Zaujímavý projekt – etickí hackeri a dizajnéri budú zachraňovať svet

Zaujímavý projekt – etickí hackeri a dizajnéri budú zachraňovať svet

26.05.2021 | Ekologickí hackeri | Iveta Hricková

Naša planéta je z ekologického pohľadu v katastrofálnom stave. Odborníci upozorňujú, aby sa v pomoci prírode angažovali aj ľudia z iných odvetví.

Vďaka novému projektu sa k slovu dostanú aj ekologickí hackeri a dizajnéri, ktorí majú vymyslieť spôsoby, ako túto situáciu zvrátiť.

11 výziev na záchranu planéty

Ekologický stav Zeme je už istý čas alarmujúci. Hoci si čoraz viac ľudí uvedomuje potrebu zmeniť svoje správanie a návyky, stále to nestačí. Z toho dôvodu je u našich západných susedov na spadnutie jedno zaujímavé podujatie. Priamo v Čechách sa v rámci akcie GreenHack v dňoch 11. až 12. júna stretne 80 aktivistov z tejto sféry, ku ktorým sa - virtuálnou formou, pridajú aj odborníci zo strednej Európy. Tí majú spoločne hľadať riešenia na nasledujúcich, až 11 zásadných výziev na záchranu našej planéty:

 1. Recyklovanie plechoviek na Slovensku
 2. Udržateľné darčekové balenia
 3. Druhý život pre fľaše
 4. Šetrenie energie
 5. Dlhší život pre nábytok
 6. Správne uzatváranie chemikálií
 7. Digitalizovanie fariem
 8. Karbónovo neutrálne stavanie
 9. Prírodné regionálne vzácnosti
 10. Monitorovanie CO2 v školách
 11. Manažovanie diaľkových ovládaní tepelných hláv

 

Záchranu planéty budú hľadať dvoj až päťčlenné tímy. Tie majú formou brainstormingu prísť s nápadmi na ochranu životného prostredia. Priamymi účastníkmi blížiaceho sa podujatia sa stanú aj veľké firmy, ktoré navrhli jednotlivé okruhy už spomínaných jedenástich kategórií. Vďaka nim môže byť aj ich podnikanie zelenšie a pomôže tak zachrániť svet po ekologickej stránke. Po tridsaťšesť hodinovom stretnutí budú vyhlásené najlepšie nápady v jednotlivých kategóriách. No len tri zo zúčastnených tímov si rozdelia výhry v hodnote 5000 eur. Za prvé miesto víťazi získajú finančný príspevok 2500 eur, druhí si odnesú 1500 eur a tím na treťom stupienku dostane 1000 eur. Záujemcovia sa môžu registrovať už teraz a vopred si premyslieť i kategórie či návrhy, s ktorými do tejto ekologickej súťaže vstúpia.

Môže byť výroba piva ekologickejšia?

Pivo patrí k najobľúbenejším nápojom vo svete. Ročne skonzumujeme státisíce hektolitrov tohto drinku, pričom jeho spotreba stúpa pochopiteľne najmä počas leta. Preto sa jednotlivé spoločnosti snažia nájsť ekologickejšie prístupy, ktorých striktným dodržiavaním uľavia prírode. „Značka Pilsner Urquell je už takmer 180 rokov symbolom piva, ktoré zmenilo svet. Na tento odkaz chceme nadviazať a posunúť ho do novej roviny. Preto sme vykročili na cestu k udržateľnosti. Po odstránení hliníkovej fólie a plastovej nálepky sa naša fľaša stala stopercentne recyklovateľnou, no chceme ísť ešte ďalej – aj do tzv. sekundárnych obalov. Veríme, že výsledkom našej výzvy bude inteligentný dizajn, v ktorom sa bude snúbiť estetika s funkčnosťou,“ manažérka tohto pivovaru Zuzana Dudová nám prezradila dôvody, prečo sa rozhodli zúčastniť GreenHacku a požiadali tak o pomoc ekologických hackerov. Momentálne sa taktiež zameriavajú na výrobu ekologických obalov, znižovanie spotreby vody a dbajú na šetrnejšiu výrobu.

Ako môžete pomôcť prírode?

Každý z nás môže vlastnými rozhodnutiami prispieť (aspoň) k zlepšeniu životného prostredia vo svojom regióne i vo svete:

 • Na nákupy si noste výsostne svoju tašku. Supermarkety často ponúkajú ekologickejšiu, čiže papierovú alternatívu, no ak chcete byť prísne ekologickí, vhodnejšie je mať vlastné pomôcky na prenos nákupov.
 • Kupujte si tovar lokálne. Keď obľubujete objednávanie zo zahraničných e-shopov, preprava cez pol planéty výrazne škodí životnému prostrediu.
 • Naučte sa triediť. I keď sa v tomto smere stávame zodpovednejší, stále neseparujeme poriadne a často nedbáme na presné delenie odpadu.
 • Kúpte si kompostovač, môžete ho mať napríklad aj na balkóne. Nesmrdí, vyrába vám kompost do rastliniek a zužitkujete odpad z kuchyne.
 • Uprednostňujte nakupovanie tovaru z firiem, ktoré sa hlásia k ekologickej výrobe a udržateľnosti.
 • Nasaďte si na balkónoch, terasách a v záhradách rôzne rastliny, vďaka čomu pomáhate zlepšiť klímu a podporujete i včelstvo.