Patrón poľovníkov, jazdcov a rybárov viedol kedysi zhýralý život. Všetko zmenilo jedno zjavenie
09.11.2021 | Sviatok svätého Huberta | Milan Cigánik
Pred pár dňami, presne tretieho novembra, sme si pripomenuli sviatok svätého Huberta. Ten sa stal ochrancom všetkých poľovníkov, ale tiež jazdcov či rybárov.
Čo o ňom vieme? Ako si ho dnes pripomíname?
Kto bol svätý Hubert?
Akvitánsky šľachtic Hubert žil v 7. storočí a bol vášnivým poľovníkom, ktorý viedol pomerne zhýralý spôsob života. K prírode a zvieratám nemal takmer žiadnu úctu. Podľa legendy uzrel jedného dňa na poľovačke Boha a ten sa mu prihovoril. Zjavil sa v podobe kríža medzi parohmi jeleňa, ktorého chcel uloviť. Po tomto ohromnom zážitku sa Hubert zmenil a začal viesť pokorný život s ohľadom na prírodu a všetky živé bytosti. Neskôr prijal kresťanstvo, aby sa stal kňazom. Bol žiakom a nástupcom biskupa svätého Lamberta, ktorý zomrel ako mučeník. Ako misionár pôsobil v južnom Brabantsku a Ardenách, súbežne viedol i biskupskú diecézu. Po svojej smrti bol vyhlásený za svätého a na celom svete sa stal patrónom všetkých poľovníkov, jazdcov a rybárov.
Prípitok poľovníkov ľavou rukou
Vďaka Hubertovi sa zaužívala tradícia poľovníckeho prípitku ľavou rukou. Raz po vydarenej poľovačke sa šiel zabávať, aby zapil svoj úlovok. Keď bola veselica v plnom prúde, sadla mu na kolená príťažlivá žena. Pravou rukou sa dotýkal jej lona, čo sa nepáčilo prítomnému duchovnému. Ten preto vstal a predniesol prípitok „lovu zdar" s pohárom v pravačke dúfajúc, že to odpúta Hubertovu pozornosť od tela ženy. Ten ale zobral pohár do ľavej ruky so slovami: „Keď pravá poľuje, ľavá pije." Odvtedy si poľovníci pripíjajú ľavačkou.
Jazda Hubertka
Každoročný záver jazdeckej i poľovníckej sezóny reprezentuje Hubertova jazda, konajúca sa na jeho počesť. Medzi milovníkmi koní je známa aj ako Hubertka a predstavuje symbolický hon na líšku. Prostredníctvom nej sa vzdáva hold jazdcom, športovcom i koňom, slúžiacim človeku po celý rok. Celý priebeh jazdy riadi najstarší a najskúsenejší jazdec Master, vedie ju a vydáva ďalším účastníkom pokyny. Zvyčajne ide o osobu, ktorá začína a následne aj ukončuje akciu. Ak niekto regule nedodrží, býva náležite potrestaný.
Najdôležitejšiu funkciu zohráva osoba „líšky“ v podobe človeka na koni - ten je označený pripnutým líščím chvostom na rukáve alebo kožušinou na kabáte. Master určí plochu, na ktorej bude hon prebiehať. Ostatní potom naháňajú označeného jazdca a snažia sa získať jeho korisť. Ten, komu sa to podarí, sa stáva líškou v ďalšom ročníku. Počas naháňania môžu získanie koristi sťažovať rôzne prekážky. Náročnosť honu spočíva najmä v tom, že trofej musí jazdec strhnúť v plnom cvale. Zvyčajne to trvá dve až tri hodiny. Toto podujatie sa organizuje najčastejšie v októbri.
Hubertove dni
Podľa spomínaného svätca boli pomenované tiež Dni svätého Huberta, čiže celoslovenské poľovnícke slávnosti. Zväčša prebiehajú počas víkendu ešte začiatkom septembra a organizuje ich múzeum vo Svätom Antone. Podujatie dáva príležitosť k priateľským stretnutiam poľovníkov a širokej verejnosti. Lákadlom pre návštevníkov je bohatý kultúrny program, predajné trhy, divadelné i hudobné koncerty, súťaže, prehliadka poľovníckych psov či sokoliarske vystúpenia. Súčasťou osláv je rovnako široká škála sprievodných podujatí, akými sú súťaže vo vábení jeleňov, v streľbe z historických zbraní alebo kuše, Hubertova jazda, poľovníckych 5F, hádzanie flinty do žita a podobne.
Obdobnú akciu zvykne organizovať aj kaštieľ Betliar. Ten pre svojich návštevníkov ponúka počas jednodňového podujatia možnosť vzhliadnuť slávnostný sprievod, zúčastniť sa Svätohubertovskej omše, prípadne odovzdávania medailí svätého Huberta. K obľúbeným aktivitám patria súťaže o najkrajší nôž, poľovnícky šperk, naj bradu, najpútavejší klobúk a iné.