Chcete si usušiť jarné bylinky? Poradíme vám!
21.03.2021 | Sušenie byliniek | Milan Cigánik
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na prvé jarné bylinky, na ktoré môžeme natrafiť pri potulkách prírodou. Dnes vám prinášame niekoľko odporúčaní, ako ich zbierať, sušiť a skladovať.
Bylinky je ideálne zbierať do prúteného košíka / papierového vrecúška, a to ráno alebo poobede. Igelitové vrecká nie sú vhodné, keďže sa v nich môžu zapariť a zvädnúť. Dôležité je zbierať rastlinky mimo ciest, tovární, chemicky ošetrených oblastí a iných plôch s vysokou mierou znečistenia. Zbierajte iba čerstvé bylinky, ktoré nie sú napadnuté škodcami, hmyzom, plesňami či inými chorobami a rovnako iba také, ktoré dobre poznáte. V tomto vám môže pomôcť skúsený bylinkár, prípadne vreckový atlas bylín. Ak sa už vyberiete zbierať liečivé rastliny, mali by ste vedieť, aká časť z nich sa zbiera, ale tiež najvhodnejší čas zberu.
Sušenie
Aby ste uchovali nazbierané liečivé bylinky čo najdlhšie voňavé, usušte ich. Hneď ako prídete domov rastlinky pretrieďte, pokiaľ boli zozbierané na čistom mieste, netreba ich umývať. Celé bylinky sa zvyčajne sušia vo zväzkoch, previazané špagátom a zavesené stonkami hore. Menšie bylinky, lístky či kvety možno sušiť nastrihané na menšie kúsky na podnosoch alebo plechoch na pečenie, ktoré vyložíte obyčajným papierom či plátnom. Novinový papier nepoužívajte, pretože prepúšťa farbu a charakteristickú arómu. Bylinky rozprestrite pekne jednu vedľa druhej, nikdy nie husto na seba. Sušiť by ste ich mali v dobre vetranej miestnosti, určite nie na priamom slnku, v blízkosti tepelného zdroja, ani v chladnom či vlhkom prostredí.
Ďalší spôsob je striedavé sušenie - vonku počas dňa a v noci či ráno opäť vo vnútri. Takto sa najčastejšie sušia korienky rastlín, kôra alebo ich dužinaté časti.
Bylinky je možné sušiť v rúre, na plechu vystlanom papierom na pečenie. Teplota nesmie byť vyššia ako 35 stupňov a rúru nechajte pootvorenú. Priebežne ich kontrolujte a prevracajte.
Najnovším a najmodernejším spôsobom je sušenie v sušičke ovocia a zeleniny, pri maximálnej teplote totožnej aká býva pri sušení v rúre. Sušenie je rýchlejšie, avšak menej prirodzené, a rastliny pri tomto spôsobe strácajú na svojej kvalite aj účinkoch.
Niekto zvykne sušiť bylinky v mikrovlnnej rúre. Takto sušíme iba listy bez stoniek, pretože v opačnom prípade by listy zhoreli. Do stredu otočného taniera vložte pohár s vodou, okolo neho naukladajte bylinky a zapnite mikrovlnnú rúru na maximálny výkon na 30 sekúnd. Postup treba niekoľkokrát opakovať. Mikrovlnku vypnite, keď sú rastliny takmer suché. Nechajte ich tam pár minút navyše, kým vychladnú.
Správne usušené rastliny by si mali zachovať svoju pôvodnú, zvyčajne zelenú farbu. Keď uschnú dohneda, boli vystavené prílišnému teplu a liečebné účinky strácajú. Akonáhle nájdete medzi bylinkami kusy napadnuté plesňou, neváhajte a vyhoďte ich. Sušenie prirodzeným spôsobom môže, podľa typu rastlinky, trvať 4 až 8 dní.
Uskladnenie
Po usušení skladujte bylinky na suchom a tmavom mieste, aby nestuchli a nesplesniveli. Ideálne sú uzatvárateľné sklenené nádoby z tmavého skla alebo biele plechové dózy, prípadne papierové škatule. Nezabudnite na každú z nich napísať dátum uskladnenia i druh, aby ste ich vedeli neskôr správne použiť. Bylinky spotrebujte najneskôr do jedného roka, odkedy ste ich nazbierali.
prečítajte si tiež: https://instacks.sk/nazbierajte-si-prve-jarne-bylinky-plne-vitaminov-pre-vase-telo