Ako dlho trvalo, kým ste vyrobili prvý zápisník, s ktorým ste boli spokojný?

Ten postup ma fascinoval. Prvý zápisník alebo skôr diár som robil pred pár rokmi manželke na Vianoce. Trvalo mi to pár dní a natrápil som sa, učil sa len pozeraním videí na internete. Intenzívnejšie sa tejto činnosti venujem posledné dva roky. Keď porovnám prvé výtvory s tými súčasnými, vidím veľký posun. Na druhej strane, som perfekcionista a mrzí ma každý detail, ktorý na 100% nevyjde podľa predstáv. Hovorím si, že stále som iba na začiatku cesty a doslova pre mňa platí, že tá cesta a spoznávanie knihárstva ma bavia najviac.

Majú ľudia v čase digitalizácie a diárov v smartfónoch záujem o klasické zápisníky? 

Pamätám si, že keď som sa o mojom „biznis“ nápade rozprával so strýkom, ktorý má veľa skúseností, povedal mi, že si nemyslí, že by to mohlo fungovať. Že veľa jeho známych podnikateľov používa hlavne smartfóny. Som rád, že som nedal na jeho slová. Vidím, že záujem o zápisníky a celkovo písanie je veľký. Som technologický nadšenec, ale ten pocit z písania na papier technológia nenahradí. Dnes máme veľa oblastí, ku ktorým sa ľudia vracajú – upcyklované oblečenie, kváskovanie, vlastné ovocie a zelenina. Kedysi to bola predsa bežná súčasť života. No v dnešnom uponáhľanom svete sú toto tie veci, ktoré nám pomáhajú spomaliť a precítiť život.

Ktorú časť výroby zápisníkov máte najradšej? Vymýšľanie námetu a tvorenie vnútorného rozdelenia stránok, prácu s papierom alebo výrobu obalu?

Mám rád každú činnosť, asi by som nevedel nájsť tú najobľúbenejšiu. Sú menej obľúbené činnosti, ale to len preto, keď sa mi v nich nie úplne darí. Keď poťahujem krabičku špeciálnym papierom a trikrát to pokazím, tak viem, že vtedy je to práve tá najmenej obľúbená činnosť. Užívam si to od chvíle pozerania vzorkovníka papiera a predstavujem si, čo z neho môže vzniknúť, až po moment balenia zápisníkov.

Väčšinu prác na zápisníkoch robíte ručne. Ako dlho trvá, kým dokončíte jeden diár? Je pre vás práca zároveň relaxom?

Jeden klasický zápisník viem urobiť v čistom čase za približne jeden a pol hodiny. Najlepšiu efektivitu mám, keď robím naraz napríklad 10 kusov, opakujem jednu aktivitu viackrát a vtedy je to najkratšie. Aby som vedel stanoviť cenu, ktorá nebude podhodnotená, čas jednotlivých úkonov si stopujem. Viem si predstaviť, že pre niekoho to môže byť monotónna práca, alebo príliš namáhavá na jemnú motoriku a sústredenie, no pre mňa je to zaručený relax. Ak sa mi nahromadia grafické projekty, veľmi sa teším, keď sa dostanem k handmade. Po pandémii chcem rozbehnúť niečo ako teambuildingy, kde si malá skupinka bude môcť urobiť za pár hodín vlastný zápisník, dať si dobrú kávu a zrelaxovať.

Veľmi dôležitý je tiež výber vhodných materiálov napríklad na obaly. S ktorými z nich pracujete najradšej?

Začnem skôr z druhej strany – najmenej robím s kožou. Mám pred ňou rešpekt, pretože pochádza zo živého tvora a veľmi by ma mrzelo, keby niečo nevyšlo a vyšla by nazmar. Najčastejšie robím s umelými kožami, koženkami a plátnom. Najvďačnejšie pre mňa sú koženky, pretože pri plátne stačí malá nepozornosť, dostane sa na obálku trochu lepidla a už je tam viditeľné poškodenie. Pri koženke sa to dá jednoducho utrieť. Veľmi sa mi páči aj práca so špeciálnymi papiermi. Pri jednom druhu diárov som použil upcyklovaný papier, využívajúci odpad zo spracovania bavlny. Je to ekologický papier s krásnou štruktúrou, jednotlivé vlnené vlákna sú viditeľné i voľným okom.

Vo svete aktuálne vládne hit ekologických produktov. Používate aj vy pri zápisníkoch recyklovaný papier alebo iné eko produkty?

Pravidelne využívam aj papiere, ktoré spĺňajú vysoké ekologické štandardy – sú recyklované, drevitá zložka pochádza z kontrolovaných a obnoviteľných zdrojov, prípadne je sčasti nahradená inou látkou. Mám niekoľko produktov, ktoré som nazval ecoline. Nechcem sa ale hrať na ekologického špecialistu – sú to produkty, kde dávam len také materiály, ktoré sú eko friendly.

Aký je vkus ľudí? Zaujímajú sa skôr o všeobecné zápisníky alebo hľadajú tie tematicky zamerané? Aké materiály či farby uprednostňujú?

Toto je naozaj nevyspytateľné. Už len pri diároch má každý vlastné preferencie – niekto má rád týždňový prehľad na dvoch stranách, niekto samostatný deň na každej strane. Preto mám niekoľko layoutov, ktoré ponúkam. Dokonca aj pri zápisníkoch som sa stretol s tým, že niektorí zákazníci majú iné predstavy na výšku riadkov. Keďže si celý proces robím sám, viem to prispôsobiť. Čo sa týka farieb, je to individuálne – jedna skupina obľubuje biely papier, iná práve bielu nechce a využíva najmä jemne krémové či naturálne farby papiera. Pri robení kolekcie sa snažím ponúknuť viaceré varianty.

Aké trendy aktuálne dominujú pri výrobe zápisníkov?

Niekedy mám pocit, že viac trendy sú obaly zápisníkov, ako ich vnútro. Je to pochopiteľné – vidí ich každý. Ja si dávam mimoriadne záležať na tom, aby sa do zápisníkov dobre písalo. Vyberám papier, ktorý je hrubší než kancelársky, menej priesvitný a musí mať zdrsnený povrch. To sú detaily, ktoré na prvý pohľad nevidno. Veľa ľudí obľubuje aj scrapbooking, rôzne zdobené zápisníky. Pomaly k nám dochádza aj Bullet jornual. Ten vychádza z bodkovaného zápisníka, keď bodky majú rozostupy napríklad 5 milimetrov. Ide o komplexnú techniku poznámkovania, no ja ponúkam takéto bodkované strany aj ako skicár alebo súčasť diára. Bodky vytvárajú mriežku, nezaberajú však výraznú časť strany – ako napríklad mriežkový dizajn. Na takéto strany sa dá dobre písať, uľahčujú tiež vytváranie rôznych náčrtov.

Vo svojej ponuke máte netradičný zápisník s čiernymi stránkami. Ako ste prišli k tomuto nápadu?

Bolo to jednoduché – moja naobľúbenejšia farba je čierna. Mám ju veľmi rád a dlho som v hlave nosil nápad na takýto zápisník. Nazval som ho pureBLACK a je v ňom skutočne všetko čierne – čierny papier, čierna niť, ktorou sú strany zošité, čierna záložka, aj predsádky, čierne plátno, čierna gumička a čierne kovorožky. Ponúkam ho ako set, pretože jeho súčasťou je kvalitné, gélové pero.

Robievate aj zápisníky špeciálne na mieru. Akou netradičnou požiadavkou vás zákazníci prekvapili?

Keď som začínal, robil som hlavne diáre a zápisníky na mieru. No úprimne, keď som si zmeral čas, koľko mi trvá vyrobenie individuálneho kúsku, bolo to niekoľko hodín. Keby som to mal normálne naceniť, bolo by to asi nepredajné. No tým, že som teraz zdokonalil a zefektívnil postupy, budem ponúkať aj na mieru robené objednávky, ale skôr s pripravenou škálou možností. Pre predstavu – ak mám pripraviť layout diára na mieru, zoberie to pár hodín, a to som sa papiera ešte nedotkol. Nebránim sa však tomu, mám rád výzvy. Čoskoro budem robiť prvú kroniku, nedávno som robil čitateľský zápisník, podľa predstáv zákazníčky. Potešil ma malý školský diár s dinosaurami pre kolegovho syna – druháka, robil som už aj špeciálny zápisník, do ktorého sa mali zapisovať prírastky mláďat v stáde kôz. Všetko sa dá. :-)

Aké zaujímavosti pripravujete do budúcnosti? Čím nás plánujete prekvapiť?

Momentálne vyberám papierové novinky na letnú kolekciu, v hlave mám už kopec nápadov. Čierny zápisník pureBLACK bol veľmi obľúbený, pridám k nemu novú farbu, ktorú zatiaľ neprezradím. Nedávno som vyladil prototyp darčekovej kazety, kde sa nachádza diár alebo zápisník, malý trhací zápisník a vizitkár. Okrem diárov a zápisníkov chcem spustiť i foto albumy.

Budú Michalove deti pokračovať v stopách svojho otca? :-)

Michal Hricko začínal ako úplný laik. Dnes si trúfa aj na náročné objednávky:

 

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA:

Pre koho Michal vyrobil svoj prvý diár a pri akej príležitosti?

Odpoveď nám zašlite na e-mailovú adresu:   sefredaktor@instacks.sk do stredy 17.3. do 10,00. Meno výhercu uverejníme na našej FB stránke. :-)

 

PANDA handmade nájdete aj na Instagrame.