Veľký úspech slovenského študentského filmu Ospalky. Predstaví sa na tomto prestížnom festivale!

Veľký úspech slovenského študentského filmu Ospalky. Predstaví sa na tomto prestížnom festivale!

02.08.2021 | Film Ospalky | Redakcia

S heslom „První podání již po sedmé“ Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary zverejnil mená desiatky európskych režisérok a režisérov, ktorých predstaví v rámci programu Future Frames – Generation NEXT of European Cinema.

Do výberu mladých talentov sa dostala aj dvadsaťtriročná Kateřina Hroníková, študentka Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

„Ospalky rozprávajú príbeh dvoch starších ľudí, ktorí sú spolu možno už príliš dlho. Film ukazuje, aké to je, keď už si nemáte so svojím partnerom čo povedať, a keď vám žiadny krém proti vráskam nepomôže,“ tvrdí režisérka, ktorá nakrútila hraný film, hoci študuje v Ateliéri dokumentárnej tvorby.

Podľa Kateřiny Hroníkovej je jej bakalársky film výnimočný najmä vďaka osobám, ktoré na ňom pracovali, a s ktorými chce v spolupráci aj naďalej pokračovať. „Festivalové úspechy sú len takou veľmi príjemnou odmenou za dlhodobú prácu nás všetkých,“ priznáva talentovaná tvorkyňa.

V hlavných úlohách filmu o staršom manželskom páre, ktorého stagnujúci život má zmeniť motivačný balíček agentúry Slnko, sa predstavia českí herci Taťjana Medvecká Jiří Wohanka. Zdá sa, že ich dni uviazli v bludnom kruhu životného vyčerpania, ktoré si ani jeden nechce priznať. Snímka je prieskumom jesene života ako obdobia, v ktorom sa aj z ľahkých vrtochov stávajú nemenné zákony, pričom ich porušenie je takmer fyzicky nemožné.

Na festivale v Karlových Varoch, ktorý sa uskutoční v dňoch 20. – 28. augusta 2021 bude film Ospalky uvedený delegáciou tvorcov a tvorkýň v medzinárodnej premiére. Režisérku čaká v rámci Future Frames bohatý program. Zostavený bude tak, aby mladým tvorcom a tvorkyniam pomohol hladko prekonať prechod z oblasti študentského filmu do profesionálnej tvorby. Spolu so slovenským filmom sa predstavia i snímky z Belgicka, Maďarska, Estónska, Islandu, Dánska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Španielska. 

Trailer k filmu Ospalky si môžete pozrieť TU.