Už DNES štartujú oslavy SNP v Banskej Bystrici. Bohatý program poteší všetky generácie
28.08.2021 | Oslavy SNP | Milan Cigánik
Už tento víkend si pripomenieme 77. výročie Slovenského národného povstania. Celoštátne oslavy tohto významného medzníka v slovenských dejinách organizuje banskobystrické Múzeum SNP a uskutočnia sa v dňoch 28. a 29. augusta.
Už sme si zvykli, že hromadné podujatia takýchto rozmerov sprevádzajú prísne protipandemické opatrenia. Inak tomu nebude ani v tomto prípade.
Otvorenie operným koncertom
Oslavy sa začnú 28. augusta o 19.00 koncertom Štátnej opery v Banskej Bystrici. Počas neho budú odovzdané ocenenia osobnostiam a organizáciám, ktoré aktívne podporujú činnosť múzea. Kapacita hľadiska bude pri všetkých hudobných vystúpeniach obmedzená.
Oficiálna časť len pre pozvaných
Oficiálny program odštartuje 29. augusta o 11.00 preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nasledovať bude pietny akt kladenia vencov a zaznejú krátke príhovory oficiálnych hostí. Slávnostné zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky, na programe sú tiež krátke kultúrne vystúpenia a zoskok výsadkárov na záver.
Táto časť osláv je určená výlučne pre pozvaných hostí: priamych účastníkov Povstania, predstaviteľov diplomatických zastúpení na Slovensku, zástupcov vlády a parlamentu Slovenskej republiky, členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a ďalších čestných hostí. Verejnosť si môže celý program pozrieť v priamom prenose, ktorý odvysiela RTVS.
Bohatý popoludňajší program pre širokú verejnosť
Kultúrny program pre verejnosť sa začne 29. augusta o 13.30 na hlavnej tribúne pri Pamätníku SNP. Návštevníci sa môžu tešiť na vystúpenie ľudovej hudby Jána Maka, speváčky Veroniky Bodnárikovej a ženskej speváckej skupiny Trnki. O 14.30 priaznivcom populárnej hudby zaspieva Martin Harich, ktorého poznáme z talentovej televíznej súťaže. O 15.00 ho na pódiu vystrieda Marcel Palonder a o 16.00 sa predstaví world music kapela Čendeš zo stredného Slovenska, známa silnými mužskými a ženskými vokálmi.
Verejnosti budú zdarma prístupné priestory stálej expozície Múzea SNP a kinosály, v ktorých sa budú premietať dokumentárne filmy. Medzi ďalšie sprievodné aktivity patrí prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ukážka dobového vojenského tábora klubov vojenskej histórie, ukážky modelov vojenskej techniky zo Slovenska či beseda s priamymi účastníkmi protifašistického odboja.
Počas osláv sa vodiči musia pripraviť na nevyhnutné dopravné obmedzenia. V niektorých uliciach bude čiastočne zmenené dopravné značenie a vybrané ulice budú 29. augusta v čase od 6.00 do 15.00 uzavreté úplne.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva upresnil protipandemické opatrenia, ktoré majú platiť počas celého podujatia. Tie sa však môžu do začiatku osláv ešte zmeniť.
Bankovka s nulovou hodnotou
Pri príležitosti tohto významného výročia Múzeum SNP vydalo dvojicu bankoviek s nulovou hodnotou. Tieto suveníry vyšli v náklade 5000 kusov. Z nich 4000 tvorí bežné vydanie a 1000 kusov predstavuje vydanie s prítlačou Anniversary 2020.
Na bankovkách sú zobrazení dvaja najvýznamnejší velitelia SNP generál Rudolf Viest a generál Ján Golian. Predaj bankoviek bol zahájený 21.8. 2021 za symbolickú cenu 3 EUR/kus. Zakúpiť si ich môžete v Múzeu SNP, na adrese Kapitulská 23, Banská Bystrica. Múzeum neprijíma rezerváciu na bankovky a ani ich nezasiela poštou.
Viete ako prebiehalo SNP?
Povstanie bolo vyhlásené 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odboja na vstup nemeckých jednotiek na územie vojnového Slovenského štátu. Hlavným veliteľom sa stal podplukovník Ján Golian, ktorého začiatkom septembra 1944 povýšili na generála. V októbri 1944 prevzal velenie generál Rudolf Viest. Do SNP sa zapojilo niekoľko susedných krajín, ktoré nám v oslobodzovacom boji pomáhali. Koncom októbra prešla povstalecká armáda na partizánsky spôsob boja a pokračovala v ňom, až kým bolo Slovensko v máji 1945 oslobodené. Ani jeden z generálov sa tejto udalosti nedožil. Obaja boli v novembri 1944 zajatí a neskôr zrejme i popravení v nemeckom koncentračnom tábore Flossenbürg.
Zdroje:
Fotografia: YouTube
http://www.muzeumsnp.sk, https://www.facebook.com/TheSNU.Museum