8 zaujímavých faktov, ktoré vás prekvapia o Vianociach v New Yorku

8 zaujímavých faktov, ktoré vás prekvapia o Vianociach v New Yorku

26.12.2021 | New York a Vianoce | Iveta Hricková

Pokiaľ milujete Vianoce, mali by ste sa aspoň raz za život vybrať na adventnú dovolenku do New Yorku.

Svojou okázalou výzdobou, tradičnými atrakciami, ale i množstvom podujatí vám predstaví vianočné sviatky v tej najkrajšej podobe, akú ste kedy videli.

Stromček pri Rockefellerovom centre

Najznámejším vianočným miestom v New Yorku je Rockefellerovo centrum. Tunajší vianočný stromček je symbolom toho najpútavejšieho, čo zažijete počas sviatkov. Pravidelne ho tam privezú z jednej americkej farmy a po skončení sviatkov sa ho od roku 1971 snažia zrecyklovať. Kmeň zakaždým posekajú na malé kúsky, ktoré následne zužitkujú pri starostlivosti o stromy v národných parkoch.

80 vyzdobených parkov

Počas Vianoc nie je slávnostne vyzdobené len historické centrum. Predstavitelia New Yorku sa snažia preniesť sviatočnú náladu aj do zvyšku mesta. Preto sa rozhodli ozdobiť až 80 parkov, ktoré rozžiaria tisíce svetielok.

Skladanie sa na stromček

Pri Rockefellerovom centre sa každoročne zdobia a vystavujú nórske jedličky. Za tie však musia pravidelne platiť a nemálo peňazí stojí aj samotná výzdoba. Kvôli tomu sa každý rok organizuje zbierka, aby vďaka dobrovoľným príspevkom mohli skrášliť newyorské ulice. Na celkovú prevádzku je potrebných takmer milión dolárov. Najštedrejší darcovia získavajú právo sedieť pri jeho rozsvieťovaní v prvých radoch.

ZOO vo vianočnom šate

Do sviatočnej nálady sa "obliekajú" i viaceré hlavné atrakcie v New Yorku. Napríklad, v ZOO pravidelne organizujú podujatie „Zimná krajina zázrakov“. Počas neho sa rozsvietia viaceré časti krásnymi svetelnými ilúziami alebo na budovy premietajú obrázky so sviatočnou tematikou. V kombinácii s návštevou exotických zvierat ide o unikátny zážitok.

Zákaz lozenia po vianočnom stromčeku

Stromček pri Rockefellerovom centre je pochopiteľne magnetom i pre rôznych exhibicionistov. Napriek zákazu lozenia na jeho konáre sa o to pravidelne pokúšajú viacerí odvážlivci. Posledný incident nastal v roku 2015, keď na neho chcela vyliezť pätica výtržníkov. Nakoniec sa podarilo zatknúť a potrestať troch z nich.

Legendárne vystúpenie Rockettes

S New Yorkom a Vianocami bývajú spojené aj viaceré kultúrne podujatia. Tým najočakávanejším je muzikál so sviatočnou témou, ten vždy oficiálne odštartuje adventnú sezónu. Zohnať lístky na Rockettes je neraz veľkou výzvou. Niekedy sa musia kupovať rok dopredu, aby ste si zabezpečili dobré miesta.

Klzisko a anjeli

Pri rozsvietení vianočného stromčeka pri Rockefellerovom centre sa začínajú aj ďalšie zaujímavé podujatia. Rozžiaria sa aj anjeli, ktorí sú rozmiestnení na promenáde okolo danej newyorskej pýchy. Pravidelne tam býva inštalované klzisko, popri ktorom sa nachádzajú stánky s občerstvením. Korčuľovanie na tomto magickom mieste patrí medzi hlavné atrakcie adventného obdobia. Stretávajú sa pri ňom celé rodiny i kamaráti.

10 kilometrov svetiel

Podstatnou súčasťou výzdoby je žiarivé osvetlenie. Iba samotné centrum je osvietené za pomoci 50 000 žiaroviek. Ak by ich poukladali vedľa seba, vznikne takmer 10 kilometrov dlhá šnúra. Kvôli tomu je potrebné začať veľmi skoro aj s výzdobou. Celkové prípravy na Vianoce trvajú niekoľko týždňov a plánovanie nasledujúceho ročníka začína už krátko po Troch kráľoch.