Interiérový dizajnér: "Keď navrhujeme interiér, tvoríme ho tak, ako keby sme ho robili pre seba."
05.03.2022 | Krisztián Hruskó | Iveta Hricková
Keď sa interiér dostane do rúk šikovného dizajnéra, dokáže s ním urobiť hotové zázraky. Pomôže vám vyriešiť malé či neefektívne využité priestory a urobí z vášho domova štýlový príbytok.
Ing. Krisztián Hruskó, PhD. pochádza z Maďarska. Na Slovensko prišiel kvôli štúdiu interiérového dizajnu. Po jeho úspešnom skončení sa hneď pustil do vlastných projektov. S nami sa porozprával o svojej kariére, založení firmy a tiež o zariaďovaní interiérov.
Ako ste sa dostali k interiérovému dizajnu? Bola v tom rodinná tradícia, vybrali ste si to z pragmatického dôvodu alebo vás táto práca tak veľmi zaujala?
Patrím medzi šťastných ľudí, ktorí už od svojich 16-tich vedeli, čomu sa chcú v dospelosti venovať. Nepatrím síce do architektonickej rodiny, ale od puberty som túžil byť vnútorným architektom, respektíve interiérovým dizajnérom. Bolo to mojím snom. Nič iné som si nevedel predstaviť. Preto som prišiel tento odbor študovať na Slovensko, keďže v mojej rodnej krajine - v Maďarsku, takéto štúdium v tom čase neexistovalo. Byť interiérovým dizajnérom je krásna a komplexná práca, ktorá vyžaduje „renesančného“ človeka. Takého, ktorý je rovnako tvorivý, technicky zdatný a komunikatívny.
V roku 2008 ste spolu s Jurajom Karlikom založili štúdio Neopolis. Pustili ste sa do podnikania ihneď po skončení školy alebo ste predtým získavali prax v iných firmách?
Založenie firmy Neopolis nadviazalo na moju živnosť. Ako dizajnér a konštruktér som pracoval už od skončenia školy v roku 1999. Popri doktorandúre som spolupracoval s v tom čase založenou a teraz už veľkou krbárskou spoločnosťou a rôznymi stolárskymi firmami. S jednou z nich spolupracujem až do dnešného dňa. Postupne ma našli ľudia, ktorí chceli navrhnúť interiéry. Časom začalo byť tých interiérov viac a viac a musel som prijať dizajnérov, aby sme to stíhali. Založenie Neopolisu bolo akýmsi logickým pokračovaním tejto rozbehnutej myšlienky. Bol to nápad môjho kamaráta Juraja Karlíka, ktorý v tom období skončil vysokú školu. Práve jeho odlišná povaha, systematickejší a racionálnejší pohľad na svet a 9-ročný vekový rozdiel z nás robí dobrých kamarátov, ale aj skvelých obchodných partnerov.
Na ktoré z vašich projektov ste obzvlášť hrdý? Podarilo sa vám spolupracovať aj s nejakými väčšími firmami?
Robíme ročne 50 až 55 projektov. Musím sa priznať, že na každý projekt, ktorý prinesie radosť klientovi, som hrdý. Hrdosť cítim aj voči našim dizajnérom, ktorí, myslím si, patria medzi najlepších interiérových dizajnérov na Slovensku, ako aj k našim stolárom a iným majstrom, pomocou ktorých dokážeme realizovať tie krásne projekty. My sme firma skôr rodinného typu, nevyhľadávame veľké developerské projekty, ani nehľadáme spoluprácu s veľkými výrobcami. Máme na to svoje dôvody. Vytvoriť interiér na mieru nie je retailová záležitosť, no skôr manufaktúrna práca, s vysokou mierou osobného prístupu a častých zmien z klientskej strany. Preto radšej spolupracujeme s menšími výrobcami. Tí sú flexibilnejší na prípadné zmeny.
Ako vyzerá spolupráca s klientom od momentu prvého kontaktu? Chodievate vždy priamo na návštevu, aby ste dokázali presne vymyslieť rozloženie priestoru? Zabezpečujete aj nákup zariadenia či dáte ľuďom konkrétne tipy, kde si ho môžu kúpiť?
Spolupráca začína tým, že nás klient nájde. Keď akceptuje naše podmienky, ideme na osobné stretnutie. Povie nám vlastné predstavy o bývaní, prezradí, aký štýl sa mu páči, a my sa môžeme pustiť do práce. Pripravíme skoro fotorealistické 3D obrazy budúceho interiéru a všetky potrebné výkresové dokumentácie. Keď je projekt hotový a klient spokojný s výsledkom, zabezpečíme jeho realizáciu. Máme stolárske firmy, pracujúce pre nás, čalúnikov, sedačkára, kamenárov, svietidlárov, ktorí tvoria tie úžasné svetlá podľa našich návrhov, umelca, ktorý nám robí krásne steny, stavbárov a odborníkov z rôznych profesií, ktorí pod našou taktovkou realizujú naše projekty.
Konzultujete s klientmi všetky projekty tak, aby im to vyhovovalo aj po praktickej stránke?
Najdôležitejšie je uvedomiť si, že interiér je veľmi intímna záležitosť. Oveľa viac odzrkadľuje estetické cítenie klienta, než samotná stavba. Samozrejme, z funkčného hľadiska musí byť nielen praktický, ale mal by akceptovať domáce návyky rodiny klienta. Preto keď interiér navrhujeme, tvoríme ho, ako keby sme ho tvorili pre seba! Keď vieme, aký štýl či farebné ladenie je blízke jeho srdcu, vtedy sa vžijeme do jeho kože a pripravíme interiér, v ktorom by sme taktiež chceli bývať. Neviem si predstaviť nič horšie, ako keď klient povie dizajnérovi, že sa mu páči dajme tomu rustikálny štýl a architekt, hoci takýto štýl nemá rád, vytvorí rustikálny interiér v presvedčení, že klientovi sa to bude páčiť. Nuž nebude, pretože to nebolo vytvorené úprimne a z presvedčenia.
Aké chyby robia ľudia pri zariaďovaní malých priestorov? Prečo môžu v konečnom dôsledku pôsobiť stiesnene?
Moja mama je na to skvelý príklad. Doma u seba sa obklopuje predmetmi, všetko má rada, nič nechce vyhodiť. Ku každej drobnosti má citový vzťah. Samozrejme, príde čas a povie si, že už sa nezmestí do bytu. Čo teraz? Nepotrebné veci a oblečenie vyhodiť, darovať alebo uskladniť niekde do garáže? Mal som klientku, ktorá chcela prerobiť dvojizbový byt na vzdušný trojizbový, pretože sa nezmestila do dvojizbového. Po následnej konzultácii som zistil, že by okrem rekonštrukcie potrebovala aj približne 12-metrový šatník, keďže má veľa oblečenia. Niekedy sa dajú robiť zázraky, ale toto nebol ten prípad - jej požiadavky nemali s realitou nič spoločné.
Aj interiérový dizajn podlieha aktuálnym trendom. Striedajú sa rovnako často, ako povedzme v prípade módy?
Na počudovanie áno, aj interiérový dizajn podlieha móde. Sú tiež materiálové i štýlové trendy. Aktuálne ide do popredia glamour s art déco, veľmi obľúbené je vertikálne latovanie nábytku alebo stien. Strieborné kovy postupne vystriedalo zlato a bronz. A mohol by som ešte pokračovať. Veľmi dôležité je vytvoriť projekt, ktorý možno reflektuje aktuálne trendy, ale aj o 10 rokov bude vyzerať krásne, elegantne a nadčasovo.
Prezradíte nám, aké sú aktuálne najobľúbenejšie trendy pri zariaďovaní?
Prezradím vám aj trošku viac. Aktuálne top interiéry ťahajú na glamour. Z funkcionalizmu škandinávskeho typu sú ľudia presýtení. Akademický minimalizmus s celodreveným obkladom a žltým nočným stolíkom či stoličkou kvôli nuansu, je mimo hry. Som presvedčený, že trend najbližších rokov smeruje k elegantnému, bielo-bielemu koloniálnemu štýlu.
S akými projektmi sa vám pracuje najlepšie?
Nadčasovosť je alfou a omegou v interiéri. Niekto si to predstavuje v dreve, niekto drevo nechce ani vidieť, len striekané a jemné farby. Ja som presvedčený, že drevo má čo hľadať v interiéri, aj keď v menšom množstve. Ideálne je kombinovať ho s lesklými alebo matnými plochami. Pestré farby majú svoje opodstatnenie v bytoch, ale len ako doplnky. Aj keď dotvárajú čaro interiéru, výrazné pestré farby ľudí časom unudia. Prestanú ich mať radi, takže je najlepšie z času na čas ich striedať. Veľké zariaďovacie prvky nech zostanú v neutrálnej farbe, jednoduchšie sa predsa vymenia farebné vankúše a obrazy, než výrazný farebný gauč alebo televízna zostava.
Máte radšej, keď vám dá klient na projektoch voľnú ruku? Alebo chcete vedieť jeho konkrétne predstavy, ktoré vás ale môžu do určitej miery obmedzovať?
Ideálna odpoveď je niekde v strede. Mám rád, keď klient má akúsi predstavu, ako by to u neho malo vyzerať, ale nech to nemá úplne premyslené. Keď sa klientovi páči všetko a my vytvoríme dokonalú kuchyňu alebo obývačku, tak bude chcieť mať ešte niečo iné. V zelenom či v ružovom. Naopak, klient, ktorý presne vie, čo chce, býva zväčša ten "najhorší". Akonáhle zbadá výsledok svojej predstavy a nebude sa mu páčiť, tak my sme zákonite tí najhorší dizajnéri, pretože nevieme nakresliť ani to, čo on chce. V praxi sa to vo všeobecnosti stáva často. Ideálny klient je taký, ktorý nejakú predstavu má, farebnú aj štýlovú, avšak nechá nám voľnú ruku, aby sme interiér dotvorili.
Čo by ste poradili ľuďom, ktorí potrebujú trochu ušetriť? Na akých častiach zariadenia by ste v žiadnom prípade nešetrili, a na čo, práve naopak, minúť menej peňazí?
Určite nešetriť na takých interiérových prvkoch, ktoré nechceme dlho meniť, alebo ich výmena by bola technicky náročná. Také prvky sú podomietkové systémy sanity v kúpeľni, WC, krbová vložka a určite by som zvolil aj kvalitnú podlahu. Nábytok, svietidlá i spotrebiče sa vymieňajú oveľa ľahšie.
Máte medzi miestnosťami takú, ktorá je pre vás tou najobľúbenejšou a navrhujete ju najradšej? Pracujete radšej pre firmy alebo pre súkromné osoby, ktorým zariaďujete ich domovy?
Asi nemám obľúbenú miestnosť, všetky sú niečím zaujímavé. Principiálne, nie je rozdiel v tom, či pracujem pre súkromnú osobu, respektíve pre firmu. Vždy je hlavný manažér, ktorý povie, ako by mal interiér vyzerať. A najčastejšími generálnymi manažérmi sú manželky, ktoré riadia domácnosť. (úsmev)