Spoznávate partiu mladíkov na fotografii? "Jedeme, jedeme," hlásajú dnes

Spoznávate partiu mladíkov na fotografii? "Jedeme, jedeme," hlásajú dnes

28.09.2021 | Skupina Olympic | Redakcia

Skupina Olympic v posledných rokoch naozaj nelení. Aktuálny, skvelo prijatý album Kaťata, rozvíril hudobné vody a priniesol kontroverzný videoklip Nemám páru.

Teraz sa Olympic rozhodol odpremiérovať ďalší videoklip z úspešnej novinky k piesni Pádím. Kapela ho predstaví fanúšikom na veľkom plátne v rámci koncertu a krstu albumu Kaťata 30. septembra v pražskom Paláci Akropolis.

Formácia nezabúda ani na fanúšikov z rokov 70tych. Pre nich si pripravila reedíciu tretieho albumu Jedeme, Jedeme. Kultový album zažil veľké personálne zmeny. Kapelu totiž opustil spoluzakladateľ, basgitarista a textár Pavel Chrastina. Na jeho miesto za nástrojom nastúpil Jan Hauser, slová k melódiám Petra Jandu dodal predovšetkým Zdeněk Rytíř. Aranžmány sa stali farebnejšími, no štýlové olympické ukotvenie zostalo zachované. Prekvapivým hosťom bol Jiří Stivín, pridávajúci k rocku flautové a saxofónové pasáže. Z dnešného pohľadu sa najväčším hitom stala skladba Bon soir, mademoiselle Paris, ale poslucháč si istotne spomenie i na piesne Když jsem bejval tramp, Bláznivej Kiki, Elixír či Strážce majáku. Premenou prešla nielen hudba, ale tiež obal. Po Pacákovej recesistickej „Želve“ a pop-artovom „Rosomákovi“ sa Olympic zaodel do historických cyklistických, motoristických a leteckých kostýmov, aby sa na titule aj vo vnútri albumu ocitla štýlová koláž z fotografií Alana Pajera. Album vychádza digitálne, na LP a na CD s ôsmimi bonusmi. YT teaser: https://youtu.be/q11gfSGaVds

„Rekonštrukcia rozkladacieho balenia bola tentokrát mimoriadne zložitá, nakoľko pôvodné fotky  zabavila ŠtB. Prekvapením bude vinylový zvuk, tento rok nanovo vyrobený z pôvodných pásov. Výborným doplnkom je 8 bonusov na CD, ponúkajúcich alternatívne či koncertné verzie. Do ultimátnej podoby olympických albumových reedícií posúva i toto vydanie rozsiahla edičná poznámka O. Zámostného,“ dopĺňa producent hudobného vydavateľstva Supraphon Karel Deniš.

Fanúšikov čaká na pražskom koncerte bohatý program, a to vrátane malého prekvapenia. Krstnou mamou bude Lea Šteflíčková, Česká Miss 2018, ktorá je rovnako modelkou na obale. Na veľkom plátne skupina predstaví nový videoklip a zaznejú tiež najväčšie hity.

„Na našej dlhej plavbe v rockovom mori sme pomerne výrazne otočili kormidlom a po roku čakania na vhodnú dobu sa nám konečne podarí pokrstiť už takmer dospelé dieťa v podobe albumu Kaťata,“ láka na koncert nestarnúci Petr Janda.