Medvedí cesnak ako zelený zázrak z prírody. Prečo využiť jeho krátku sezónu naplno?

Medvedí cesnak ako zelený zázrak z prírody. Prečo využiť jeho krátku sezónu naplno?

29.03.2022 | Medvedí cesnak | Redakcia

Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku. Za to si obľúbená rastlinka vyslúžila aj prívlastok - medvedí.

Naši predkovia ho však nazývali „zelený zázrak“ a treba povedať, že zaslúžene. Pre organizmus človeka má jeho konzumácia množstvo výhod.

Ako si ho nepomýliť s jedovatou konvalinkou

Medvedí cesnak je asi 10 až 40 cm vysoká rastlinka s podzemnou cibuľkou, dlhou 4 - 6 cm a širokou 1 - 2 cm. Má dlhé, lesklé, jasne zelené listy, s výraznou cesnakovou arómou. Listy vyrastajú priamo zo zeme, na rozdiel od konvalinky, ktorá má vždy listy dva a tie rastú oproti sebe zo spoločnej stonky. Ďalším rozdielom je, že konvalinka sa objavuje o pár dní neskôr - v čase, keď medvedí cesnak už začína kvitnúť. Vtedy sa lístky medvedieho cesnaku už nezvyknú zbierať, pretože neobsahujú toľko vitamínov a nemajú také blahodarne účinky na zdravie človeka, v porovnaní s mladými. Pre tých, ktorí majú pochybnosti, či držia v ruke medvedí cesnak alebo konvalinku, odporúčame pošúchať listy rastlinky medzi prstami. Charakteristická vôňa napovie, o ktorú z týchto rastlín ide.

Kde ho môžeme nájsť?

Sezóna medvedieho cesnaku je krátka, trvá necelé dva mesiace. Začína koncom marca a trvá do konca apríla. Nájdeme ho v listnatých a lužných lesoch, v tieni stromov, rastúcich v blízkosti vodných tokov. Vyskytuje sa zvyčajne na veľkých plochách, kde vytvára súvislé zelené porasty.

Obyvatelia Bratislavy poznajú niekoľko lokalít, kde sa bežne vyskytuje, napríklad Malý a Veľký Draždiak, Železná studnička či Rusovecká dolina. Neďaleko Nitry medvedí cesnak rastie v lužných lesoch pri Šoporni, pod sedlom Havran a Žilinčania ho zvyknú hľadať na Hlineckej Kyčere, Kľaku alebo Rajeckej Lesnej. Košičania zbierajú túto bylinku v okolí Kojšova a Nižnej Hutky, obyvatelia Banskej Bystrice ho zas nájdu v lesoch pri Moštenici.

Zbierajme s rešpektom

Úroda medvedieho cesnaku býva každý rok bohatá, napriek tomu by sme mali pri jeho zbere dodržiavať určité zásady:

* na každej rastlinke nechať aspoň dva lístky, aby mala možnosť vyklíčiť aj budúcu jar;

* hoci sa rozrastá na väčších plochách, pri zbere je treba byť opatrný a zbytočne po nich nestúpať;

* na zber je najvhodnejší prútený košík, v ktorom sa rastlinky nesparia a nepoškodia.

S akými ťažkosťami pomôže?

Bylinka obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok - vitamíny i stopové prvky. Ide napríklad o vitamíny B a C, alicín, flavonoidy, jód, sodík, draslík, železo, vlákninu, sacharidy i bielkoviny. A aké sú jeho najdôležitejšie účinky na zdravie človeka?

* posilňuje imunitu – podporuje schopnosť organizmu odolávať vírusom;

* využíva sa pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma či zápal priedušiek;

* má silnú detoxikačnú schopnosť;

* pomáha pri najrôznejších tráviacich problémoch – zápcha, hnačky, plynatosť;

* pôsobí preventívne pri rakovine hrubého čreva;

* jeho konzumácia sa odporúča pri liečbe vysokého krvného tlaku;

* tlmí bolesti hlavy, preto je vhodný pre ľudí, ktorí trpia migrénami;

* znižuje zápal krčových žíl a tým mierni ich bolesť;

* výrazná korenistá chuť pomáha vypudiť z tela hlísty.

Nestratí sa ani v kuchyni

Ak chceme uchovať v medveďom cesnaku všetky vitamíny, mali by sme uprednostniť jeho konzumáciu v surovom stave, najlepšie v deň, keď sme ho natrhali. Najčastejšie sa pridáva do šalátov a nátierok, vhodný je aj ako príloha k hlavnému jedlu či osvieženie čerstvého maslového chlebíka.

Pokiaľ zvolíme tepelnú úpravu, medvedí cesnak býva vítaným spestrením jarnej kuchyne. Hodí sa ku kuraciemu aj bravčovému mäsu, dajú sa z neho urobiť výborné cestoviny, chutná krémová polievka i praženica. Pokrmom dodá skvelú chuť a prílohám tu správnu farbu.

Výborný spôsob, ako uchovať medvedí cesnak niekoľko mesiacov bez straty potrebných živín, je pesto. Jeho príprava je celkom jednoduchá.

Potrebujeme:

* 200 g čerstvo natrhaného medvedieho cesnaku

* soľ

* čierne korenie

* extra panenský olivový olej podľa potreby

Medvedí cesnak vložíme do sitka a pod tečúcou studenou vodou ho dôkladne prepláchneme. Pri peste nebudeme bylinku spracovávať tepelne ani v alkohole, preto je potrebné ju poriadne umyť.

Umytý cesnak otrasieme a necháme chvíľu usušiť. Vložíme ho do vyššej nádoby, v ktorej ho začneme mixovať. Pridáme soľ, čierne korenie a prilievame olej podľa potreby, aby pesto nebolo príliš husté. Hotové ho dáme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a skladujeme v chladničke. 

Ďalším spôsobom, ako uskladniť medvedí cesnak, je jeho zmrazenie, prípadne sušenie. Pri sušení treba počítať s tým, že rastlinka si neuchová svoju typickú chuť a ani arómu.