Ďalšia zaujímavá atrakcia pre milovníkov prírody. O tomto skanzene ľudia ani netušia! Patríte k nim?

Ďalšia zaujímavá atrakcia pre milovníkov prírody. O tomto skanzene ľudia ani netušia! Patríte k nim?

12.05.2021 | Lesnícky skanzen | Iveta Hricková

S príchodom pekných, slnečných dní prichádzajú aj ďalšie otvorené turistické miesta. Zatiaľ čo Čiernohronská železnica je každému dôverne známa, o Lesníckom skanzene priamo pri nej mnohí nevedia.

Pritom vám (možno) uniká jedna z mimoriadne zaujímavých, a najmä hravou formou vzdelávajúcích atrakcií. :-)

Smutné zahájenie bez návštevníkov

Od začiatku mája sa aj vďaka uvoľneniu pandemických opatrení otvorili viaceré prírodné atrakcie a múzeá. Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline pripravuje pre návštevníkov každoročne pri tejto príležitosti veľkú akciu. Žiaľ, tento rok sa museli uskromniť a sezónu otvorili symbolicky, len za účasti niekoľkých hostí. Časť jeho areálu je sprístupnená i celoročne. No od mája do konca septembra si hostia môžu pozrieť aj kaplnku, horáreň, informačné centrum a v tomto období sú nainštalované tiež všetky informačné tabule.

Pocitový chodník

Veľmi obľúbenou časťou skanzenu je Pocitový chodník, ktorý si užívajú najmä rodinky s deťmi počas teplých letných dní. Kedysi bolo pre ľudí prirodzené, že chodievali po lúke naboso a vnímali lepšie prepojenie s prírodou. Dnes už iba málokomu napadne, aby si zobul topánky a prešiel sa po trávniku. V Lesníckom skanzene vymysleli chodníček, po ktorom môžete chodiť výlučne naboso. Postupne budete prechádzať po piesku, dreve, cez vodu, aby ste aj takýmto spôsobom vnímali rozličnosti jednotlivých terénov a prepojili sa s lesom ešte intenzívnejšie.

86 zastávok

Lesníckym skanzenom vedie náučný chodník. Ten vám predstaví informácie o prírodných zaujímavostiach z danej lokality, histórii lesníctva na Slovensku, ale i fungovaní lesa. Turisti si môžu vybrať z troch trás. Tá najdlhšia trvá viac ako dve hodiny a prechádza hlavne pomedzi stromy. Nadýchate sa čerstvého vzduchu a prospešná je preto i pre vaše zdravie. Popri celej jej línii sú rozložené informačné tabule. Druhý chodník je zameraný na informácie o poľovníctve a lesníctve. Čiastočne vedie aj po asfaltovej trase, takže na tomto úseku je prístupnejší aj pre mamičky s kočíkmi. Treťou časťou je spomínaný Pocitový chodník, v ktorého blízkosti sa nachádza aj ohrada so zvieratami. Tú milujú najmä návštevníci s deťmi. Dohromady sa na takmer štyri kilometre dlhej trase a v areáli skanzenu nachádza až 86 pútavých zastávok.

Symbolický cintorín

Les je pre nás nielen miestom pre oddych, ale Slovákom poskytuje i množstvo pracovných príležitostí. Či už sú to lesníci, poľovníci, výskumníci, spracovatelia dreva, zamestnanie si v nich nájdu mnohí šikovní adepti. Netreba však zabúdať, že práca je síce krásna, no nie vždy celkom bezpečná. O život pri nej prišlo už veľa pracovníkov. Z toho dôvodu vznikol v Lesníckom skanzene priestor pre symbolický cintorín, kde spomínajú na všetkých, ktorí zomreli počas výkonu práce v lese.

Vyskúšajte novinku v podobe cyklodreziny

Jednou z horúcich noviniek v Lesníckom skanzene sú cyklodreziny. Na schválenie čakali už od minulého roka. Po slávnostnom otvorení sezóny si tak návštevníci mohli vyskúšať ďalšiu novinku. Cyklodreziny sú bicykle na koľajniciach. Dvaja ľudia v prednej časti šliapu do pedálov, takže sa presúvate postupne po vyhradenej trati, okrem toho môžu v zadnej časti sedieť dve osoby. Keďže o túto atrakciu je veľký záujem, rezervujte si svoju jazdu najlepšie hneď, a to na akýkoľvek dátum počas celého leta.

Otváracie hodiny: 9:00 – 15:00, cez hlavnú sezónu v letných mesiacoch do 17:00

Vstupné: Dospelí – 2 eurá, žiaci a študenti v skupinách – 1 euro, dôchodcovia a deti - zadarmo

Zdroj foto: Lesnícky skanzen na Facebooku