Viete o nich? Šesť kostolných veží, z ktorých sa vám naskytnú bezkonkurenčné výhľady do okolia

Viete o nich? Šesť kostolných veží, z ktorých sa vám naskytnú bezkonkurenčné výhľady do okolia

18.10.2021 | Kostolné veže | Milan Cigánik

Za pôsobivými výhľadmi nemusíte chodiť na vysoké vrchy, zrúcaniny hradov či rozhľadne. Niektoré z kostolných veží sú návštevníkom prístupné za symbolický poplatok.

Ak budete mať možnosť navštíviť ich, rozhodne tak urobte. Uvidíte, že neoľutujete.

Bazilika sv. Egídia, Bardejov

Trojloďová Bazilika sv. Egídia s jednoduchými arkádami v Bardejove sa rozprestiera na severnej strane Radničného námestia. Ide o jednu z najcharakteristickejších dominánt tohto starobylého mesta. Interiér kostola zdobí súbor 11 unikátnych gotických oltárov z obdobia 15. až 16. storočia. Ďalší vzácny skvost predstavuje plastika z dielne Majstra Pavla z Levoče. Kostolná veža patrí u nás k tým najvyšším. Nadstavená bola približne od polovice tretieho podlažia. Poschodia uzatvára krytá drevená ochodza s arkádou a vyrezávaným zábradlím. Priamo pod ňou sa nachádza hodinový stroj. Z jej vrchu sa vám rozprestrie nádherný výhľad na mesto. Vstupné do baziliky s výstupom na ňu stojí 3 €.

Dóm sv. Alžbety, Košice

Najväčšia katedrála na Slovensku sa rozprestiera v Košiciach. Dóm svätej Alžbety je najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Má svätyňu s päťdielnym uzáverom, dve veže, poschodovú sakristiu na severnej strane a dve kaplnky a predsieň na južnej. Interiéru chrámu dominuje oltár svätej Alžbety, ktorého súčasťou je najväčší európsky súbor gotických tabuľových malieb. Najkrajší výhľad na Košice je zo severnej Žigmundovej veže. Stojí na základe štvorcového pôdorysu, ktorý má tri podlažia. Na jej vrchu sa vyníma trojmetrový medený kríž. Aktuálne je prístupná verejnosti v cene 1,50 € na dospelú osobu a 1 € deti do 15 rokov. Nachádza sa tu vyhliadka, z ktorej sa núka panoramatický výhľad na celé mesto.

Chrám sv. Jakuba, Levoča

K majestátnym gotickým chrámom u nás sa radí Bazilika svätého Jakuba v Levoči, patriaca medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky. Za pozornosť stojí hlavný oltár od Majstra Pavla z Levoče, vyrobený z lipového dreva. Je vysoký 18,62 metrov, čo ho robí najvyšším gotickým dreveným oltárom na svete. Veža kostola je sprístupnená pre verejnosť od júna 2019. Má hranolovitý tvar a novogotickú osemuholníkovú nadstavbu. Zo 70 metrovej výšky si doprajte pútavý výhľad na historické centrum mesta, ale taktiež na Tatry, Slovenské Rudohorie, Slovenský raj alebo nad Levočou sa vypínajúce známe pútnické miesto Mariánsku horu. Vstup sa odporúča rezervovať vopred. Je spoplatnený sumou 2 €, zľavnené vstupné 1 € a deti do 6 rokov majú výstup nahor zdarma.

Konkatedrála sv. Mikuláša, Prešov

Jedným z našich najstarších kostolov je Konkatedrála svätého Mikuláša v Prešove. Chrám je trojloďovým, tzv. sieňovým kostolom, ktoré boli rozšírené najmä v nemeckých oblastiach. V minulosti sa považoval za jeden z najdokonalejších sieňových chrámov v bývalom Uhorsku. Mimoriadne vzácnymi predmetmi z prvej polovice 14. storočia sú plastika Ukrižovaného, soška Krista Trpiteľa z dielne Majstra Pavla z Levoče a plastika archanjela Gabriela. Na vežu je možnosť vystúpiť so sprievodcom. Je z nej nádherný pohľad na celé mesto. Navštíviť sa dá počas otváracích hodín. Príspevok 1 € za výstup na ňu je dobrovoľný.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Spišská Nová Ves

Rímskokatolícky gotický kostol nájdete na Radničnom námestí v Spišskej Novej vsi. V meste je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou. Neogotická veža pochádza z 19. storočia a svojou výškou 87 metrov má status najvyššej kostolnej veže na Slovensku. Zaujímavosťou je, že v jej spodnej časti má ďalšie hodiny, orientované na sever, juh a západ. Sú pozostatkom z pôvodnej gotickej veže, ktorá bola v 17. storočí prebudovaná. V súčasnosti má najväčší počet hodinových ciferníkov zo všetkých veží, nachádzajúcich sa na našom území. Od roku 2008 je zapísaná do Kroniky rekordov. Dostanete sa na ňu za vstupné 2 € pre dospelého, 1,50 € pre študentov a dôchodcov a 1 € pre deti do 15 rokov.

Kostol sv. Kataríny, Kremnica

Uprostred areálu mestského hradu v Kremnici stojí dvojloďový Kostol svätej Kataríny s neogotickým interiérom. Veža bola k nemu pristavaná až v 15. storočí. Súčasnú, renesančnú podobu dostala až po požiari v roku 1560. Sídlili tu strážcovia, ktorí z nej ohlasovali nebezpečenstvo. V izbe strážcov stojí expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta i okolité kopce. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch. Momentálne je vyhliadková veža kostola do konca decembra neprístupná, a to z dôvodu rekonštrukcie schodiska. Výstup na ňu si preto plánujte až budúci rok. Vstupné stojí 3 €, zľavnené 1,50 €.