Liptov zdobia nové drevené sochy s témou krížovej cesty

Liptov zdobia nové drevené sochy s témou krížovej cesty

31.10.2021 | Liptov a drevárska tradícia | Iveta Hricková

Príroda na Liptove patrí k najkrajším oblastiam na Slovensku. Preto i voľba nových atrakcií prebieha s ohľadom na životné prostredie či pôvodné tradície. 

V rovnakom duchu sa nesie aj novinka, ktorá poteší najmä návštevníkov Liptovského Jána.

Sochy od najlepších majstrov

Na Liptove sa pravidelne stretávajú najlepší drevorezbári z krajiny. Aktuálne sa konal už siedmy ročník Medzinárodných majstrovstiev vo vyrezávaní drevených sôch. Účastníci musia v určenom časovom období pripraviť vlastné originálne umelecké dielo. Pracujú na ňom priamo pred návštevníkmi, ktorí si vďaka tomu môžu detailne obzrieť spôsob ich výroby a vybrať najlepšieho majstra. Tento rok sa do súťaže prihlásilo päť rezbárov, ktorí pochádzali z Čiech a Slovenska.

Hlavnou témou bola krížová cesta

Každý rok dostávajú rezbári inú tému, na ktorú majú vytvoriť svoje sochy. Tentoraz dostali zaujímavé zadanie v podobe krížovej cesty. Organizátori sa pre ňu rozhodli z dôvodu, že v súčasnosti panuje v krajine napätá atmosféra, ktorú treba trochu upokojiť. „Rok 2021 je veľmi špecifický. Celý svet už veľmi dlho zvádza boj s covidom, cítiť veľa neistoty, všetko čo sa deje, prispieva k negatívnej polarizácii spoločnosti a tá potrebuje upokojenie vášní a hlavne nádej,“ prezradil Ján Strachan, majiteľ hotela Koliba Strachanovka, ktorý je hlavným organizátorom podujatia. Takýmto spôsobom chceli vytvoriť milú spomienku na septembrovú návštevu pápeža. V Liptovskom Jáne sa pustili aj do rekonštrukcie kostola, ktorý je najstaršou budovou v dedine.

Objavujte ich po celom Liptovskom Jáne

Už v minulosti organizátori súťaže prišli s nápadom, že sochy od všetkých účastníkov rozmiestnia v jednotlivých častiach Liptova. „Krásne umelecké výtvory rezbárov skrášlia obec Liptovský Ján, okolie kostola, tunajšej drevenej vyhliadkovej veže a okolia Strachanovky. Verím, že to bude ďalšia zaujímavá atrakcia pre návštevníkov Liptova a podpora cestovného ruchu, ktorá príjemne prepojí potulky po Liptovskom Jáne s duchovnom a históriou našich predkov,“ povedala Darina Bartková, riaditeľka OOCR REGION LIPTOV. Nové diela rezbárov našli svoje miesto v nádhernej obci, preslávenej termálnymi prameňmi, využívanými na kúpanie.

Ideálna voľba aj počas obmedzení

Keďže sa na Slovensku zhoršuje epidemiologická situácia, podobné outodorové atrakcie sú skvelou voľbou na výlety. V Liptovskom Jáne si okrem samotných sôch môžete obzrieť aj ďalšie zaujímavosti v obklopení krásnej prírody:

  • Mini Slovensko – park s miniatúrami najpútavejších slovenských stavieb a pamiatok, ktoré sú vyrobené presne ako originály.
  • Termálny prameň - nachádza sa priamo v centre mimo kúpaliska a okúpať sa v ňom môžete i počas chladnejších dní.
  • Náučný chodník k prameňu Medokýš – cesta ľahkej obtiažnosti trvá niečo vyše hodiny a ukáže vám krásu tunajšej prírody.