Za symbolické euro. Múzeum s vojenskou technikou v jednom z našich kúpeľných miest vás ohromí

Za symbolické euro. Múzeum s vojenskou technikou v jednom z našich kúpeľných miest vás ohromí

14.09.2021 | Vojenské historické múzeum | Milan Cigánik

Ak plánujete navštíviť kúpeľné mesto Piešťany a okrem oddychu sa chcete dozvedieť aj niečo z histórie našej armády, nechajte sa zlákať pozvánkou do pozoruhodného múzea.

Vojenské historické múzeum sa nachádza približne 2 kilometre od centra mesta. Rozkladá sa v priestoroch bývalého piešťanského vojenského letiska na ploche viac ako 41 000 m2. Jeho správcom je Ministerstvo obrany Slovenskej republiky. Pred múzeom nájdete malé parkovisko, ktoré je návštevníkom k dispozícii nepretržite a zdarma.

Ťažká i ľahká vojenská technika

Na návštevu múzea sa môžete vopred telefonicky objednať, vyhnete sa tak čakaniu v prípade väčšieho záujmu návštevníkov. Do múzea sa vchádza bránou, kde si vás vyzdvihne skúsený sprievodca. V malom drevenom kiosku, ktorý je súčasťou areálu, zaplatíte vstupné a oboznámite sa s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami. Tie je potrebné dodržiavať počas celej, takmer dve hodiny trvajúcej prehliadky.

Stála expozícia zbierkových predmetov je rozdelená na dve časti. Vnútorná časť je umiestnená do troch hál. Medzi vstupmi do jednotlivých hál sprievodca dáva zvyčajne niekoľkominútovú pauzu, aby si návštevníci stihli urobiť fotografie. Tie však môžu byť použité iba na súkromné účely. Pre zverejnenie na internete, prípadne v iných médiách je potrebný súhlas múzea. 

V prvej hale návštevníkov zaujmú tanky, medzi ktorými sa nachádzajú, okrem iného, aj modely T72, T54 a T43. V druhej hale sú zhromaždené prevažne bojové vozidlá pechoty a pásová obrnená technika. Na štandardnú muzeálnu expozíciu sa najviac podobá tretia hala. Sú tu vystavené lietadlá s výzbrojou a výstrojom, obrnené vozidlá, kolesová vojenská technika, poľná kuchyňa, poľná nemocnica, motorky i každému notoricky známe vozidlá – tatrovky a „vetriesky“.

Ďalšie miestnosti ponúkajú stále expozície „Výzbroj československej armády v rokoch 1945 – 1992“ a „Slováci v rovnošatách 1848 – 2020“. Vystavených je tu viac než 300 zaujímavých zbierkových predmetov, akými sú zbrane, uniformy, odznaky, nože, ďalekohľady a iné dobové artefakty. Väčšina z nich bola ešte donedávna uložená v depozitároch oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea v Piešťanoch a vo Svidníku.

Vonkajšia časť expozície sa nachádza na odstavnej ploche letiska. Sú tu vystavené rôzne typy lietadiel a vrtuľníkov. Početne zastúpené sú stíhačky verzie MIG 21, vrtuľníka Mi-8, Mi-24 a iné. Návštevníci si môžu detailne pozrieť aj ďalšie zaujímavé kusy vojenskej techniky, ako povedzme protilietadlové raketové systémy, rádiolokátory, rôznu ženijnú a delostreleckú techniku.

Pre malých aj veľkých

Múzeum je pre verejnosť otvorené v mesiacoch jún až september. Prehliadky sa začínajú vždy o 10.00, 13.00 a 15.00 hod. od utorka do nedele. Od októbra do mája je expozícia prístupná iba pre ucelené skupiny 10 osôb a viac o 10.00 a 13.00 v utorok až piatok.

Vstupné je naozaj symbolické. Cena vstupenky pre dospelú osobu je 1 €, študenti a dôchodcovia platia polovičnú cenu. Vojnoví veteráni, zamestnanci rezortu MO SR, držitelia preukazu ZŤP, invalidní dôchodcovia, členovia Zväzu múzeí na Slovensku, Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV, Spoločnosti slovenských archivárov a deti do 15 rokov majú vstup bezplatne. Pre zahraničných návštevníkov sú na požiadanie možné prehliadky v anglickom či ruskom jazyku. Múzeum bežne navštevujú nielen nadšenci histórie a vojenskej techniky, ale i rodiny s deťmi, ktoré sú vystavenou vojenskou technikou doslova fascinované.

Autor fotografií: Milan Cigánik (uverejnené sú súhlasom Vojenského múzea)