Petra Vlhová má doma vysnívané zlato z olympiády. Za jej úspechom stojí (aj) 14-členný tím.

Petra Vlhová má doma vysnívané zlato z olympiády. Za jej úspechom stojí (aj) 14-členný tím.

21.02.2022 | Petra Vlhová a jej tím | Iveta Hricková

Po prvom kole olympijského slalomu to vôbec nevyzeralo na medailu. No potom sa Petra namotivovala, predviedla fantastický výkon a vybojovala si vytúžené zlato.

Cenný kov získala najmä vďaka vlastnému úsiliu. Nemenej dôležitú úlohu však zohráva aj jej podporný tím.

Rodina nadovšetko

V prípade tímu okolo Petry Vlhovej je úžasné sledovať, ako silne sú prepojené ich rodinné vzťahy. Už od malička sa na vývoji a prvých úspechoch vtedy ešte malej lyžiarky podieľali jej rodičia. Neskôr sa pridal brat Boris, ktorý sa stal dôležitým prvkom na jej ceste k vrcholu. Práve Boris je s ňou do poslednej chvíle pred štartom, dokáže odľahčiť situáciu a povzbudiť ju. Jeho schopnosť pracovať s Petrinou psychikou je jeden z dôvodov, prečo už niekoľko rokov zastáva pozíciu asistenta trénera. Otec Igor je manažérom celého tímu a mama Zuzana finančnou asistentkou. Ich súdržnosť je vidieť aj počas tlačových besied. Všetky úspechy totiž oslavujú spoločne a ako tím predstupujú aj pred novinárov.

Výmena trénera pomohla

Minulý rok, ešte pod vedením trénera Livia Magoniho, získala Petra Vlhová svoj prvý veľký glóbus. Fanúšikovia preto očakávali, že ich úspešná spolupráca bude pokračovať. Najskôr však prišiel kontroverzný rozhovor Magoniho v talianskych novinách, v ktorom svoju zverenkyňu nemilosrdne kritizoval a krátko na to sa objavilo oznámenie o ukončení ich vzájomnej spolupráce.

Po niekoľkých týždňoch neistoty prišla prekvapivá správa. Petra Vlhová angažovala do svojho tímu úspešného švajčiarskeho trénera Maura Piniho. Tento krok sa nakoniec ukázal ako kľúčový. Vlhová neskôr priznala, že na tréningoch s Magonim bývala pod veľkým tlakom a necítila sa dobre ani po psychickej stránke. Teraz prišlo uvoľnenie, v tíme je lepšie nálada, čo sa odráža aj na jej výkonoch v pretekoch.

Kolegovia, ktorí jej pomáhajú

Ľudia okolo našej najúspešnejšej lyžiarky sa delia do dvoch skupín. Jedna skupina sa sústredí priamo na jej športové výkony, druhá sa stará o administratívu a propagáciu. Okrem Borisa Vlhu je asistentom Maura Piniho aj Matej Gemza, ktorý s tímom Vlhovcov spolupracuje už niekoľko rokov. Kondičnú prípravu, nielen v zimnej sezóne, ale aj počas letnej pauzy, majú na starosti Marco Porta a Šimon Klimčík. Po náročných pretekoch a tréningoch čakajú na Petru relaxačné masáže v podaní Ivony Gondovej. Tá sa dokáže postarať aj o fyzioterapeutickú pomoc pri niektorých ľahších zraneniach. Významný vplyv na výkon pretekárov má mazanie lyží. Ak by lyže Petry Vlhovej neboli dobre pripravené, stálo by ju to cenné stotiny sekúnd. O to, aby bolo všetko v poriadku, dbá dvojica servisných technikov Bruno Grandi a Matteo Baldissaruti.

Nezaobíde sa ani bez nešportovej časti tímu

V športe, rovnako ako v iných odvetviach je nutné, okrem samotných výkonov, stavať aj na vytvorení silnej značky. To má na starosti nešportová časť štrnásťčlenného tímu Vlhovcov. Hlavným manažérom je Richard Galovič, ktorý pôvodne pracoval ako kondičný tréner vodných slalomárov. Dnes koordinuje aktivity našej najlepšej lyžiarky. Simona Jágerská pracuje ako PR manažérka a má na starosti Petrine mediálne výstupy. Prevádzku e-Shopu a IT záležitosti má pod patronátom Michal Velner, ktorý spolupracuje s grafikom Radoslavom Krasulom. Vďaka všetkým týmto ľuďom sa Petra Vlhová, čerstvá držiteľka zlatej olympijskej medaily z Pekingu, môže sústrediť len na lyžovanie a i naďalej podávať vynikajúce výkony.

Zdroj foto: Facebook Petra Vlhová