ROZHOVOR s Gabrielou Giotto: Kráľovná orientálnej farebnosti a ornamentálnosti!

ROZHOVOR s Gabrielou Giotto: Kráľovná orientálnej farebnosti a ornamentálnosti!

28.11.2021 | Gabriela Giotto | Naďa Trenčanská

Medzinárodne uznávaná módna dizajnérka Gabriela Giotto nás už roky úspešne reprezentuje v zahraničí. Výnimočnosť jej umeleckej tvorby spočíva v autorskej potlači látok, ktoré predstavujú moderné dizajny, vytvorené z jej pôvodných akrylových obrazov.

Módne kolekcie šiat a doplnkov Gabriely Giotto dýchajú orientálnou farebnosťou, ornamentálnosťou, nesú však punc európskej elegancie a podčiarkujú senzualitu i ženskosť. Jej nová kolekcia „Kódy Novej Zeme 2021“,  ktorou zabodovala na dvoch významných fashion weekoch, bola opäť pastvou pre oči a pohladením pre dušu. V tomto roku však stihla vytvoriť a nafotiť aj novú limitovanú detskú kolekciu tričiek či unikátne textilné náhrdelníky.

                    prečítajte si tiež: https://instacks.sk/gabriela-giotto-ten-najvaecsi-uspech-na-mna-este-len-caka

Jeseň je obdobím mnohých kultúrno-spoločenských podujatí, konferencií i módnych prehliadok. Napriek súčasnej situácií, ktorá hromadným akciám (kam patria aj módne prehliadky) nepraje, sa vám podarilo zrealizovať a zúčastniť sa viacerých módnych podujatí, kde vaša kolekcia doslova zažiarila.

Teším sa, že napriek bizarnému obdobiu, ktoré celosvetovo zažívame, som sa zúčastnila dvoch úžasných módnych podujatí Czech Fashion Week 2021 (už piatykrát za sebou) a Central Budapest Fashion Week 2021 (premiérovo), ktoré mi dodali energiu pokračovať v tom, čo s láskou tvorím a developujem. Moje dieťa, moju dizajn značku: "Gabriela Giotto Fashion.“

Czech Fashion Week

Foto: Arthur Koff, Daniel Šeiner

My umelci žijeme a dýchame pre lásku a tvorbu. Tá je pre našu dušu niečo ako kyslík pre telo. Preto som nesmierne vďačná úžasnému človeku, producentovi Jiřímu Morstadtovi, ktorý vytvoril brilantný Czech Fashion Week na spôsob „Noemovej umeleckej Archy“. Vďaka nej sme mohli tvoriť, prezentovať a tešiť sa z kontaktu s divákmi aj napriek tomu, že tam vonku posledné dva roky „zúri globálna búrka“. Napriek celospoločenskej nepriazni tento projekt z roka na rok zvyšuje svoju kvalitu a aj úroveň či pôsobivosť kolekcií rastie. Úžasná synergia rastu podujatia aj umelcov. V nedeľu na raňajkách (deň po akcii) sme si dokonca niektorí z nás povedali, že sa navzájom vnímame ako „rodina“. To sú tie nezabudnuteľné okamihy, kvôli ktorým sa oplatí tvoriť a žiť.“

Vaša kolekcia, ktorú ste tohto roku prezentovali na Czech Fashion Weeku bola opäť pastvou pre oči a pohladením pre dušu. Ako by ste ju priblížili našim čitateľom?

Moja nová kolekcia nesie názov „Kódy Novej Zeme“ a je v úplnom súznení s vyšším zámerom mojej dizajn tvorby, ktorým je prinášať vyššie vibrácie do života ľudí. V úvode prehliadky som predstavila, pre moju tvorbu netradične čierno-bielu sériu modelov, aby som poukázala na skutočnosť, že nič v našom živote nie je iba bielo-čierne a život s nami nehrá vždy fér. To bolo pretavené do originálnych futbalových dizajn dresov, dotvárajúcich kolekciu. Potom sme sa už plynule „z duality Matrixu (3D)“ preniesli do vysokovibračných farieb „Novej Zeme (5D)“ a zvyšok kolekcie tvorili pestrofarebné dizajn blúzky, minišaty, dlhé spoločenské šaty, trištvrťové kabátiky či jesenné, hrejivé pončá. Celá prehliadka bola úžasne podporená impresívnymi, vysokými LCD obrazovkami, na ktorých sa vždy premietali moje pôvodné obrazy, dizajny, ktoré mali modelky aplikované na šatách. V harmónii so skvelým hudobným mixom, ktorý pre mňa špeciálne pripravil môj priateľ Alfréd, žijúci v Mexiku, a ktorému týmto ďakujem!

Czech Fashion Week

Foto: Arthur Koff, Daniel Šeiner

Okrem Českej Republiky ste vycestovali aj do maďarskej metropoly, kde ste nás reprezentovali na Budapest Fashion Weeku. Aké boli vaše dojmy z tejto akcie?

Bolo pre mňa nesmiernym potešením zúčastniť sa tohtoročného Budapest Fashion Weeku, kde sa prezentovalo tridsať rôznych dizajn značiek. Súčasťou akcie bolo slávnostné otvorenie jedinečného Pop-up storu na Fashion Street v centre Budapešti. Išlo o kreatívny projekt, ktorý sa týkal spolupráce krajín Vyšehradskej štvorky. A práve tam som mala príležitosť aj ja prezentovať vybrané modely z mojej najnovšej dizajn kolekcie Kódy Novej Zeme. Špeciálny butik otvárala sympatická maďarská TV moderátorka Rebeka Karpati za účasti miestnych médií. Zaujímavosťou tohto medzinárodného projektu je, že v decembri bude otvorený obdobný Pop-up store aj u nás v Bratislave. Inými slovami, tento „butik“ bude putovať po všetkých metropolách krajín Vyšehradskej štvorky. Jeho cieľom je odprezentovať viacerých návrhárov a predstaviť ich tvorbu širšiemu auditóriu v strednej Európe. V týždni módy bolo v historicko-modernej Budapešti krásne slnečné počasie, ktoré dodalo mestu magický nádych. Energia mesta bola naozaj čarovná a inšpiratívna. Za konštruktívne považujem aj svoje osobné stretnutie so šéfkou maďarskej módnej agentúry Zsofiou Bata-Jakab, ktorá stála v pozadí celého podujatia.

Budapešť 

Foto: Archív Gabriely Giotto

Zsofia Bata-Jakab, CEO of HFDA: „One of the main goals of the Hungarian Fashion & Design Agency is to make the regional creative industry widely known, to strengthen the cooperation between the professional institutions of the industry and to effectively represent the designers. It was not the first time that the Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) invited designers from the V4 countries. Since the very beginning BCEFW has put a big emphasis on introducing regional designers. Thus, the BCEFW and the mobile Budapest Central European Select Pop-up Store serves as a regional platform where buyers, investors and other professionals can discover Hungarian and regional talents all at once. Our plan is to move the pop-up store throughout all the Visegrad countries so that everyone can explore the regional talents!” 

Keďže je o vás známe, že ste hyperaktívny a kreatívny človek, neprekvapilo ma, že už krátko po návrate ste stihli vytvoriť a nafotiť unikátnu, limitovanú edíciu detských dizajn bavlnených tričiek. Čo bolo podnetom k tomuto sympatickému počinu?

Už dlhšie ma okolie podnecovalo, že by som mala opäť niečo vytvoriť aj pre tých najmenších. V minulosti som zrealizovala krásne dizajn šatičky pre detské latino tanečníčky. Kľúčový impulz však prišiel, až keď som sa v meste stretla s kamarátom a jeho neskutočne krásnym a rozkošným synčekom. Kučeravý, usmievavý Leeroy s veľkými očami v mojom náručí bol spúšťacím mechanizmom pre tvorbu spomínanej minikolekcie detských dizajn tričiek. Do dvoch týždňov sme ho aj nafotili. Bol to super zážitok, pretože neposedný dynamický chlapček sa počas fotenia premenil na úžasne spolupracujúceho parťáka, počúval pokyny fotografky a naše usmernenia. Myslím, že tú pohodu je z tých výsledných fotografií cítiť. :-)

Kolekcia detských tričiek v podaní malého Leeroy-a

Foto: Babora Likavská

Šperky sú tým, čo môže podčiarknuť, ale aj zničiť celkový dojem nášho outfitu. Veľa žien si láme hlavu, akým šperkom by vhodne doplnili svoje oblečenie tak, aby to už nebolo priveľa. Preto nás veľmi zaujali aj vami vytvorené originálne, textilné dizajn náhrdelníky.

Ďakujem! Je to presne ako hovoríte - ide o praktický doplnok oblečenia. To sme sa snažili ukázať aj pri fotení. Je to niečo medzi dámskou kravatou či ozdobným golierom, ktorý sa dá rôzne kombinovať v rámci oblečenia. Dokáže osviežiť zvyčajne fádny biznis dress code alebo spestriť voľnočasový či spoločenský outfit. Fantázii sa medze nekladú. Dá sa kombinovať so šatkou (ktorú môžete nosiť ako čelenku) či dizajn kabelkou.

Textilné náhrdelníky

Foto: Babora Likavská