Tip na výlet: Navštívte pozostatky zaniknutej osady Šoldov pri Štrbe
28.04.2021 | Osada Šoldov | Iveta Hricková
Podtatranská obec Štrba je známa ako vstupná brána do Vysokých Tatier. No v minulosti na tomto území sídlila iná dedina, opradená mnohými tajomstvami.
Tie sú postupne odhaľované počas archeologických prác a prinášajú množstvo zaujímavostí, napríklad o jej predkoch.
Pozostatky osady Šoldov sa po prvýkrát podarilo odhaliť v roku 1951. Vtedy prišiel do obce známy architekt a archeológ Alfréd Piffl. Pomocou vykopávok chcel zistiť informácie o prvých obyvateľoch tatranského regiónu. Tento pán zohral mimochodom dôležitú úlohu aj pri záchrane Bratislavského hradu. Bol to práve on, kto začal so skupinou nadšencov postupne obnovovať prvé priestory a naštartoval jeho najrozsiahlejšiu rekonštrukciu. No pre Piffla vyznievala rovnako lákavo aj Štrba s okolím. Keď sa mu počas prvých prác podarilo odhaliť vzácne pozostatky, bol nadšený. Vďaka nim potvrdil, že osídlenie podtatranského regiónu je podstatne staršie než sa predpokladalo. To naštartovalo sériu ďalších skúmaní, pretrvávajúcich dodnes.
Prví obyvatelia tam žili už od čias Veľkej Moravy
Najvzácnejším archeologickým objavom bol kamenný kríž. Podľa odhadov historikov by malo ísť o sakrálny kúsok z obdobia Veľkomoravskej ríše. Pôvodné informácie hovorili o tom, že Štrbský región po prvý raz osídlili v 13. storočí, avšak nové zistenie výrazne pozmenilo tvrdenia odborníkov. Tento kríž je súčasťou výstavy historického múzea na Bratislavskom hrade. Ďalším veľkým objavom sú pozostatky pôvodného kostola, stojaceho v Šoldove. Niektoré dohady píšu, že v minulosti tam mohol byť i menší kláštor. V 15. storočí stála v daných miestach pevnosť, kde žili bratríci. Tí sa živili prepadávaním ľudí a kradnutím vzácnych pokladov.
Nezvyčajne vysokí predkovia
Historici často tvrdia, že v minulosti ľudia bývali podstatne nižší než súčasné generácie. Šoldov bol výnimočný aj v tomto smere. Na jeho území sa podarilo nájsť niekoľko nezvyčajne dlhých kostier. Podľa ich skúmaní sa podarilo zistiť, že tam kedysi skutočne žili mimoriadne vysokí obyvatelia s výškou okolo dvoch metrov. Na tú dobu to bol skutočne neobvyklý fakt a začalo sa tradovať, že na území súčasnej Štrby žili kedysi obrí ľudia. Tieto nájdené kostry si dnes môžete pozrieť v Podtatranskom múzeu v Poprade.
Venovali sa bylinkárstvu a milovali prírodu
Silu tatranskej prírody intenzívne vnímali už pôvodní obyvatelia a tento región nesmierne milovali. Často sa tam však zastavovali aj náhodní pocestní, putujúci nádherným krajom kvôli obchodovaniu. Pôvodní obyvatelia boli známi tým, že sa intenzívne venovali bylinkárstvu. Na lúkach rástli rozmanité rastliny, ktoré využívali pri liečení, prípadne na každodenné potreby. Pri Štrbe stála kedysi aj baňa na uhlie - Pazmanka. Dnes presnú polohu jej štôlne poznajú len pamätníci.
Pamiatka na Jánošíka
Obec Štrba je hrdá na svoje dejiny a archeologické nálezisko sprístupnila i verejnosti. Dostanete sa k nemu po pôvodnej poľnej ceste, smerujúcej do susednej dediny Važec. Týmto miestom vedie aj obľúbený tatranský cyklochodník. Najprv sa zastavte na rázcestí, kde uvidíte posledný zachovaný míľnik. Ten sa v 14. storočí nachádzal na známej Kráľovskej ceste. Podľa legendy na ňom zanechal odtlačok Juraj Jánošík, keď sa s vrecom plným pokladov kochal pohľadom na Vysoké Tatry. Výhľad na naše veľhory je majestátny. No akonáhle od nich odtrhnete zrak, pokračujte ďalej, a to až k archeologickému nálezisku. Objavíte pozostatky múrov kostolíka, informačné tabule, repliky pôvodných obydlí a neprehliadnite ani príjemné posedenie, na ktorom si môžete oddýchnuť a užiť si toto nádherné miesto s pútavou históriou.