Temperamentná Terchovská muzika koluje v žilách hrdých Slovákov. O týchto detailoch ste však tušili?
19.03.2021 | Terchovská muzika | Milan Cigánik
Dnes si predstavíme jedno z našich ďalších nehmotných kultúrnych dedičstiev, ku ktorým nepochybne patrí ľubozvučná Terchovská muzika. Reprezentuje ju archaická ľudová hudba, charakteristická pre oblasť Terchovej a okolitých obcí. V roku 2013 bola zaradená do zoznamu Svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Terchovská muzika sa dedí ústnym podaním z generácie na generáciu, preto obdobie jej vzniku nie je presne známe. Prvé priame dôkazy, dokumentujúce jej existenciu, pochádzajú z prelomu 19. a 20. storočia, keď v osade Kvočkovia pôsobilo trojčlenné terchovské zoskupenie nazvané „Kvočkovská muzika“. Do povedomia ľudí sa tento druh hudby dostal vďaka filmu Jánošík. Nakrútený bol v roku 1935 režisérom Martinom Fričom, s Paľom Bielikom v hlavnej úlohe. Tu sa terchovská „Ištvianska muzika“ Františka Baláta zo Štefanovej predviedla v plnej kráse. Bol to zároveň prvý, známy filmový záznam danej muziky vôbec.
Hudba priamo z nebies
Podľa starej legendy je terchovská zem pozostatkom zatúlanej nebeskej hviezdy. Jej dvorní hudobníci, v podobe nebeskej muziky, boli údajne prvými osadníkmi Terchovej. Terchovská muzika sa preto dodnes pýši prívlastkom „nebeská“. Mnohí odborníci sú presvedčení, že nikde na svete sa nenájde toľko hudobníkov na tak malom priestore, ako práve v Terchovej. Potvrdzuje to i skutočnosť, že takmer v každom terchovskom dome žije hudobník. Terchová sa môže pochváliť rekordným počtom zachovaných ľudových piesní.
Súlad hudby, spevu i tanca
Z hudobných nástrojov je v Terchovskej muzike zastúpená bezdierková píšťala - koncovka, trúba z rohu zvierat, husle, basička a v poslednom období aj heligónka. Najdôležitejšou súčasťou terchovskej hudobnej kultúry je sláčiková hudba. Sláčikové obsadenie je troj - až štvročlenné, s malou dvojstrunovou basou a typickým, výrazným, viachlasným spevom všetkých muzikantov. Pre oblasť Terchovej je charakteristický dvojhlasný spev, k nemu neskôr pribudol i spev viachlasný. V ňom prevláda mužský hlas, znejúci prevažne vo vyšších tóninách. Zvláštnosťou terchovských piesní je ich interpretácia. Skladby sa nespievajú vcelku, no sú rozdelené do dvoch častí. Pomalšia spevná časť býva po každej strofe vystriedaná rýchlou inštrumentálnou medzihrou.
Legendárny festival v znamení Terchovskej muziky
Populárny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni, ktorý sa v Terchovej organizuje na počesť legendárneho národného hrdinu Juraja Jánošíka začiatkom augusta, je dokonalou prehliadkou terchovskej muzikálnosti a prezentáciou tradičného ľudového folklóru. Svoje zastúpenie tu majú domáce súbory, spevácke skupiny, muzikanti, tanečníci i ďalší sólisti rôznych generácií, ktorí potvrdzujú, že terchovský región je bohatý na obrovské talenty oddané hudbe a tancu telom i dušou. Festival bol už dvakrát vyhlásený za turistickú atrakciu roka.
„Spevavé zastávky“ pre návštevníkov
Od minulého roka prezentuje široko-ďaleko vychýrenú muziku z Terchovej zaujímavá atrakcia v podobe 13-tich hrajúcich autobusových zastávok. Svojou originalitou, praktickou využiteľnosťou a formou zhotovenia ide o unikátny projekt, aký vo svete nemá obdobu. Podmienkou je vlastniť smartfón a cez jeho aplikáciu načítať QR kód, umiestnený na zastávke. Potom si už môžete vychutnávať tóny tejto chytľavej muziky. Do projektu boli použité piesne, bezprostredne súvisiace s miestami, kde sa zastávky nachádzajú. Texty piesní sú zapísané foneticky, aby si ľudia mohli vychutnať originálne terchovské nárečie. Notové záznamy s textom nájdete na sklenenej výplni autobusových zastávok. Prostredníctvom smartfónu si ich viete prehrať v naspievanej verzii. Novinka má v obci veľký úspech, predovšetkým medzi turistami.