O titul Európske hlavné mesto kultúry zabojuje toto mesto

O titul Európske hlavné mesto kultúry zabojuje toto mesto

11.03.2021 | Európske hlavné mesto kultúry | Milan Cigánik

Nitra sa spolu s ďalšími siedmymi slovenskými mestami zapojila do súťaže Európske hlavné mesto kultúry v roku 2026. Do druhého kola sa napokon prebojovali iba tri z nich - Nitra, Trenčín a Žilina.

Významný medzinárodný projekt Európske hlavné mesto kultúry vznikol pod záštitou Európskej únie. Jeho úlohou je vyzdvihnúť význam kultúry pri rozvoji jednotlivých regiónov. Mestá by sa mali stať centrami európskeho kultúrneho života, v ktorých umenie a kultúra môžu výrazne prispieť k zlepšeniu kvality života v nich. Do rôznych kultúrnych aktivít majú možnosť sa zapájať aj obyvatelia miest, čím sa posilní nielen ich pocit spolupatričnosti ale môžu zohrať tiež významnú úlohu pri rozvoji ich mesta. Prestížny titul prinesie mestu dôležité investície do kultúrnej infraštruktúry a zviditeľní ho v celej Európe. Naposledy sa na Slovensku týmto titulom pýšilo v roku 2013 mesto Košice.

Proces hodnotenia prihlášok

Mestá podávali svoje prihlášky s návrhmi na rozvoj kultúry a kreatívneho priemyslu do 15. decembra 2020. Následne prebehli obhajoby projektov, ktoré sa tento rok, v dôsledku protipandemických opatrení, uskutočnili online. Členovia medzinárodnej hodnotiacej poroty preskúmajú podané prihlášky a vypracujú správu, v ktorej spripomienkujú predložené návrhy. Mestá, postupujúce do konečného finále, doplnia a zapracujú pripomienky poroty do svojich projektov. Nitra plánuje do celého procesu zapojiť obyvateľov mesta, krajské inštitúcie i svojich európskych partnerov. Výsledky súťaže budú známe v decembri v tomto roku.

Obrovská príležitosť pre Nitru

„Pre Nitru je to fantastická správa a obrovské uznanie pre obyvateľov Nitrianskeho kraja i samotnej Nitry, ktorí sa zapojili do procesu prípravy kandidatúry. Všetkým patrí naša úprimná vďaka,“ povedal projektový manažér Nitra 2026, Marián Tesák tesne po vyhlásení výsledkov.

Projektový tím začal pracovať na prihláške do súťaže v marci minulého roka. Počas celého obdobia sa uskutočňovali intenzívne diskusie a stretnutia s odborníkmi, obyvateľmi i ďalšími nadšencami. Programovým konceptom prihlášky sa stal tzv. Breaking point – Bod zlomu. Je to doba, v ktorej žijeme a v ktorom sa mesto Nitra nachádza. Koncept definuje Nitru ako miesto, kde kultúra a umenie slúžia ako urýchľovače hľadania riešení. „Postup do druhého kola ma nesmierne teší, tím EHMK, ktorý na tom pracoval odviedol naozaj skvelú prácu. Okrem samotného tímu sa chcem poďakovať aj desiatkam ďalších ľudí, ktorí sa zapájali do diskusií a podávali svoje návrhy. Čaká nás ešte dlhá cesta, držme si palce, aby sme túto jedinečnú šancu, stať sa Európskym hlavným mestom kultúry získali. Bol by to významný míľnik našej histórie,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Partnerským Európskym hlavným mestom kultúry bude v roku 2026 okrem vybraného slovenského mesta i jedno mesto z Fínska. Na zozname sú mestá Oulu, Savonlinna a Tampere.

Viac informácií o programovom koncepte mesta nájdete tu: www.nitra2026.eu

 

Zdroj foto: www.pixabay.com. Na titulnej fotografii je mesto Košice, ktoré získalo titul pred ôsmimi rokmi.