Zisťovali sme za vás! Všetko, čo potrebujete vedieť o boľavých kĺboch
28.06.2022 | Boľavé kĺby | Redakcia
Kĺby nás dokážu potrápiť bez ohľadu na dátum narodenia. Faktom je, že počet ľudí, ktorí sa na bolesti pohybového aparátu sťažujú, neustále rastie. Dá sa voči tomuto nepríjemnému „fenoménu“ brániť?
Sedavé zamestnanie, nové technológie, pocit stuhnutosti, problémy pri chôdzi, zlé držanie tela, oslabené svalstvo. Ak vás už v minulosti potrápili kĺby, tieto spojenia určite poznáte. Kĺby držia ľudskú kostru pohromade. Od temena hlavy až po špičky prstov na nohách spájajú všetkých 206 kostí. Robia telo ohybným a umožňujú svalom hýbať sa do stoviek smerov i najrôznejších pozícií. Možno vás prekvapí, že podaktoré kĺby v ľudskom tele, ako povedzme tie v lebke, sú neohybné. Iné kĺby, napríklad v panvovej oblasti, sa zas pohybujú iba obmedzene.
Prečo nás bolia?
Chrupavka, ktorá je akýmsi tesnením v kĺbe, sa opotrebuje. Môže sa ničiť postupne s minimálnou bolesťou. Môže trvať roky, kým sa chrupavka rozdrví na prášok a odkryje kosť. V tomto štádiu už bývajú bolesti neznesiteľné. Tak ako starneme my, starnú predsa i naše kĺby. Postupnému opotrebeniu kĺbov sa nevyhneme. No kedy daný stav nastane, máme v rukách my sami.
V kĺbových chrupavkách nenájdeme žiadne cievy či nervy. Tvorí ich hustá, medzibunková hmota, s roztrúsenými a vysoko špecializovanými bunkami - nazývanými chondrocyty. Dostatočný pohyb a primeraná záťaž sú pre udržanie fungujúceho metabolizmu a funkcie kĺbových chrupaviek nesmierne dôležité. Správnu výživu kĺbov zabezpečujú chondroprotekíva. Tento názov v sebe ukrýva populárnu liečbu s minimálnymi komplikáciami, založenú na doplnkovej kĺbovej chrupavkovej výžive.
Pomôže (aj) vhodná strava
Zrejme ste počuli, že podaktoré potraviny majú schopnosť vplývať na správnu funkciu kĺbov. K odporúčaným pokrmom i surovinám, ktoré zabezpečujú optimálnu výživu kĺbov, patria mastné ryby, vnútornosti – hlavne pečeň a ďalšie potraviny s vysokým obsahom vitamínu D. Väčšina ľudí netrpí nedostatkom vitamínu D. Ten sa obvykle vyskytuje u ľudí, ktorí na priamom slnku trávia menej ako 15 minút denne. Veľkú službu robia nízkotučné mliečne výrobky, potraviny s obsahom vápnika, zelenina, ovocie, strukoviny či orechy. Netreba zabúdať na jedlá s vysokým obsahom vitamínu K a listovú zeleninu.
Cvičenie urobí zázraky
Ideálne sú cviky s vlastnou váhou, pričom dodržiavať treba základné pravidlo – cvičiť, kým vás nič nebolí. Pokiaľ cítite zahriatie organizmu a slabé napätie, všetko je v poriadku. Pri pichaní a bolesti odborníci odporúčajú ihneď prestať. S cvičením môžete začať po zobudení v posteli. Ponaťahujte sa, predpažte ruky a krúžte dlaňami. Najskôr von, potom dnu, opakujte pätnásťkrát.
Ďalšie príklady cvičení (na internete je k videniu množstvo cvikov, ktoré sú skvelou prevenciou i rýchlou úľavou od bolesti)
Cvik na krčnú chrbticu
Cvičenie vykonávajte v tureckom sede, so vzpriameným trupom. Pohľad smerujte priamo pred vás. Hlavu ukloňte na jednu stranu a ucho sa snažte položiť na rameno. Pohyb na jednu i druhú stranu opakujte osemkrát.
Cvik na kotníkové kĺby
Sadnite si na okraj postele. Nadvihnite pravú nohu. Rotujte členkovým kĺbom v chodidle do strán. Odporúča sa päť opakovaní na každú končatinu.
Cvik na bedrové kĺby
Ľahnite si na chrbát, ruky vystrite vedľa seba, nohy vyrovnajte. Pod kolenami držte mäkkú loptu, nohami ju stláčajte a popritom plynule dýchajte. Opakujte päťkrát.
Cviky na kolenné kĺby
Nájdite si oporný bod a postavte sa na ľavú nohu. Pravú nohu pokrčte v kolene a pätou sa dotknite pozadia. Kolená zostanú vedľa seba. Opakujte päť razy na každú nohu.
Výživové doplnky pre pohyb bez bolesti
V tomto smere sa dlhodobo skloňuje termín chondroprotektíva. Ide o látky, ktoré majú charakter stavebných súčastí chrupaviek. Do určitej miery sú schopné regenerovať chrupavky v kĺboch. Primárne sa užívajú vo forme tabletiek. Účinnejšou metódou je injekčná aplikácia priamo do postihnutého kĺbu. Po chondroprotektívach siahajú pacienti s dlhodobými problémami s kĺbmi, obézni ľudia a aj ľudia zotavujúci sa po vážnom zranení končatín. I keď lieky dostať kúpiť bez lekárskeho predpisu, skúsený odborník vám pomôže vybrať z rozsiahlej ponuky chondroprotektív na trhu tie najlepšie pre vás.
Glukosamín sulfát – prirodzene sa vyskytuje v kĺbovej chrupavke a synoviálnej tekutine. Priaznivo ovplyvňuje rovnováhu metabolických dejov v chrupavke. Stimuluje bunky chrupavky k produkcii kolagénu a proteoglykánov. Glukosamín sulfát pomáha ukladať vápnik do kostí a napomáha k regenerácii chrupaviek. Tým zlepšuje pohyblivosť kĺbov, zmierňuje bolesti aj zápalové procesy. Ako forma výživového doplnku je vhodný predovšetkým pri prevencii artrózy. Predstavuje efektívnu kĺbovú výživu a jeden z najpopulárnejších doplnkov výživy na obnovu a regeneráciu kĺbov vôbec. Výživový doplnok glukosamín sulfát nemá žiadne škodlivé vedľajšie účinky, ale za to výborne slúži ako prevencia pri dne, zápaloch šliach, kĺbov a svalových bolestiach.
Chondroitín sulfát – rovnako ako glukosamín sulfát, aj chondroitín je základný stavebný kameň pre regeneráciu chrupaviek aj iných spojivových tkanív: kostí, väzív a šliach. Tým, že pôsobí osmoticky (zadržiava vodu), zlepšuje pružnosť a výživu kĺbovej chrupavky. Okrem toho pôsobí protizápalovo, redukuje bolesti kĺbov a tlmí aktivitu enzýmov poškodzujúcich chrupavku, keďže znižuje potrebu užívania antireumatík a analgetík. Obzvlášť vhodný je pre seniorov, fyzicky pracujúcich ľudí a športovcov. Priaznivo pôsobí proti bolestiam a zápalom pri artróze kĺbov. Jeho efekt sa dostaví po dlhšej dobe užívania - spravidla po 4 až 6 týždňoch, no pretrvá ešte nejaký čas po doužívaní.
Vedeli ste, že ... ?
- V ľudskom tele rozoznávame 6 druhov kĺbov - kolenné, lakťové, ramenné, panvové, bedrové, členkové, zápästné a medziprstové kĺby.
- Kĺby umožňujú súčasne vykonávať 2 rôzne pohyby (ohýbanie a otáčanie). Skladajú sa z 2 dotýkajúcich sa kostí krytých chrupavkou.
- Už vo veku 20-30 rokov sa objavujú prvé zmeny v kĺbovej chrupavke. Röntgenové zmeny typické pre artrózu sa vyskytujú u 15% osôb starších ako 35 rokov.
Nezabudnite, že na stav kĺbov vplýva zdravý životný štýl. Dôležitá je tiež rodinná anamnéza, ťažkosti s cievami, prípadne črevné problémy. Stav kĺbov dokáže pozitívne ovplyvniť osvojenie si nasledujúcich odporúčaní:
- Zostavte si jedálny lístok bohatý na minerály, vitamíny a stopové prvky. Nebojte sa výživových doplnkov určených pre tento účel.
- Dodržiavajte adekvátny pitný režim.
- Bez selénu a kolagénu sa v zrelšom veku nezaobídete. Selén získate vďaka obilninám, vajciam, celozrnným potravinám či mäkkýšom. Kolagén nájdete v huspenine i hovädzom vývare.
- Hýbte sa. Aj rýchla chôdza priaznivo ovplyvňuje transport živín do kĺbovej chrupavky.
- Udržiavajte si hmotnosť v norme. Hodnoty BMI nad 25 preukázali nadmerné zaťaženie kĺbov.