Pokochajte sa pohľadom do vesmíru. Na týchto miestach nájdete najlepšie hvezdárne na Slovensku
25.08.2021 | Hvezdárne na Slovensku | Veronika Cechová / Naďa Trenčanská
Túžite pozorovať hviezdy, fascinuje vás nekonečný vesmír či astronómia ako taká? Prinášame vám zoznam najlepších hvezdární na Slovensku a dôležité informácie, súvisiace s ich prevádzkou.
Takto sa na vesmír pri najbližšej príležitosti budete môcť pozrieť aj vy. Vybrali sme pre vás totiž tie najzaujímavejšie hvezdárne na Slovensku.
Hvezdáreň a Planetárium M.R. Štefánika
Všetci si z hodín dejepisu pamätáme Milana Rastislava Štefánika, významnú osobnosť slovenských dejín. Možno je vám však menej známy fakt, že jedným z odborov, v ktorom naozaj vynikal bola astronómia. Hvezdáreň, nesúca jeho meno sa nachádza v Hlohovci. Na svojej webovej stránke ponúka exkurzie do planetária pre základné a stredné školy, programy pre verejnosť i rôzne astronomické pozorovania. Návštevníci sa môžu na odborných prednáškach, náučných lekciách a z videozáznamov dozvedieť veľa zaujímavých informácií o Slnečnej sústave, Galaxii a premenných hviezdach. Ako bonus navyše budete mať možnosť pozrieť si druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku.
Hvezdáreň a Planetárium Medzev
Táto hvezdáreň v blízkosti metropoly východu má kapacitu 21 miest. Usporadúva prednášky, besedy, premieta videofilmy a ponúka verejné pozorovania Slnka i nočnej oblohy. Cieľom podujatí, ktoré hvezdáreň organizuje, je popularizácia astronómie a príbuzných prírodných vied. Prístupné sú širokej verejnosti, potrebná je však rezervácia termínu.
Hvezdáreň a Planetárium Prešov
Hvezdáreň s Planetáriom v Prešove je určená všetkým, ktorých láka astronómia. Odborný program je zameraný na pozorovanie slnečnej fotosféry - povrchu slnka, keď plyn prestáva byť priehľadný. Verejnosti sa tu pomocou audiovizuálnych programov, pozorovaní, výstav a rôznych iných akcií ponúkajú pozoruhodné až netradičné pohľady na vesmír aj našu Zem.
Slovenská ústredná hvezdáreň
Ďalšiu hvezdáreň v našom zozname nájdete v Hurbanove. Vznikla ako vôbec prvá na Slovensku a je považovaná za jednu z najstarších v Európe. V roku 1871 ju založil Dr. Mikuláš Konkoly Thege. Ten patril na prelome 19. a 20. storočia medzi popredné uhorské vedecké osobnosti. Celý svoj život zasvätil rozvoju vedy a vedeckému poznaniu. Pri návšteve hvezdárne môžete sprostredkovane zažiť let na Mesiac, štyri ročné obdobia z vesmírneho pohľadu, spoznať tajomstvá Slnka a slnečnej dráhy či putovanie do stredu Mliečnej cesty. Hvezdáreň ponúka astronomické krúžky pre žiakov, usporadúva vedomostné súťaže aj vzdelávacie lekcie.
Hvezdáreň Partizánske
Hvezdáreň v Partizánskom bola založená v roku 1988 a jej kapacita je 68 ľudí. Pre verejnosť organizuje množstvo vzdelávacích programov. Jedným z nich je večerné pozorovanie oblohy - koná sa každú stredu, piatok a prvú sobotu v mesiaci. Ak neviete, čo s načatým večerom, pokojne si ho teraz v lete spríjemnite pozorovaním večernej oblohy. Vstupy bývajú od 20.00 do 22.00 hodiny a trvajú hodinu. Podmienkou je priaznivé počasie a telefonická objednávka vopred.
Ani v tejto hvezdárni nezabudli na školákov, pre ktorých pripravili vzdelávacie programy. Vďaka nim sa oboznámia so základným fungovaním vesmíru a podaktorých jeho zložiek. Je to skvelý tip na školský výlet, dokonca s možnosťou ubytovania v štyroch bunkách. Tie stoja priamo v areáli hvezdárne (veď školský rok sa začne čo nevidieť).
Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella
Nachádza sa v Žiari nad Hronom a ponúka pestrý program pozorovaní vesmírnych objektov, akými sú zákryty nebeských telies, premenné hviezdy či meteority. Návštevníci majú možnosť zúčastniť sa audiovizuálnych prednášok, na kupole planetária si voľným okom pozrieť hviezdy, planéty a ďalšie vesmírne objekty, a to kedykoľvek počas celého roka. Záujemcovia sa môžu zúčastniť tematických besied, alebo si na terase pozrieť slnečné hodiny a solárne panely. Vo hvezdárni sa pravidelne konajú akcie: „Večer pod hviezdnou oblohou“, „Planetárium deťom“, prípadne rôzne umelecko-relaxačné programy s hudbou. Stačí len zavolať a objednať si tento neopakovateľný zážitok.
Tekovská hvezdáreň
Ďalšiu hvezdáreň z nášho zoznamu nájdete v Leviciach. Ponúka exkurzie, ktorých súčasťou sú prednášky, pozorovanie oblohy a rôznych zaujímavých astronomických úkazov. Hvezdáreň má k dispozícii prenosné planetárium od STARLABU, umožňujúce pozorovanie hviezdnej oblohy v priebehu celého dňa a nezávisle od počasia. Toto prenosné planetárium je výbornou učebnou pomôckou pre žiakov počas školského roka. Okrem odborných prednášok návštevy hvezdárne končia, v prípade dobrého počasia, pozorovaním Slnka a hviezdnej oblohy prenosnými ďalekohľadmi.
Vihorlatská hvezdáreň
Vihorlatská hvezdáreň je v duchu hesla: „to najlepšie na koniec“ poslednou z nášho zoznamu. K hvezdárni patrí observatórium, ktoré sa nachádza v Kolonickom sedle. Je zamerané hlavne na vedeckú činnosť a ukrýva mohutný teleskop s priemerom až jeden meter. Pravidelne organizuje množstvo podujatí, za všetky spomeňme: astrostáž Variable, Perzeidy alebo cyklotúru Astrobikers. Ponúka tiež denné exkurzie, v ktorých sa zvedavci dozvedia viac o slnečnom znečistení a za priaznivého počasia môžu pozorovať Slnko cez solárny teleskop. Nočné exkurzie sprostredkujú záujemcom pohľad na blízky aj vzdialenejší vesmír. No to nie je všetko. Ak vás zaujíma vesmír a astronómia, práve tu si prídete na svoje. Z bohatej ponuky prednášok na rôzne témy si určite vyberiete. Najčastejšími témami sú: architektúra vesmíru, Slnečná sústava, Mliečna cesta, svetelné znečistenie, ale i kozmonautika či Park tmavej oblohy Poloniny.
Presvedčili sme vás? Ak áno, neváhajte a urobte si pekný výlet. Spojte príjemné s užitočným a získajte nové zážitky aj vedomosti zároveň. Nie nadarmo sa hovorí, že vesmír je nekonečný a teda pre nás, bežných smrteľníkov, plný záhad a tajomstiev. 😊