Chcete byť v práci produktívnejší? Upravte si pracovný stôl

Chcete byť v práci produktívnejší? Upravte si pracovný stôl

30.01.2021 | Pracovný stôl a produktivita | Iveta Hricková

Pre dobré pracovné výkony je veľmi dôležité prostredie, v ktorom sa nachádzate. Keď nemáte okolo seba poriadok, počujete hluk alebo vás vyrušujú podnety, ktoré odpútajú pozornosť, automaticky to ovplyvní aj vašu výkonnosť. 

Veľmi dôležité je tiež rozloženie vecí na pracovnom stole, ktoré dokáže s vašou produktivitou urobiť hotové zázraky.

Kvet alebo rastlinka

Všade počúvate odporúčania, ako by ste mali mať v kancelárii, prípadne v blízkosti pracovného stola, nejakú zeleň. Či to bude kytica kvetov alebo nejaká rastlinka v kvetináči, urobí pre vás veľkú službu. Do vzduchu totiž vypúšťa viac kyslíka, takže sa vám prekysličí mozog a bude sa vám lepšie myslieť. Okrem toho je dôležité, aby si vaše oči počas práce s počítačom pravidelne oddýchli. Podľa vedcov by ste sa mali v určitých intervaloch, aspoň na niekoľko sekúnd, zapozerať na zelenú plochu, ktorá upokojí zrak. Zelené rastlinky sú na to najvhodnejšie. Taktiež pôsobia pozitívne a zjemnia prostredie okolo vás.

Aromatická sviečka

Pre dobré výkony je dôležité, aby ste sa upokojili a nenechali sa rušiť žiadnymi starosťami a vonkajšími vnemami. Preto je dôležité vytvoriť si príjemnú, upokojujúcu atmosféru. Zaobstarajte si aromatickú sviečku, vyrobenú z prírodných esencií. Tie vám nedráždia dýchacie cesty a zároveň blahodárne vplývajú na psychiku. Vyberte si vašu obľúbenú vôňu a vytvorte si prostredie, aby ste sa cítili dobre.

Malé zdravé snacky

Počas práce dostanete hocikedy chuť na maškrtu. Väčšinou máme tendenciu siahnuť po nejakej sladkosti, aby sme sa nadopovali energiou. Lenže tým si na druhej strane škodíte zdraviu i vašej postave. Preto si do zásuvky pripravte niekoľko zdravých snackov. Keď pocítite hlad, nemusíte vstávať od stola a nestratíte čas hľadaním a rozptyľovaním sa inými vecami. Rýchlo sa občerstvíte, navyše neskonzumujete zbytočne veľa kalórií a môžete pracovať ďalej.

Dobré osvetlenie

Veľa ľudí cíti počas práce únavu a najradšej by si hneď trošku zdriemli. Za to môže aj zlé osvetlenie, ktoré vás postupne uspáva. Ideálne je, ak máte stôl nasmerovaný na okno a dostáva sa k vám dostatok denného svetla. Pokiaľ ho tak nemôžete umiestniť, zaobstarajte si kvalitnú lampu. Tá vám osvieti veľkú časť pracovnej plochy a do vášho mozgu nebude vysielaný signál, že je čas na odpočinok.

Aspoň malá ozdoba

Keď máte náročný deň, potrebujete sa nejako nabudiť a namotivovať na ďalšie výkony. Vtedy vám padne vhod, keď uvidíte pred sebou niečo pekné, čo vám napraví náladu. Môže to byť malá ozdoba, ktorú ste dostali od niekoho blízkeho alebo ktorú ste si doniesli z vašej dovolenky. Pri pohľade na ňu prídete na iné myšlienky a už sa vám bude pracovať jednoduchšie. Môže to byť tiež predmet, ktorý zodpovedá vášmu štýlu a vyjadruje vašu osobnosť, aby ste vytvorili dobrý dojem na ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu.

Organizér

Niektorí ľudia majú radi pracovný chaos, no nech sa tvária akokoľvek odhodlane, časom sa v ňom stratia. Navyše, neraz im môžu uniknúť dôležité úlohy i dokumenty. Kvôli tomu je lepšie kúpiť si organizéry - či už na papiere, alebo ostatné pomôcky, aby bol váš stôl pekne uprataný. Je to dôležité aj preto, aby ste vytvorili dobrý dojem na ľudí, ktorí vás navštevujú a nepôsobili ste na nich nezodpovedne.