Veronika Belková z Chalúpok u babky: "Vianočné a silvestrovské termíny máme obsadené už v auguste."

Veronika Belková z Chalúpok u babky: "Vianočné a silvestrovské termíny máme obsadené už v auguste."

16.11.2021 | Chalúpky u babky | Iveta Hricková

Ubytovanie v chatách sa v poslednom období teší veľkej obľube. V Liptovskej Štiavnici pri Ružomberku vznikol pred niekoľkými rokmi zaujímavý projekt, Chalúpky u babky.

Hostia sa tam môžu ubytovať v typických dreveničkách, v akých kedysi žili naši predkovia. Tieto moderné verzie im však prinášajú aj veľa vymožeností navyše. Aké prekvapenia nájdete v chalúpkach, a kedy by ste si mali rezervovať najžiadanejšie vianočné a silvestrovské pobyty, nám prezradila Veronika Belková z Chalúpok u babky.

Ako vznikol nápad na Chalúpky u babky? Aká je história vzniku vášho projektu?

Väčšina ľudí ide s radosťou na návštevu k svojej babke, kde možno v starej dreveničke, alebo chalúpke niekde na vidieku, zažívajú príjemné chvíle pri praskajúcom ohni v krbe, voňajúcich koláčoch a tom najlepšom čaji, aký vie robiť iba ona. Názvom Chalúpky u babky sme chceli „zhmotniť“ tieto a podobné momenty, hrejivú atmosféru. Tak nám napadlo, že pobyt v týchto chalúpkach by v našich hosťoch mohol vyvolať spomienky na príjemné chvíle a zážitky. Jednak toto slovné spojenie evokuje niečo milé a osobné, a zároveň je ľahko zapamätateľné.

Za týmto účelom sme dali známemu liptovskému rezbárovi vyhotoviť sochu babky, sediacej na lavičke, ktorá je umiestnená v strede areálu, pri Chalúpke 18, a s ktorou sa naši hostia často fotia.

Ubytovacie služby sme začali ponúkať okolo roku 2008, vtedy sme mali iba štyri chalúpky. Najprv to boli pobyty rodiny a známych, neskôr sme investovali do vybavenia, služieb, reklamy a postupne rozšírili našu klientelu okrem domácich aj na zahraničných hostí.

Koľko chát momentálne ponúkate? Ktoré z nich sú najpopulárnejšie u zákazníkov?

V našom portfóliu je momentálne 10 chalúpok s celkovou kapacitou 88 lôžok. Ďalšie chalúpky stále pridávame, rekonštruujeme, zvyšujeme kapacitu, a tak sa v priebehu budúceho roka preklopíme cez 90 lôžok.

Najpopulárnejšia je Chalúpka 23 s bazénom a saunou, ktorá je hosťami veľmi žiadaná a rezervovaná je aj na pol roka vopred. Ide o štvorspálňovú chalúpku pre 16 osôb s celoročným vnútorným bazénom a saunou, akú by ste na Slovensku hľadali iba veľmi ťažko.

Mimoriadne obľúbená je tiež Chalúpka 18 s vírivkou, kvôli jej vybaveniu pre deti a Chalúpka 28 s privátnym wellness (vírivka + sauna), ktoré zaberá celé jedno podlažie interiéru. Nemenej vyhľadávaná je aj Chalúpka 07 s vírivkou a saunou v interiéri, o ktorú prejavujú záujem hlavne malé skupiny či páry. Vo všeobecnosti však možno povedať, že všetky naše chalúpky sú nesmierne žiadané z dôvodu ich vybavenia, dizajnu i čistoty, na ktorej si dávame obzvlášť záležať. O tom svedčia stovky pozitívnych hodnotení od našich hostí.

Ako sa počas rokov menili nároky klientov? Museli ste im prispôsobovať a vynovovať chatky, aby nestratili záujem o ubytovanie u vás?

Od začiatku podnikania s ubytovacími službami nám bolo jasné, že na Liptove je obrovský pretlak ubytovacích zariadení, dreveníc, chát a chalúp. Tie ponúkajú hosťom lôžka a snažia sa ťažiť hlavne z popularity regiónu, ako aj prekrásnej liptovskej prírody, či miestnych atrakcií, aquaparkov, prípadne lyžiarskych stredísk. My sme k tomuto všetkému pridali privátne wellness. Hosť u nás dostane k pobytu nielen lôžko, ale aj súkromnú vírivku, či bazén, fínsku kaďu a/alebo saunu, do ktorých má po celý čas neobmedzený vstup. Umiestnené sú v alebo pri chate, v ktorej je ubytovaný. Ľudia sa už prejedli preplnených aquaparkov a wellness centier, kde je hlava na hlave, ruch a človek tam nenájde skutočný pokoj.

Preto v poslednom čase výrazne rastie záujem o ubytovanie v takýchto chalúpkach so súkromnými wellness zariadeniami. V našich chalúpkach máme pre hostí k dispozícii 13 wellness zariadení a budúci rok plánujeme pridať ďalšie. Jedným dychom však treba dodať, že takéto zariadenia si vyžadujú veľmi vysoké investičné náklady a starostlivosť o ne je extrémne náročná na čas a profesionalitu nášho personálu, ktorý pre tieto služby musí mať vzdelanie, cit a zmysel pre detail i čistotu.

Naše ubytovacie zariadenie je živý organizmus, ktorý neustále rozvíjame a zveľaďujeme, pridávame nové wellness zariadenia či atrakcie, takže aj po rokoch stále patríme k najžiadanejším ubytovaniam typu chata – chalupa – drevenica na Liptove.

Počas koronakrízy prešiel ťažkou skúškou najmä gastropriemysel a hoteliérstvo. V chatách mohli byť ubytovaní hostia spomedzi všetkých zariadení najdlhšie. Ako kríza postihla vás?

Na začiatku roka prišiel 3,5 mesiaca trvajúci tvrdý lockdown, keď sme boli zatvorení a mohli sme prijímať len hostí v karanténe, prípadne kritickú infraštruktúru. Toto obdobie bolo pre nás z pohľadu tržieb katastrofou, ktorá nemá obdobu a vzniknutú stratu už tento rok za žiadnych okolností nedobehneme. Čas sme však využili na rekonštrukcie a opravy väčšiny našich chalúpok, keďže počas bežného roka sa tieto opravy, z dôvodu obsadenosti, realizujú len ťažko.

Pripravujete pre svojich klientov nejaké novinky aj v budúcom roku?

Najväčšou novinkou, ktorú pripravujeme už teraz, je ďalšia chalúpka s privátnym bazénom. Od začiatku roka 2022 bude k dispozícii našim hosťom. Ide o štvorspálňovú Chalúpku 08 pre 15 osôb, ktorá okrem celoročného, exkluzívneho nerezového bazéna s protiprúdom, umiestnenom v interiéri, má aj vírivku a fínsku saunu, rovnako v interiéri. Jedinečnú chalúpku s dizajnovým interiérom, nabitú technológiami a s takýmto wellness vybavením, pravdepodobne inde na Slovensku nenájdete. Samozrejme, chystáme aj ďalšie novinky v podobe zvýšenia kapacity jednej z našich chalúpok, ďalšie wellness zariadenia, ale to určite dáme našim priaznivcom vedieť prostredníctvom nášho webu a sociálnych sietí.

Tento rok vám pribudla v ponuke nová chalúpka. Plánujete aj do budúcnosti takéto rozširovanie?

Každá nová chalúpka v našej ponuke znamená rozšírenie našich služieb. Je novou energiou pre nás, náš personál a naše ubytovacie zariadenie, takže veríme, že postupne budú do našej ponuky pribúdať aj ďalšie chalúpky.

Jesenná sezóna býva v hoteloch sprevádzaná nižším počtom zákazníkov. Klesá aj u vás záujem o ubytovanie vo vašich chatách?

Mimo sezóny je nižší záujem o ubytovanie, samozrejme, aj u nás. Avšak víkendy a predĺžené víkendy máme vždy obsadené, pokiaľ nie sú zavedené opatrenia COVID automatu, ktoré striktne dodržiavame, respektíve nejaké iné obmedzenia. Počas týždňov jesennej mimosezóny zas máme veľa práce s rezerváciami na zimnú a letnú topsezónu, takže síce navonok to vyzerá, že je u nás mimosezóna, ale v back office pracujeme na plné obrátky.

Veľkej obľube sa tešia najmä vianočné a silvestrovské pobyty. Kedy odporúčate urobiť si rezervácie?

Rezervácie na tieto extrémne žiadané termíny odporúčame robiť čo najskôr. Máme dokonca klientov, ktorí si počas silvestrovského pobytu u nás zarezervujú silvestrovský pobyt v našich chatkách aj na ďalší rok. Avšak vo všeobecnosti platí, že v auguste alebo v septembri máme všetky chaty na Vianoce a Silvester už obsadené.

Predsa len, je to veľmi skorá rezervácia, za toľko mesiacov sa môže všeličo zmeniť. Je už zaplatená záloha nevratná, alebo sa dá rezervovaný pobyt presunúť na iný termín?

Samozrejme, chápeme našich hostí, že sa všeličo v ich programe môže zmeniť. No je potrebné pozrieť sa na to aj z našej strany. Ak nám hosť zruší silvestrovský pobyt napríklad 10 dní pred nástupom, my tento termín už neobsadíme na päť nocí. Ak sa to vôbec podarí, tak možno len na dve noci, a tým pádom máme čistú stratu v termíne, ktorý je najžiadanejší, a ktorý by bol inak určite obsadený. My sme z našej strany boli pripravení na pobyt, avšak požiadavka na zmenu či zrušenie vyšla zo strany hosťa. Preto musí znášať dôsledky. Nevrátená záloha slúži na čiastočné vykompenzovanie straty, ktorá nám vznikla neobsadenými nocami z dôvodu zrušenia pobytu. Presun pobytu na iný termín umožníme našim hosťom len v prípade, že z dôvodu opatrení proti šíreniu ochorenia Covid-19 nebudeme môcť prijímať rezervácie, t. j. prekážka uskutočnenia pobytu nie je na strane hosťa, ani na strane ubytovacieho zariadenia.

Pripravujete v tomto období v chalúpkach špeciálnu výzdobu?

Áno, všetky naše chalúpky sú vysvietené vianočným osvetlením. Výzdobu umiestňujeme do okien, do interiéru, zdobíme vianočné stromčeky, na vchodové dvere dávame vence a iné ozdoby, aby sa naši hostia cítili počas vianočného pobytu príjemne, ako u babky. :-)

Zaviedli ste určité obmedzenia na silvestrovské pobyty? Musia to byť povedzme iba rodiny alebo prenajmete chatu aj skupinkám mladých ľudí?

Na silvestrovských pobytoch neradi našich hostí obmedzujeme, avšak v dvoch našich chalúpkach s bazénmi poskytujeme ubytovanie iba rodinám s deťmi. Na pobyt v ostatných chalúpkach sa obmedzenia nevzťahujú, no dôrazne žiadame hostí, aby po 22.00 nerušili nočný pokoj, a aby chalúpky a ich vybavenie ostali po ukončení pobytu v nepoškodenom stave. Za týmto účelom berieme pri nástupe od hostí kauciu, z ktorej sa po skončení odpočítajú prípadné spôsobené škody.

Aké zimné aktivity majú hostia v blízkosti Chalúpok u babky?

Liptov ponúka takmer neobmedzené možnosti pre všetky zimné športy. Najbližším lyžiarskym strediskom je Malinô Brdo, od nás vzdialené 10 až 15 minút cesty autom. Našou nespornou výhodou je umiestnenie presne medzi lyžiarskymi strediskami Jasná, Donovaly a Kubínska hoľa. Hostia majú k všetkým týmto strediskám blízko, preto môžu počas pobytu u nás vyskúšať lyžovačku vo viacerých z nich. Priamo pri našich chalúpkach je niekoľko kopcov a kopčekov - tie deti využívajú na sánkovačku, alebo začínajúci lyžiari tu zbierajú prvé skúsenosti na lyžiach. Po lyžovačke je neoceniteľná možnosť zrelaxovať v niektorom z našich privátnych wellness – bazén, vírivka, sauna, fínska kaďa, a to priamo pri niektorej z Chalúpok u babky.

Ďalšie fotografie nájdete TU.