„Chcela som žiť naplno, nie zaživa umierať,“ priznáva pani Katarína a po päťdesiatke spravila TOTO

„Chcela som žiť naplno, nie zaživa umierať,“ priznáva pani Katarína a po päťdesiatke spravila TOTO

09.04.2022 | Katarína Darážová | Redakcia

Zdravý životný štýl je dnes často diskutovanou témou. Čoraz viac ľudí hľadá informácie, ako sa stravovať zdravšie, ako správne cvičiť, čo robiť, aby mali dostatok energie, optimizmu a posilňovali si imunitu.

My vám dnes predstavíme pani Katarínu Darážovú, výživovú poradkyňu z Centra zdravého životného štýlu v Bratislave, ktorá sa s nami porozprávala nielen o svojej práci, ktorú už rokmi vníma ako poslanie, ale taktiež o vlastných skúsenostiach, túžbach či odvážnych plánoch.

Ľudia, ktorí Vás poznajú osobne, tvrdia, že Vám nikdy nechýba úsmev na tvári. Čím to je, že ste neustále pozitívne naladená? Bol to proces dospieť do tohto štádia mysle?

Viete, mám rada ľudí, to je celé tajomstvo. Aj keď som smutná, riešim nejaký ťažký problém a nie som O.K., keď stretnem človeka, usmejem sa na neho. Veď predsa on si nezaslúži, aby som sa mračila a vyplakávala sa mu. Ako sa spieva v jednej piesni: .... Svet  nemá slzy rád ...

Nepýtam sa náhodou. Aj vy ste si prešli mnohými životnými strasťami. Platí vo Vašom prípade tvrdenie, že život začína po päťdesiatke?

Tak to máte pravdu, prešla som si mnohými strasťami, no som hrdá na seba, že som ich zvládla, pretože posilnili moju vieru v samú seba, že s Božou pomocou dokážem a zvládnem všetko.

Mala som 56 rokov, štyri roky mi chýbali do oficiálneho odchodu do dôchodku, keď som sa rozhodla odísť z teplého miesta v banke, pretože ma prestalo baviť chodiť každý deň do práce. Chcela som žiť podľa svojich predstáv. Fakticky, od roku 2008 som na voľnej nohe a mám naozaj báječný život. Istý čas som sa venovala numerológii a astrológii - myslím, že som pomohla veľa ľuďom. Nastavila som si vysoké štandardy, klientom som zostavovala astrologické i numerologické rozbory, v ktorých som im všetko dopodrobna rozpísala, aby si mohli kedykoľvek čítať môj výklad a riadiť sa mojimi radami.

Žiaľ, čoskoro som zistila, že ma táto činnosť neuživí, preto som odišla do Nemecka opatrovať starých ľudí, robiť tzv. „haus frau“. Moja mamka umrela ako 49.-ročná a o pár rokov neskôr zomrel aj môj otec, takže ja som sa nikdy nemusela starať o mojich chorých rodičov, byť pri nich a opatrovať ich. Chcela som to napraviť aspoň takto. Pritom som vôbec neovládala jazyk, ale Nemci chceli odo mňa hlavne úsmev a dobrú náladu. Mala som so sebou plno slovníkov, a keď som chcela niečo povedať, hľadala som v „mein buch“ a nejak sme sa dohovorili. V jednom meste ma volali „rote hare“, keďže som mala v tom čase ryšavé vlasy. Prehovárali ma, aby som u nich zostala, ale mňa to ťahalo domov. Povedali, že som priniesla slnko do ich životov. Za ten jeden rok, ktorý som takto pracovala, som vystriedala niekoľko rodín a na toto obdobie mám krásne spomienky.

Pani Katarína pôsobila dlhé roky v bankovníctve, zdroj foto: životopisná encyklopédia Who is Who v Slovenskej republike

BEZ POHYBU NEDOKÁŽEM ŽIŤ

V 59-tich rokoch som objavila čaro fitness. Rozhodla som sa preformovať svoju postavu a išla do toho plnou parou. Zaplatila som si trénera a prihlásila sa do súťaže DO FORMY, ktorú vyhlásil časopis Muscle&Fitness. Bola som zaradená do kategórie žien nad 45 rokov. Začínalo nás štrnásť, ale skončili sme iba štyri a ja som obsadila 2. miesto na Slovensku. Súťaž trvala tri mesiace a boli to veľmi náročné mesiace: trojfázový denný tréning okrem nedele a každý deň som si merala a vážila nutrienty. Povedala som si, že tri mesiace takejto drezúry vydržím. Teraz pri formovaní postavy pracujem na úplne iných princípoch. Máme iné, účinnejšie metódy, pritom vôbec nie sú také náročné.

Čím zvyknete Vašich klientov motivovať?

Motivujem ich vlastným prístupom k životu, svojím stravovaním, cvičením, starostlivosťou o seba, rôznymi drobnými darčekmi, špičkovými firemnými podujatiami - či už online alebo offline, jednoducho, ponúkam im rôzne možnosti, ktoré môžu využiť na svojej ceste za vytýčeným cieľom. A tých možností je u nás neúrekom. Tí, ktorí objavili čaro našej komunity, sú nadšení.

Aj ja som bola, a stále som, nadšená z našej firmy a komunity. Naše podujatia, či už na regionálnej, česko-slovenskej, aj európsko-africkej i svetovej úrovni, sú vždy vysoko motivujúce a čím ďalej, tým viac ľudí sa pripája online. Ako príklad uvediem, že na európsko-africké živé podujatie prišlo v roku 2019 sedemnásťtisíc ľudí. V roku 2020 bolo toto veľké firemné podujatie online a pripojilo sa neuveriteľných stotisíc ľudí!

Teraz sú naše podujatia organizované online aj offline, takže každý záujemca si môže vybrať to, čo lepšie využije. Samozrejme, že živá energia je živá energia a nedá sa nahradiť virtuálnou. Firma robí maximum pre ľudí ako odmenu za to, že sa o seba starajú, že žijú novým, zdravým životným štýlom a chcú sa vzdelávať.

Čo motivuje konkrétne Vás? Aj po rokoch...

Mňa motivujú zaujímavé osobnosti z rôznych oblastí života. Rada čítam životopisy úspešných ľudí. Čítam tiež motivačné knihy a aj v práci sa venujeme osobnému rozvoju. Motivujú ma aj moji kolegovia. Sú to všetko mladí ľudia, rada sa od nich učím. Mladých ľudí mám veľmi rada všeobecne, ale mojich kolegov a kolegyne obzvlášť. V práci mi vždy pomôžu a poradia, najmä s modernými technológiami. Veď  kedysi som nevedela ani zdvihnúť mobil s displejom. (úsmev) Rada o sebe hovorím, že som „dieťa tretieho tisícročia“ a nebránim sa žiadnej novinke. Navyše, moji mladí kolegovia sú vždy dobre naladení, krásni, zdraví a je pre mňa radosť byť v kontakte s nimi. Cítim sa duchom mladá. Je pravdou, že sme priemerom piatich ľudí, s ktorými sa stýkame.

Čo bolo hlavným spúšťačom, že ste sa rozhodli od základov prehodnotiť vlastný život?

Určite túžba žiť podľa vlastných predstáv. Žiť krajšie, lepšie, zdravšie a pomáhať ľuďom. Som činorodá osoba, mám rada život, ľudí, chcem byť stále aktívna a užitočná.

Užitočná som bola napríklad vtedy, keď som sa angažovala pri rekonštrukcii domu, v ktorom bývam. Susedia ma zvolili za zástupkyňu vlastníkov nášho paneláku, takže som sa štyri roky venovala rekonštrukcii nášho domu. Urobili sme celkovú rekonštrukciu, vymenili sme všetko, čo sa vymeniť dalo. Vtedy som asi najviac pochopila, aká ťažká je práca s ľuďmi, ale na druhej strane, že je i veľmi zaujímavá, pretože neustále musíte premýšľať nad každým človekom.

Raz som si zahrala v ochotníckom divadle pri Dome kultúry v Petržalke. Hra, v ktorej som účinkovala, sa volala Petržalská svadba a mali sme s ňou veľký úspech, hlavne u divákov okolo 40 – 50 rokov. Tí sa najviac zabávali na záhoráckych vtipoch.

Spomenúť môžem aj moju účasť v nádhernom projekte Bratislava spieva Gospel. Uskutočnil sa v roku 2019 a náš dvesto členný zbor 3x po sebe vypredal veľkú koncertnú sálu v Slovenskom rozhlase. Pre mňa to bol nezabudnuteľný zážitok.

TAKMER SOM PRIŠLA O NOHU

V januári 2017 som utrpela ťažký úraz. Trojnásobnú zlomeninu vnútorného členka na ľavej nohe, čím došlo k odpojeniu chodidla od nohy. Prezradím na seba, že som si nohu sama dala späť a potom volala pomoc. Tri mesiace som ležala a potom rok sa učila chodiť. Lekári neverili, že ešte niekedy budem normálne chodiť. A teraz? S mojou nohou chodím, behám, cvičím, ako by sa ani nič nestalo. A to lekári uvažovali o amputácii.

Tento úraz ma vlastne nasmeroval k práci, ktorej sa venujem, a za to som nesmierne vďačná. Chcela som sa nielen starať o svoje telo, ale aj ho dokonale vyživovať, a ak to bude možné, aj si trochu privyrobiť k dôchodku. Priznám sa, že som mala obavy, či mňa - 65 ročnú, prijmú mladší medzi seba. Ukázalo sa, že moje obavy boli neopodstatnené a pokiaľ človek chce, vek je naozaj iba číslo.

Aktuálne je Vaším poslaním pomôcť na ceste ku šťastiu a spokojnosti ľuďom, ktorí Vás vyhľadajú. V čom konkrétne spočíva Vaša úloha?

Áno, to máte pravdu, mojou úlohou je pomôcť ľuďom žiť zdravší a šťastnejší život. Ako som už spomenula, práca s ľuďmi je najťažšia, ale aj najzaujímavejšia a dodávam, že i najkrajšia.

Klientom na požiadanie zostavím FIT PLÁN na mieru podľa toho, aký problém chcú riešiť. V ponuke máme plán na viac energie, pre krajšiu pleť, zlepšenie zažívania, alebo formovanie postavy (schudnúť alebo pribrať). Záujemci z Bratislavy a blízkeho okolia majú možnosť prísť osobne do nášho centra a nechať si urobiť špeciálne meranie na japonskom medicínskom prístroji, vďaka čomu zistím, čoho má klient v tele nedostatok alebo nadbytok. Skontrolujem podiel svalovej hmoty, tuku, vody, či má dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov a fytonutrientov, alebo ich treba doplniť. Cezpoľným poskytujem online poradenstvo cez Messenger, počas ktorého cielenými otázkami skúmam, v akom stave je ich telo a navrhujem, čo by mali pre seba urobiť, čiže opäť ponúknem Fit plán na mieru.

Snažím sa viesť ľudí k ich cieľu jednoduchou cestou. Komunikujem s nimi, motivujem ich, radím im, proste chcem pre každého len to najlepšie. Ľudia sa boja neznámeho, nepoznaného. Na druhej strane nabádam všetkých, aby boli zvedaví. Veď keby naši predkovia neboli zvedaví, čo je za obzorom, za riekou, za morom, dodnes žijeme niekde v jaskyniach. Preto je mojou úlohou prelomiť u klientov strach, obavy, nedôveru a pomôcť im naštartovať nový, zdravší životný štýl.

Aké typy ľudí Vás vyhľadávajú najčastejšie? Starajú o svoje psychické i fyzické zdravie aj mladí ľudia, alebo pri nich platí skôr – život je gombička?

Po mojom ťažkom úraze som hľadala komplexnú výživu od jedného dodávateľa aj s poradenstvom. Keď som prišla prvý raz do kontaktu s ľuďmi z Centra zdravého životného štýlu, bola som milo prekvapená, koľko mladých ľudí na sebe pracuje, a ako pomáhajú iným cítiť sa zdravšie, lepšie vyzerať a dosahovať lepšie výsledky. Život nám ukazuje, že nie s vekom prichádzajú problémy. V dnešnej dobe aj mladí ľudia mávajú rôzne problémy, psychické, fyzické, ktoré keď sa podchytia hneď v zárodku, nemusia prerásť do väčších ťažkostí. Mladí ľudia sa k nám pridávajú, pretože si uvedomujú závažnosť tejto doby a chcú sa o seba sofistikovane starať.

Mňa kontaktujú ľudia rôznych vekových skupín. Aj mladí, čo ma nesmierne teší. Každý človek je jedinečný, každý má svoj osud, trápenia, radosti a ja sa stávam súčasťou jeho života. Klientom hovorím: „O seba sa treba starať od mlada, ale na druhej strane, nikdy nie je neskoro zmeniť životný štýl.“

Ľudia Vás oslovujú z rôznych dôvodov. Či už je to nátlak partnerov/partneriek, snaha zhodiť popôrodné kilogramy, nespokojnosť s vlastným telom alebo rýchly nárast hmotnosti.  Aký dôvod bol pre Vás zatiaľ najkurióznejší?

Vážim si každého človeka, ktorý chce zmenu, a je ochotný na sebe popracovať. Nech by mal akékoľvek dôvody, nepovažujem ich za kuriózne. Za kuriozitu považujem skôr to, keď človek evidentne potrebuje celkovú zmenu životného štýlu, ale si povie, že jemu je takto dobre a nič meniť nebude. Naozaj odporúčam ľuďom: dajte si ŠANCU na zmenu životného štýlu, pretože ZMENA je ŽIVOT.

Za 4 a pol roka, ktoré v Centre pracujem, som absolvovala mnoho lekárskych školení. Na jednom z nich nám lekár, ktorý sa špecializuje na poruchy metabolizmu a lieči obezitu, povedal, že človek by mal zhruba každé tri roky meniť životosprávu. Keď sa nad tým zamyslíme, tak je to logické: malé bábätko pije mamičkine mliečko, postupne sa mu pridáva strava. Inak sa stravuje dieťa malé, väčšie, adolescent, teenager, dospelý človek, športovec, tehotná žena atď. Keď je človek starší, nemôže mať predsa rovnakú stravu, akú mal v puberte. Rovnako je dôležité uvedomiť si, že jesť málo je zlé, ale aj jesť veľa je zlé. Treba hľadať rovnováhu v stravovaní a hlavne dať telu každý deň tie živiny, ktoré potrebuje.

Vyzeráte výborne, vidno, že na sebe makáte. Z čoho sa skladá Vaša každodenná rutina, cvičebný plán a jedálny lístok?

Ďakujem veľmi pekne za kompliment. Starám sa o seba od mladosti, makám na sebe. Vždy som dbala aj dbám o kvalitný spánok. Som vegetariánka cca 30 rokov. Najskôr som nevedela, čo by som mala jesť, len mi bolo jasné, že mäso už nie, a to napriek tomu, že som ho kedysi mala rada. Ale nerobilo mi dobre, tak som ho postupne z jedálnička vynechala a rovnako aj ostatné mäsové výrobky.

Momentálne mám stravu plnú živín, od ktorej nepriberám, zbytočne sa neprejedám, dodržiavam dostatočný pitný režim a tiež pravidelne cvičím, ja vlastne celý život cvičím. Mám veľmi rada fitness, silové cvičenia, rýchlu chôdzu, turistiku, bicykel. Sme to, čo jeme – preto je strava v mojom živote extrémne dôležitá. A cvičenie, respektíve pohyb, treba každý deň, ľudské telo je stvorené pre pohyb. Keď už nič iné, tak dám aspoň 10 000 krokov denne.

Ste rovnako náročná, čo sa životného štýlu týka, aj na Vašu rodinu a priateľov?

Viete, keď som bola malá, bola som obézna a deti sa mi posmievali: tučná, tučná. Totiž, veľmi rada som jedla a navyše aj veľa. Moja mamka sa rozhodla urobiť tomu rázny koniec. Začala kontrolovať, čo som za celý deň zjedla a každý deň som musela pod jej dozorom cvičiť. Vôbec ma to nepoznačilo negatívne, ba naopak, pomohlo mi to vypracovať si pocit zodpovednosti za seba, svoje telo. Mojej mamke som veľmi vďačná, že ma takto vychovala a nedopustila, aby som bola obézna.

ŠKODORADOSŤ JE VEĽKÁ RADOSŤ

Pravdepodobne viacerí z môjho okolia čakali, že znovu priberiem. Ale vtedy som si povedala: „Tú radosť vám nikdy nedoprajem.“ A tak som sa celý život o seba starala a stále i starám. Mám z toho doslova pôžitok a radosť. Nad mojou dcérou som tiež držala dohľad a som rada, že ide v mojich šľapajach, aj keď svojou cestou. Ona je zas rada, že ja sa o seba starám, že som vitálna, zdravá a bez liekov.

Ale aby som sa vrátila k Vašej otázke, každý je zodpovedný za seba, za svoje telo. Aj moji priatelia. Vedia, čo robím, čomu sa venujem. Môžu ma kedykoľvek požiadať o pomoc a radu. Samozrejme o pomoc a radu ma môže požiadať každý, kto chce na sebe popracovať, a ja mu ochotne pomôžem.

Mnoho žien pri márnej snahe zmeniť svoj život argumentuje tým, že sedavé zamestnanie či rodinné povinnosti im v tom bránia. Pravda či lož?

Z môjho pohľadu je to lož, výhovorky, alibizmus. Akonáhle človek chce niečo so sebou urobiť, tak to urobí, nemám pravdu? A keď nechce, hľadá výhovorky.

No aby som nepôsobila príliš tvrdo, musím povedať, že každému môjmu klientovi pomáham a radím, ako sa postupne posúvať na vyšší level starostlivosti o seba. Netreba ihneď robiť radikálne zmeny, stačí malá zmena, tú zafixovať a následne pridať ďalšiu. Nič iné netreba, iba ZAČAŤ. Začiatky bývajú ťažké, ale ak ich človek prekoná, dostane sa k cieľu. Veď predsa víťazstvo nad sebou samým je to najväčšie víťazstvo, je tak?

Koľko času je v tomto prípade dosť?

Ako spomínam vyššie, na začiatku stačí urobiť malú zmenu a postupne pridávať ďalšie. Z môjho pohľadu je to asi hodinka denne. Ale na každom človeku záleží, čo je ochotný pre seba urobiť, koľko času bude venovať sám sebe. Dodávam, že každá investícia do seba, či už čas alebo peniaze, je tá najlepšia investícia a mnohonásobne sa nám vráti.

Aké sú Vaše najbližšie kariérne i súkromné plány?

Čo sa týka kariéry, chcem sa neustále učiť, zdokonaľovať, byť lepšou líderkou, budovať si svoju firmu, mať v tíme schopných spolupracovníkov, čo najväčšiemu počtu ľudí pomôcť žiť zdravší a šťastnejší život, (do)viesť ich k vytýčenému cieľu.

A v súkromí? Rozviedla som sa, keď som mala päťdesiat rokov, túžila som žiť naplno, nie zaživa umierať. A dnes si plním svoje celoživotné sny.

Predala som môj panelákový byt, kúpila pozemok na Záhorí a o pár mesiacov sa odsťahujem do svojho nového domu, aby som v ňom oslávila 70. narodeniny. Túžim ráno vyjsť na terasu, do záhrady alebo k potôčiku, ktorý tečie cez môj pozemok. A tiež sa teším na návštevy, ktoré budú ku mne chodiť, pretože do paneláku sa veru nikomu veľmi na návštevu prísť nechcelo. S úsmevom hovorím, že práve teraz začínam najkrajšiu etapu svojho života. Takže môžem zodpovedne potvrdiť, že život začína po 50-tke.

TÚŽIM CESTOVAŤ A OBJAVOVAŤ NOVÉ DESTINÁCIE

Pred úrazom som veľa cestovala a teraz by som sa k tomu chcela vrátiť. Rada spoznávam iné krajiny, ako tam ľudia žijú, čo jedia, ako sa starajú o prostredie, v ktorom žijú. Tiež mám rada hudbu, tanec a toto všetko mi dáva naša firma na živých podujatiach. Už v júni nás čaká veľká firemná česko-slovenská akcia, ktorá sa kvôli protipandemickým opatreniam uskutoční prvýkrát po dvoch rokoch. Po vzdelávacej časti bude nasledovať skvelá party, na ktorej si všetci spolu zatancujeme.

Znovu chcem navštevovať koncerty, divadlo – milujem komédie. Mám veľa plánov, túžob a pevne verím, že sa mi s Božou pomocou splnia. (úsmev)

Riadite sa vo svojom živote konkrétnym mottom?

Áno, už dávno. Mám veľmi rada motivačné citáty, vždy ma povzbudia a dodajú mi chuť niečo urobiť, alebo sa nad nimi zamyslím a postupne implementujem do praxe.

Moje motto je „Si tým, o čom si premýšľal a čím si sám seba stvoril“ povedal Budha.

Cítite ešte potrebu na sebe niečo zmeniť, alebo ste so sebou spokojná?

To určite cítim. Neustále na sebe pracujem, a to po mentálnej i fyzickej stránke. Viete, keď mi niekto povie: „Mne sa už nič robiť nechce, ja som sa už dosť v živote narobil/a“, tak sa v duchu pýtam, to aký život vedie? Ráno vstane a už má urobené, asi tak. A potom prídu choroby a ľudia sa čudujú. Veď nečinnosť ubíja. Spokojnosť je cesta do hrobu.

Trpíte profesionálnou deformáciou? Teda neodbytným nutkaním pomôcť človeku stoj čo stoj, alebo sa držíte radšej hesla, že pomáhate len tým, ktorí Vás o to požiadajú?

Určite trpím profesionálnou deformáciou, ale trochu inak. Pozriem na človeka a hneď viem, čo by potreboval zmeniť, zlepšiť. Keď je vhodná situácia, tak sa s ním dám do reči, vymeníme si kontakt a je na ňom, či tento kontakt so mnou využije alebo nie.

Mám verejný profil na Facebooku aj na Instagrame, kde ma môžu ľudia nájsť a osloviť, ak chcú zmeniť svoj životný štýl. Tiež mám svoju súkromnú FB skupinu, ktorá je iba pre pozvaných. No a potom v našej firme máme ďalšie a ďalšie skupiny, kde sa ľudia pripájajú podľa toho, aký cieľ chcú dosiahnuť.

Takže pomáham iba tým, ktorí prekonajú svoje obavy a vydajú sa na cestu zmeny životného štýlu.

Čo je pre Vás najväčšou satisfakciou za Vašu prácu? Spomínate si na najemotívnejšie poďakovanie za to, že ste niekomu pomohli?

Každý klient, ktorý mi povie aj o tej najmenšej zmene, ktorú na sebe pocítil od začiatku cesty za novým životným štýlom ma nesmierne poteší. Je to pre mňa silná emócia, mám husiu kožu a slzy dojatia. Vtedy si poviem, že moja práca má zmysel. Napĺňa ma to radosťou a šťastím. Sú to zmeny, ako napríklad: zhodil prvé kilo-dve, má viac energie, lepšie mu začalo tráviť, lepšie spáva, lepšie s cíti atď. A to nehovorím o veľkých, viditeľných zmenách. Keď schudne 10 a viac kg  – to je už radosť klienta, jeho okolia a aj moja neopísateľná. To už sú oslavy.

Medzi mojimi klientmi sú ale i ľudia, ktorí potrebujú na hmotnosti pribrať, nie zhodiť. A priberanie je často ťažšie ako chudnutie, ale aj s týmto problémom dokážem ľuďom pomôcť a poradiť.

Aby som to zhrnula: aj obezita, ale i prílišná štíhlosť, sú znakom podvýživy tela. Preto je veľmi dôležité dodať telu potrebné živiny, nutrienty, a to všetko vo vyváženom pomere. K tomu je nutné poradenstvo, aby sa človek dokázal lepšie zorientovať. U nás nik nie je sám na ceste za svojím cieľom.

Zmenila pretrvávajúca pandémia spôsob, akým ľudia pristupujú k vlastnému telu?

Áno, zmenila. Ľudia si viac uvedomujú krehkosť života a zdravia. Začali sa vo väčšej miere zaujímať o zdravý životný štýl a viac sa o seba starajú.

Tu by som rada povedala, že tých ponúk, ako sa čo najlepšie o seba starať, je na trhu veľa. Je ťažké sa v nich zorientovať. Rada hovorím: „Toľko čítal, čo má jesť, kedy a ako, až umrel na tlačovú chybu.“ (smiech) Vychádzam z vlastnej skúsenosti, keď som v minulosti aj ja neustále čítala, ako sa o seba starať, čo by som mala jesť, čo nie. Bolo to únavné a nikam to neviedlo. Preto odporúčam ľuďom, aby sa obrátili na odborníkov a nechali si poradiť.

Čo pomohlo Vám prekonať náročnejšie chvíle, pretože koronavírus, opatrenia, pracovné obmedzenia a podobne, dali mnohým ľuďom skutočne zabrať?

Pomohli mi moderné technológie. Moja dcéra žije mimo republiky a takmer dva roky sme sa videli iba cez kameru na mobile. Ale som vďačná aj za to. Pomohla mi tiež moja práca online, komunikácia s klientmi, pripájanie sa na porady, semináre, lekárske webináre – vďaka tomu som nestratila kontakt s ľuďmi.

No a v neposlednom rade mi veľmi pomáhalo dodržiavanie denného režimu: pravidelné vstávanie, ranná toaleta, nezostávala som v pyžame, jedla som a stále jem kvalitné jedlo, od ktorého sa nepriberá, každý deň prechádzka vonku, cvičenie doma a spánok. Kvôli žiadnemu programu v TV neobetujem spánok pred polnocou.

SKÚSENOSŤ, KTORÁ SO MNOU POHLA

Mám taký zážitok, ktorý sa mi stal už dávnejšie. Išla som raz v noci domov, vypli prúd a ja som zostala sama a v tme zaseknutá v maličkom starom výťahu. Susedia zapálili na chodbe sviečky, aby som mala aspoň trochu svetla. Prechádzala som sa sem a tam, teda dva kroky tam a späť a hovorila som si: „ ja vydržím, veď toto musí skončiť! Zapnú prúd a ja vyjdem von!“ A aj to skončilo. A keď som po dvoch hodinách vystúpila z výťahu, cítila som sa ako znovu narodená.

Uplynulá doba lock-downu mi trochu pripomenula zážitok z výťahu (avšak trvala nie dve hodiny, ale dva roky) a ja som neustále hovorila sebe, svojej dcére, a aj ostatným ľuďom: „Toto vydržíme, toto musí skončiť, veď nič netrvá večne“!

Blíži sa začiatok druhého kvartálu nového roka. Máte nejaký odkaz pre našich čitateľov?

Áno, ostávajú ešte tri mesiace do leta a čas beží rýchlejšie, než si vieme predstaviť. Nuž, odkazujem všetkým, že je najvyšší čas začať meniť životný štýl a formovať svoje postavy do plaviek. A potom v lete ohurovať štíhlym driekom a tehličkami na bruchu.

Zdroj foto: Archív Katarína Darážová