Putovná výstava rómskych osobností. Prekvapia vás (aj) podaktoré zahraničné hviezdy
27.04.2021 | Výstava rómskych osobností | Iveta Hricková
Medzi Rómami nájdeme množstvo talentovaných osobností, ktoré majú blízky vzťah k rôznym druhom umenia. Najčastejšie ich zaujme spev, tanec alebo hudobné nástroje, no uplatnili sa aj v ďalších oblastiach.
Nová putovná výstava v Prešovskom samosprávnom kraji vám predstaví tých, ktorí môžu aj pre ostatné deti z tejto menšiny slúžiť ako veľká inšpirácia.
Vystavia 23 veľkoformátových portrétov
Štátna vedecká knižnica v Prešove a Prešovský samosprávny kraj spustili putovnú výstavu pod názvom „Neznáme farby osobností“ už v marci tohto roka. Prvou zastávkou bola Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou. Jej návštevníci si po uvoľnení opatrení mohli potrieť 23 veľkoformátových obrazov, na ktorých sa nachádzajú portréty významných osobností s rómskymi koreňmi. Jej cieľom je upozorniť na talenty týchto hviezd a inšpirovať tak aj ostatných mladých Rómov, ktorí taktiež môžu vo svojom živote dosiahnuť rovnaké úspechy. Stačí skombinovať talent s úsilím a ctižiadostivosťou, aby dosiahli svoje vytúžené ciele.
Tušili ste, že aj tieto hviezdy majú rómske korene?
Na výstave si môžete pozrieť obrazy nielen slovenských, ale aj svetových osobností s rómskymi koreňmi. Medzi tie naše najznámejšie patrí nepochybne fantastický hudobník Ján Berky-Mrenica alebo kulturista Ján Cibuľa, ktorý dosiahol veľké úspechy napriek tomu, že trénoval vo veľmi skromných pomeroch. Mnohé obrazy budú pre návštevníkov „Neznámej farby osobností“ veľkým prekvapením. O ich rómskych koreňoch sa totiž často verejne nehovorí a kvôli tomu teda viacerí ani netušia, že medzi tieto osobnosti patril aj rockandrollový velikán Elvis Presley, talentovaná hollywoodska herečka Rita Hayworth alebo slávny komik Charlie Chaplin. Na výstave si tak môžete pozrieť podobizne viacerých prekvapivých celebrít, ktorých predkovia patrili do tejto menšiny. „Osobností s rómskych pôvodom je veľmi veľa, my sme sa pri prvej sérii snažili vybrať také, ktoré sú známe hlavne v majoritnej spoločnosti, ale aj tej rómskej. Pri všetkých týchto osobnostiach sme zistili, že buď matka, otec alebo niekto iný z rodiny bol rómskej národnosti,“ vysvetlil Roman Čonka zo Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.
Pop-artové maľby mladého umelca
Nový putovná výstava je rozdelená do dvoch častí. Jedna séria obrazov je namaľovaná na plátne a vytvorili ju na konci minulého roka v rámci podujatia Rómske divadlo – tajné hodnoty najväčšej menšiny vo Vyšehradskom regióne. Druhú polovicu tvorí trinásť obrazov, ktoré pochádzajú od šikovného rómskeho umelca Jozefa Feča z Kračúnoviec. Vďaka tomu ukázali prostredníctvom nového projektu ďalší z talentov, ktorý pochádza z tohto regiónu. „Nápad maľovať na sadrokartón vznikol ešte v mojej mladosti, keďže plátno bolo drahé a sadrokartón lacný. Veľmi dobre to držalo, dobre to schlo, dalo sa to veľmi rýchlo namaľovať, takže som si povedal, prečo nie,“ opísal svoju inšpiráciu Jozef Fečo. Jeho portréty sú v pestrom pop-artovskom štýle, vďaka čomu ešte viac vynikne netradičný podkladový materiál.
Prvá zastávka v Bardejove
Výstava „Neznáme farby osobností“ sa po uvoľnení opatrení konečne dostane aj medzi ľudí. Dvadsaťtri obrazov v nasledujúcich týždňoch postupne vystavia v troch mestách na východe Slovenska. „V máji je výstava rómskych osobností zatiaľ plánovaná od 3. do 14. mája v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove, od 17. do 28. mája v Podduklianskom osvetovom stredisku vo Svidníku a po celý mesiac bude v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove. Samozrejme, odporúčame návštevníkom sledovať web a sociálne siete jednotlivých inštitúcií, kde budú uvedené prípadné zmeny,“ prezradila Lea Heilová z Prešovského samosprávneho kraja. Na území tohto kraja žije približne 127 000 ľudí, ktorí sa hlásia k rómskej menšine, takže výstava by mala zaujať nielen ich, ale ukázať aj ostatným obyvateľom talent týchto ľudí, aby sa tak zbavili niektorých predsudkov.
Poprad na záver
Obrazy budú v nasledujúcich mesiacoch postupne vystavovať vo viacerých mestách v tomto regióne. Do niektorých sa vrátia aj viackrát, pričom vždy si ich budú môcť pozrieť v inej inštitúcii. Zatiaľ sú plánované letné zastávky v Poprade, Bardejove, Prešove a v Humennom. Po jesenných výstavách sa tento projekt uzavrie v decembri v Poprade, kde si ich návštevníci budú môcť pozrieť v Podtatranskej knižnici. O presných dátumoch ďalších zastávok bude postupne informovať Prešovský samosprávny kraj.
Dve významné rodáčky z tohto kraja
Na prehliadke si budete môcť pozrieť aj obrazy dvoch významných Rómok, ktoré sa narodili v tomto regióne. „Z nášho kraja pochádzajú dve významné rómske spisovateľky. Elena Lacková sa narodila vo Veľkom Šariše a taktiež Margita Reiznerová, ktorá pochádzala z dedinky Malé Bukovce,“ povedala Lea Heilová. Projekt „Neznáme farby osobností“ vznikol presne v rok nedožitých stých narodenín Eleny Lackovej, ktorej diela a prácu si môžu vďaka tejto peknej príležitosti pripomenúť. Spisovateľka sa venovala písaniu rozprávok, hier a poviedok v rómskom jazyku, aby sa tak lepšie priblížila ľuďom zo svojej menšiny a predstavila im čaro tohto umenia.