Chystáte sa počas voľna na hory? Navštívte tatranské náučné chodníky, ktoré sú prístupné celoročne
30.01.2022 | Náučné chodníky | Ivata Hricková
Lyžovačka na tatranských svahoch je nepochybne skvelý zážitok. No po niekoľkých dňoch na lyžiach by ste možno prijali aj trochu voľnejší program.
Čas oddychu môžete stráviť vylihovaním v posteli, alebo sa vybrať na niektorý z náučných chodníkov, ktoré vám dávame do pozornosti.
Náučný chodník Štrbské Pleso
Návštevníci Vysokých Tatier si často hľadajú ubytovanie v obľúbenej turisticko-liečebnej osade Štrbské pleso. Odtiaľ je totiž všetko blízko. Lyžiarske svahy, kultúra i krásna príroda. Spoznajte toto miesto lepšie a možno budete prekvapení jeho pútavými dejinami. Vedeli ste napríklad, že na Štrbskom Plese boli kedysi jedny z najvýznamnejších klimatických kúpeľov pre deti na Slovensku? Že trať zubačky sa pred mnohými rokmi končila priamo pri jazere? Alebo že Štrbské Pleso sa stalo usporiadateľom Majstrovstiev sveta v severskom lyžovaní v roku 1970, vďaka čomu vznikla osada Tatranská Štrba? Aj to sa dozviete na turistickom okruhu so štyridsiatimi zastávkami. Chodník sa začína pri železničnej stanici, meria šesť kilometrov a aj s pauzami ho prejdete približne za tri hodiny. Počas prechádzky uvidíte známe hotely, staré športové centrum, budete uchvátení nádhernou prírodou a možno stretnete aj zvieratá, ktoré vo Vysokých Tatrách žijú vo voľnej prírode.
Drevorezby v Kvetnici
Kvetnica je prímestská časť mesta Poprad. Kedysi tu stáli kúpele, dnes ide o obľúbenú rekreačnú oblasť, kde nájdete hneď niekoľko turistických okruhov. Ten najdlhší meria trinásť kilometrov a vedie cez celý lesopark. Pri výdatnejšej snehovej nádielke môžu byť niektoré jeho časti v zime neprístupné, no pokiaľ sa budete držať v spodnej časti chodníka a prejdete sa okolo jazierka, výlet zvládnete aj s malými deťmi.
Minulý rok okruh oživili drevorezby piatich majstrov rezbárov, ktorí spracovali tému zvierat, prirodzene žijúcich v tejto oblasti. Na potulkách po lesných chodníkoch uvidíte vlka, medveďa, diviaka, orla, sovu, salamandru, žabu, veveričky, muflóna, slimáka, ryby a možno aj netopiera.
Náučný chodník Spevavce tatranské
Čakanie na lanovku v Tatranskej Lomnici si môžete skrátiť na náučnom chodníku, venovanom rôznym druhom vtákov, ktoré žijú v Tatrách. Chodník meria 180 metrov a má 15 zastavení. Z drevených informačných panelov sa dozviete zaujímavé fakty o druhoch usadených v našich veľhorách, o ich živote i zvykoch. Súčasťou okruhu je taktiež oddychová zóna s drevenými lavičkami, zbadáte tam aj niekoľko zaujímavých vtačích búdok. Náučný chodník je dobre prístupný, zvládnu ho deti i ľudia so slabšou kondíciou. Prejdete ho za pol hodinku.
Náučný chodník Hrebienok
Ak ste sa rozhodli absolvovať trasu náučného chodníka Hrebienok, môžete si vybrať z dvoch možností. Menej zdatní turisti budú šetriť svoje sily a vyvezú sa hore pozemnou lanovkou. No kto si chce dopriať príjemnú túru na Hrebienok, pôjde po vyznačenej trase až k hornej stanici lanovky. Celý okruh je dlhý 4 kilometre a prejdete ho za 1,5 hodiny. Okrem krásnej tatranskej prírody si môžete pozrieť Rainerovú útulňu, vodopády Studeného potoka a z informačných panelov si prečítať zaujímavé informácie o okolitých lesoch, prípadne čosi z histórie turistiky. Všetky texty sú nielen v slovenčine, ale aj v angličtine a nemčine.
Astronomický náučný chodník
Astronómia a skúmanie vesmíru láka dospelých aj tínedžerov. Výletom do Starej Lesnej pravdepodobne potešíte nielen seba, ale i svoje staršie deti. Pri budove SAV v Starej Lesnej sa začína náučný chodník s trinástimi zastávkami. Meria štyri kilometre a prejdete ho približne za hodinu. Z informačných panelov, rozmiestnených popri ceste, sa dozviete veľa zaujímavostí o slnku, mesiaci, kométach či hviezdach. K dispozícii je opäť aj náročnejšia verzia. Električkou sa vyveziete do Tatranskej Lomnice a odtiaľ zídete dolu po chodníku, ktorý vás dovedie až k Astronomickému ústavu.
Náučný chodník História Smokovcov
Starý Smokovec je najstaršou osadou vo Vysokých Tatrách. Jej históriu približuje turistom náučný chodník, ktorý postupne predstavuje krásy Starého i Nového Smokovca. Vaša púť sa začína pri stanici električky. Už na druhej zastávke objavíte prameň liečivej vody kyselky, preto si nezabudnite vziať so sebou prázdnu fľašu. Chodník pokračuje popri hoteloch, starom amfiteátri a historických vilách, posledná zastávka je pri dome horskej záchrannej služby. Celá trasa meria niečo vyše dvoch kilometrov a je vhodná aj pre menej zdatných turistov.
V článku boli použité ilustrašné obrázky