Privítajte jar v jednom z našich najnavštevovanejších múzeí. Čakajú na vás (aj) tieto novinky!

Privítajte jar v jednom z našich najnavštevovanejších múzeí. Čakajú na vás (aj) tieto novinky!

10.03.2022 | Kysucké múzeum | Redakcia

Marec je nielen mesiacom knihy, učiteľov, ženskej histórie, ale tiež mesiacom, v ktorom sa začína jar.

Zvyčajne sa v marci začína prebúdzať príroda, ľudia majú po zime konečne dôvod na úsmev, keďže počasie je konečne prívetivejšie, slnečnejšie.

Jarná atmosféra v Kysuckom múzeu

Jar je jedno z najkrajších ročných období, s ktorým sa tradične spája Veľká noc. Aj preto je pre návštevníkov Kysuckého múzea pripravená tradičná výstava kraslíc a dekoratívnych predmetov pod názvom Jar na Kysuciach. Potrvá od 4. marca do 19. apríla 2022. Návštevníci môžu na prezentačno-predajnej výstave vidieť kraslice vyrábané rôznymi technikami, ako aj množstvo dekoratívnych predmetov s veľkonočnou a jarnou tematikou. Nezabúda sa ani na školákov, na oživenie je tu k dispozícii video-prezentácia o Veľkej noci, ukážky zdobenia kraslíc i tvorivé dielne.

Oživené  veľkonočné tradície bez hraníc

Počas marca začne v Kaštieli Radoľa výstava Oživené tradície bez hraníc s vernisážou, ktorá priblíži veľkonočné tradície z Kysúc a Jablunkova. Kysucké múzeum a Centrum sociálnych služieb Fantázia v Kysuckom Novom Meste pozývajú návštevníkov na prehliadku 12. ročníka putovnej výstavy „SVET FANTÁZIE INÝMI RUKAMI“, ktorá bude prebiehať pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja, Ing. Eriky Jurinovej. Výstava prináša kreatívne, ručné výrobky z rozmanitých materiálov, vyrobené mnohorakými umeleckými technikami. Majte na pamäti, že v ponuke ešte do 13. marca 2022 zostáva aj fenomenálny Harry Potter s majestátnym Rokfortským hradom, Zúrivou vŕbou, ale i s ďalšími predmetmi z čarodejníckeho sveta. Kaštieľ Radoľa okrem stálych expozícií, ktorými sú: Svet dávnych predkov, Meštianske bývanie či 695 rokov – cesta dejinami, predstavuje výstavu Retrocom 2.0., prostredníctvom ktorej si pamätníci budú môcť nostalgicky zaspomínať na svoje detstvo či mladosť.

150. výročie Košicko- bohumínskej železnice

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou si na mesiac marec pripravilo pre návštevníkov, v spolupráci s Považským múzeom, výstavu 150. rokov Košicko-bohumínskej železnice. Návštevníci budú môcť nahliadnuť do histórie budovania trate, uvidia historické fotografie, reprodukcie či modely, ktoré dokumentujú výstavbu železnice a jej ďalší rozvoj. Okrem tejto výstavy sa môžu oboznámiť aj s nevšedným príbehom Kysuckej Odysey, ktorej najväčším lákadlom je nepochybne verná replika mamutej samice v životnej veľkosti. Počas celého mesiaca múzeum ukáže vo svojich rozľahlých výstavných priestoroch taktiež výstavy Cesta do stredu Zeme a dočasne sprístupnenú výstavu Socialistické Kysuce alebo Takto sme žili...