6 zmien, ktoré by ste mali urobiť v kariére ešte tento rok

6 zmien, ktoré by ste mali urobiť v kariére ešte tento rok

10.02.2021 | Kariéra | Iveta Hricková

Nevymýšľajte žiadne výhovorky. I keď sa tento rok pre mnohých nezačal z pracovného hľadiska najšťastnejšie, pretože sedíme doma na home office alebo platenom voľne, napriek tomu môžete so svojou kariérou niečo urobiť.

Na nové predsavzatia ešte nie je neskoro, preto urobte aspoň podaktoré z týchto zmien.

Myslite vo veľkom, plánujte v malom

Veľa ľudí robí chybu v tom, že si dajú veľmi veľké predsavzatia, no tie potom nedokážu splniť. Ako pribúdajú týždne a oni nevidia žiadny väčší posun, chuť niečo meniť klesá. To však neznamená, že by ste pred sebou nemali mať takéto smelé ciele. No dôležité je, aby ste ich rozmenili na drobné a krôčik po krôčiku sa približovali k vytúženému úspechu. Napríklad, ak chcete v práci dosiahnuť povýšenie, uvedomte si, čo pre to potrebujete urobiť. Stanovte si postupne méty, že povedzme musíte dokončiť niektoré projekty, byť lepší než niektorý z vašich kolegov, porozprávať sa s nadriadeným a postupne ich plňte. Vďaka tomu nestratíte chuť na zmenu a skôr ju dosiahnete.

Oživte kontakty

Pre úspešnú kariéru a dobré pracovné vzťahy sú nesmierne dôležité správne kontakty. Rok 2020 bol v tomto ohľade veľmi náročný. V práci sme boli minimálne, nemohli sme chodiť po konferenciách, kde by sme stretávali iných odborníkov zo svojho odboru a takto nielen napredovali, ale aj si vytvárali ďalšie príležitosti. Preto sa čo najskôr vráťte do tohto štýlu práce. Oživte všetky nadobudnuté kontakty aspoň pomocou online priestoru. Absolvujte pár videohovorov. Zistite, čo majú ostatní v danej oblasti nové, a ako by ste to mohli využiť vo svojom zamestnaní.

Nájdite si mentora

Je úplne jedno, či ste vo svojom fachu úplným nováčikom, alebo tam pracujete desať či viac rokov. Vždy sa nájde niekto skúsenejší, kto vám ponúkne nové pohľady na vaše rutinné problémy. Preto si čo najskôr nájdite mentora, ten vám pomôže nájsť novú motiváciu. Spoločne zapracujete na všetkých svojich zručnostiach, nájdite svoje slabiny a začnite ich odstraňovať. Takéto dobré rady sú na nezaplatenie, preto počúvajte a posúvajte vybudovanú kariéru na novú úroveň.

Preorganizujte svoje hranice

Každý z nás máva stanovené určité hranice, ktoré nám vymedzujú oblasti vzťahov, komfortnej zóny a pracovného smerovania. Lenže časom nás práve tie môžu priviesť do rutiny - tá býva zabijakom efektivity práce. Preto by ste ich mali opäť prehodnotiť a začať na sebe pracovať. Znova sa nadýchnete, nájdete nové výzvy a budete sa cítiť lepšie, že ste pokorili predošlé možnosti. Nemusíte tak urobiť výlučne v práci, môže to byť i v súkromí. Uvidíte, aké pozitívne zmeny nastanú aj vo vašej kariére.

Naučte sa nové zručnosti

Ďalším spôsobom, ako sa čo najskôr prepracovať k vyhoreniu je, že sa nebudete nikde posúvať. Roky budete vykonávať všetky pracovné záležitosti rutinným spôsobom a nebudete zisťovať, ako by ste sa mohli vylepšiť. Dajte si záväzok, že sa v najbližšej dobe naučíte novú zručnosť, ktorá kladne ovplyvní vaše pracovné výkony.

Staňte sa lídrom

Mnoho ľudí sa bojí prevziať na seba zodpovednosť. Uvedomujú si, že majú dostatok vedomostí a zručností z ich odboru na to, aby vedeli viesť i svojich kolegov. Láka ich väčší úspech, no zároveň v nich stále funguje brzda strachu. Preto by ste teraz mali konečne vystúpiť z tieňa a smelo sa pokúste byť lídrom. Najprv si to vyskúšajte na menších skupinách a následne postupujte ďalej.