ROZHOVOR s L. Špaldovou: "S kyselinou hyalurónovou sa neponáhľajte. Zdravé bábätko nepotrebuje nič."

ROZHOVOR s L. Špaldovou: "S kyselinou hyalurónovou sa neponáhľajte. Zdravé bábätko nepotrebuje nič."

20.07.2021 | Lenka Špaldová | Marcela Beňová

Niektoré mamy zmenia pri deťoch bývanie, iné prácu. A niektoré pohľad na kozmetiku. Keď sa Lenke Špaldovej narodil synček Matej zistila, že jeho problémy s pokožkou nevyliečia kortikoidy a ani krémiky z lekárne.

Začala mu preto vyrábať vlastné produkty na ošetrenie kože, z ktorých je dnes úspešná rodinná značka Ťuli A Ťuli.

Prečo ste sa rozhodli vyrábať pre synčeka vlastnú kozmetiku, keď je dnešný trh doslova zaplavený výrobkami?

Syn mal od malička problémy s pokožkou. Lekár nám predpísal liečbu kortikoidmi, čo sa mi vôbec nepáčilo. Preto som začala hľadať alternatívne riešenia, ako synovi pomôcť. Doktor nám predpísal jednu účinnú látku, ktorú dal priamo do vazelíny. Tá je ropného pôvodu. Taký krém sa dal síce dobre rozotrieť, no nemal najlepšie zloženie. Prvá vec, ktorú som teda musela urobiť, bola vlastná, prírodná vazelína.

Rozhodli ste sa dať prednosť doma vyrobenej kozmetike pred kortikoidmi. Čo bol hlavný dôvod?

Kortikoidy mali rýchly nástup a kožu vždy vyčistili. Lenže dôsledky užívania kortikoidov, najmä u chlapcov, sú problematické a neskôr môžu spôsobiť problémy. To bola aj prvá informácia, ktorú som si prečítala v letákoch. Synovi sa síce vyčistila pokožka, ale nebolo to dlhodobé riešenie. Preto sme sa snažili prísť na príčinu, prečo má problémy.

Boli sme ako také pokusné králiky u pani doktorky kožnej. Dostávali sme veľa vecí na predpis, rady “toto vyskúšajte, tamto vyskúšajte”. Potom som sa sama dostala k jednoduchým receptom, ako vyrobiť niektoré kozmetické výrobky doma, aby som dokázala premastiť Matejovu pokožku na základe dvoch či troch ingrediencií.

Ako ste vyrobili vlastnú vazelínu?

Z olivového, ďalej kokosového oleja a včelieho vosku. Pracovali sme s extra panenským, za studena lisovaným olejom, ktorý sa spracúva len do 40 stupňov Celzia. Obsahuje veľa výživných látok, ale rovnako vitamínov, vhodných pre pokožku. Pri používaní ale treba mať na pamäti, že každý olej má určitý stupeň premastenia.

Prečo je dobré používať prírodné maslá?

Niektoré oleje sú suché, iné veľmi mastné. Maslá som začala používať, pretože sme hľadali niečo, čo by nám konzistenčne dopĺňalo produktový rad. Začali sme zahusťovať oleje, s ktorými sme pracovali. Pracovali sme so včelím voskom a maslami ako bambucké, máliové či kakaové. Každé malo inú konzistenciu, topilo sa pri inej teplote a bolo vhodné na iný druh pleti.

Akým spôsobom ste začínali s používaním olejov? Študovali ste ich, alebo šlo skôr o metódu pokus - omyl?

Sledovala som klinické štúdie, zisťovala, čo je vhodné na aký druh pokožky, aký druh rastlinného masla sa dá použiť na daný typ kože. Iná je predsa pokožka na tvári, iná na hlave, rukách či nohách. Pokožku sme potrebovali premastiť, a podľa toho som začala hľadať riešenia.

Kde sa dajú nájsť klinické štúdie?

Na internete. Bola som tiež na kurze u ľudí, ktorí s maslami a olejmi pracovali. Začala som sa učiť, ako spolu miešať oleje. Z internetu som zistila veľmi veľa informácií.

Nelákalo vás zjednodušiť si prácu a skúsiť kozmetiku z lekárne?

Skúšali sme. Nebolo to tak, že sa objavili kožné problémy a my sme hneď začali vyrábať kozmetiku. Máme však s mužom ekologické zmýšľanie a prekážalo nám, že všetky produkty sú balené v jednorazovom plaste, ktorý môžete vyhodiť po dopoužívaní do koša. Hľadali sme výrobky, ktoré by boli v ekologických baleniach. Dodnes však mám obľúbené produkty, ktoré si chodím kupovať, a zvykla som si na ne. Naše portfólio pochopiteľne neobsahuje všetko.

Ako dlho trvalo, kým ste sa od pokusov dostali k funkčnému krému?

Receptu na vazelínu, ktorú som namiešala po prvý raz, sa držíme dodnes. Vývoj šampónov a ďalších produktov trval dlhšie. Ale výrobky, ktoré máme od začiatku, a ktoré nájdete pod názvom Matej Bublinka, som vytvorila ešte na začiatku pre môjho syna. Vyskúšala som, či fungujú, a oni naozaj fungovali. Žiadne ďalšie kozmetické úpravy som už nerobila.

Povedzme, že dieťa má problém a rodič sa rozhodne riešiť ho prírodnou cestou. Kedy začne ekzém ustupovať?

Ekzém nie je len problém pokožky. Je to problém, ktorý ide zvnútra. Aj pri synovi sme vedeli, že problémom nie je iba koža. Museli sme si odsledovať, čo mu dávame jesť, neskôr prešiel testami na alergiu. Koža je len prejav toho, čo ide cez žalúdok. Preto aj maminky učíme, aby sledovali, v čom perú. Niekedy pomôže prať bez aviváže, dávať bavlnené oblečenie, a k tomu pridať prírodnú kozmetiku.

Čo sa týka prejavov na koži, máme produkty, ktoré dokážu liečiť nešpecifikovaný ekzém pri malom bábätku. Vieme odporučiť produkty, ktoré sa používajú priamo pri kúpaní. Už po dvoch týždňoch má bábätko premastenú pokožku.

Je rozdiel medzi kozmetikou, ktorú dávame deťom v lete a v zime?

Používanie nie je podmienené len teplom či chladom. Stav pokožky súvisí aj so sezónnou stravou. Teraz v lete začala sezóna jahôd, u mnohých ľudí sa objaví intolerancia. To isté sa môže stať na jeseň pri jablkách. Všetky potravinové zmeny sa môžu prejaviť na pokožke.

Ako sa starať o pokožku bábätka, pokiaľ nemá žiadne problémy?

Pokiaľ nemá dieťatko žiadny problém, nepotrebuje nič. Stačí čistá voda a niečo dobré na pokožku kvôli plienkovej starostlivosti. Tu by mali mamičky pamätať, že nie je krém ako krém. Existuje krém na zapareniny a existuje krém na zadoček, ktorý tvorí vrstu medzi kožou bábätka a plienkou. Častokrát však mamy kupujú krém, ako keby dieťa zapareninu už malo. Zabúdame, že niektoré zložky sa môžu dostať do tela a spôsobiť kopu nepríjemných problémov. Pritom ak dieťa nemá problém, nepotrebuje nič špeciálne.

Maminy ale málokedy odolajú tomu, aby dieťatku nenakúpili kvantum kozmetických produktov.

Dieťa do 1. roka bez problémov s pokožkou nemusí používať kozmetiku. Nemalo by chodiť ani na slniečko. Pre staršie deti už ponúkame opaľovacie krémy či špeciálne repelenty.

V čom je váš repelent iný, než ten z bežnej drogérie?

Je vyrobený na báze rastlinného oleja. Neobsahuje žiadne pesticídy, ktoré v bežne dostupných repelentoch nájdete.

Venujete sa i kozmetike pre ženy. Oplatí sa investovať do prírodnej kozmetiky, ak nemám s pleťou žiadny problém?

Prírodné produkty nezhoršujú stav pokožky a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Ďalšia stránka našej značky je ekológia - máme vrátne alebo zálohovateľné obaly, ktoré nie sú plastové, no sklenené.

Jednou zo zložiek vo vašej kozmetike sú esenciálne oleje. Čím sú prospešné?

Esenciálny olej sa získava parnou destiláciou z listov, kvetov alebo koreňa rastliny. Veľa pracujeme s damaškovou ružou. Obľúbený je aj medovkový či levanduľový olej. Jeden z najobľúbenejších je jednoznačne pomaranč. Pomarančový olej je výborný pre deti kvôli vôni i účinkom. Patrí medzi hrejivé oleje a používa sa celoročne.

Aký máte názor na levanduľu?

Levanduľa nie je vhodná pre ľudí s nízkym tlakom, pretože je upokojujúca a znižuje tlak. Patrí medzi oleje, ktoré pohlcujú pachy. Je vhodná, ak potrebujeme upokojiť, sústrediť sa a má tiež aromaterapeutický účinok. Preto sa používa do sprchových gelov a šampónov. Je vhodná aj v telových krémoch, najmä u dospievajúcich ľudí s problematickou pokožkou. Hojí a lieči aknóznu kožu. Radi pracujeme aj s levanduľovou vodou. Tú pridávame do telových mliek, určených napríklad na aknóznu pokožku na chrbte.

Čo by ste teda odporúčali zákazníčke v puberte, ktorú trápi akné?

Vždy sa pýtame na životosprávu. Orechy, čokoláda či červená paprika - treba si odsledovať, čo zhoršuje akné. Potom sa treba pozrieť na to, či dievča používa BB krém alebo make up. Ak dievča nič na pleť nepoužíva, nefajčí, odporučíme vhodnú kozmetiku. Pri mladých dievčatách, ale aj chlapcoch, je to levanduľová voda, ktorá sa používa ráno a večer na vyčistenú pleť ako prírodné tonikum. Ak slečna používa make up, odporúčame na odlíčenie koniak, čo je prírodná hubka s aktívnym čiernym uhlím. Na ošetrenie pleti je vhodný levanduľový krém a na akútne ošetrenie vriedku zas esenciálny olej s výťažkom z čajového stromu.

Zaujala ma medovková voda. Tá popri levanduľovej a ružovej nie je taká známa.

Medovková voda je vhodná najmä pre ženy, ktoré majú pleť s T- zónami - oblasť pleti, ktorá sa viac mastí na čele, brade a nose. Nemá takú výraznú vôňu ako medovkový olej, ale účinok na mastnú pleť je výborný.

Pri výrobe kozmetiky často pracujete s vodou z damaškovej ruže.

Damašková ruža má pre pokožku vynikajúce účinky. Nájdete ju aj v našom pleťovom kréme, určenom pre zrelú pleť.

Čo v prípade, ak mám zrelú pleť a začínam riešiť prvé vrásky? Mám sa zamerať na kyselinu hyalurónovú?

Na kyselinu hyalurónovú máte ešte čas. Je vhodná pre ženy 45+. Zo všetkého najdôležitejšie je odstrániť z pleti nečistoty, prach a špinu. Vždy sa pýtam, či zákazníčka používa make-up. Pokožka tváre veľmi nevyžaduje ani vodu. 30ročná žena potrebuje pleť odlíčiť a dočistiť prírodným tonikom. Vhodná je ružová voda. Ženám po 35. roku života odporúčame začať používať rastlinné suché oleje ako argánový alebo moringový, ktoré sa kombinujú s krémom. Takto si môžte adekvátne dovyživovať pokožku v okolí očí, prípadne pier. Neznamená to, že strávite polhodninku v kúpeľni. Len si vyčistíte tvár, nanesiete pleťové tonikum, ďalej krém, a to isté zopakujete večer. Pravidelná starostlivosť o kožu znamená dobré premasťovanie a hydratáciu. To úplne postačí.

Má sa najprv použiť krém a potom olej, alebo naopak?

Ak nanesiete olej na suchú pokožku, stratíte 50% z jeho účinku. Na vyčistenú pokožku nastriekajte najskôr pleťovú vodu a potom nanášajte krém spoločne s olejom. Takto sa skvele premiešajú a vstrebú do pokožky.

Všetky "skin care blogerky" odporúčajú používať celý rok opaľovací krém. Vyrábate ho aj vy. Súhlasíte s ich tvrdením?

Náš opaľovací krém je robený na rastlinnej báze a je vhodný pre atopickú pleť, ale i kožu, ktorá trpí lupienkou či psoriázou. Tento krém som vytvárala priamo pre nášho Mateja, ktorý mal s pokožkou problém, a stojíme si za ním. Priznám sa, že som ho neporovnávala s inými značkami. Aktuálne riešime to, aby sme vedeli uvádzať UV faktor, ktorý náš opaľovací krém má. Rady blogerov sa odvíjajú aj od istej finančnej odmeny. Ja ako mama som riešila primárne to, že moje dieťa potrebovalo absolútnu ochranu pred slnkom.