O tom, že Slovensko je bohaté na prírodné krásy, niet pochýb. Jednými z útvarov, ktoré matka príroda formovala niekoľko miliónov rokov, sú jaskyne.
Hoci ajurvéda s moringou pracuje už celé tisícročia, v západnom svete je pomerne neznáma. Vďaka svojmu bohatému výživovému profilu sa s prehľadom zaraďuje medzi superpotraviny s účinkami, ktoré sa prejavia zvnútra aj zvonka.
Náš popredný vedec, fyziológ a experimentálny kardiológ, ktorý okrem iného pôsobí dodnes v Ústave pre výskum srdca SAV. V roku 2006 mu bolo udelené štátne vyznamenanie Rad Ľ. Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti rozvoja vedy.
Docentka Kaiserová sa celý svoj profesijný život venovala detskej hematológii a onkológii. Detskú onkológiu pozdvihla na vysokú úroveň a aktívne sa podieľala na zavedení vyše stovky nových chemoterapeutických protokolov pre liečbu malignít.
Kĺby nás dokážu potrápiť bez ohľadu na dátum narodenia. Faktom je, že počet ľudí, ktorí sa na bolesti pohybového aparátu sťažujú, neustále rastie. Dá sa voči tomuto nepríjemnému „fenoménu“ brániť?
V ostatných dňoch si naplno vychutnávame slnečné lúče a inak tomu nebude ani v tých nasledujúcich. Mnohými očakávané leto (konečne) udrelo v plnej sile.
Kedy ste si naposledy kúpili v obchode egreše? S výnimkou domáceho pestovania po nich siahame len zriedka, čím svoje telo ochudobňujeme o množstvo účinných látok.
Za vydarenými zvieracími portrétmi stojí slovenský fotograf Adam Dilej, ktorý uplynulé roky žil a tvoril striedavo v Bratislave a v zahraničí.
„Všetko ohľadom levandule bolo vždy našou vášňou a snívali sme o akejsi vlastnej oáze pokoja“, vysvetľuje Simona Slobodová, spoluautorka projektu „Levanduľa zo Záhoria“.
Až 96 % rodičov sa obáva o blaho svojich detí kvôli zhoršujúcim sa klimatickým podmienkam. Z toho 48 % z nich súhlasí, že zníženie nášho vplyvu na životné prostredie je výzvou, ktorú musíme vyriešiť spolu.
Kristína Vincúrová je školská psychologička, vo svojej praxi sa venuje aj detskej hypnoterapii. Rozprávali sme sa o emočnej inteligencii, svete detských pocitov aj o tom, ako riešiť hnev, vzdor či strach, ktoré deti nedokážu zvládnuť bez pomoci.
Profesor Vladimír Krčméry - filantrop, lekár, pedagóg, zakladateľ univerzít na Slovensku, otec projektov pre liečbu HIV a záchranu sirôt, zakladateľ Tropic teamu či poradca MZ SR. To je len niekoľko z mnohých funkcií tohto skromného človeka.
Každého majiteľa hlboko zasiahne smrť jeho domáceho miláčika. Ak navyše musí premýšľať o tom, čo urobiť s telíčkom, trauma sa ešte znásobuje.
Hurá leto, hurá voľno, hurá dovolenka. A konečne žiadne covidové obmedzenia, takže sa môžeme vybrať aj do sveta. Jedni k moru, druhí na hory.
Jej domovom je severovýchodná Afrika a aj z tohto dôvodu sa okra považuje za potravinu chudobných ľudí.
Viedenské letisko ponúka svojim návštevníkom užitočnú novinku. Inšpiráciu našlo v zahraničí a otvorilo pre cestujúcich 16 nových spacích kabínok.
Európsky týždeň verejného zdravia už niekoľko rokov upriamuje pozornosť spoločnosti na dôležitosť prevencie chorôb, podpory a ochrany zdravia.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by mal každý človek ročne skonzumovať okolo 220 kg tejto významnej a nenahraditeľnej potraviny.
Slovo med pochádza z hebrejčiny a dá sa preložiť slovami "očariť, nadchnúť". Presne tieto pocity vo vás pravdepodobne vzbudí aj jeden z najstarších spôsobov obživy človeka, brtníctvo.
Verejnosť sa konečne dočkala znovuotvorenia termálneho kúpaliska Podhájska, ktoré bolo vyše roka zatvorené kvôli závažným nedostatkom.
MUDr. Milan Šimunič, MPH - výškový lekár/horolezec, riaditeľ pre praktické lekárstvo pre celú Bratislavu, odborník pre riadenie verejného zdravotníctva a riaditeľ ambulantnej pohotovostnej služby.
Stromy sú najmocnejším symbolom ľudstva, ale tiež sily a rastu. Ich význam pre život človeka je nesmierne dôležitý.
Existuje iba niekoľko rastlín, o ktorých možno s istotou povedať, že sú zdravé, chutné, prevoňajú celú domácnosť a milujú ich aj deti. Do tejto kategórie spadá i baza čierna.
Jar je v plnom prúde a slnečné lúče nás lákajú von. Meníme oblečenie, no tie džínsy, ktoré sme vlani nosili, sú nám možno „trochu“ tesné. :-)
Jar sa nesie v znamení prichádzajúceho nového života. V tomto čase sa vracajú na paše aj pastieri so svojimi stádami.
Už tento víkend začína romantický mesiac, ktorý je považovaný za ten najkrajší v roku.
Pracovníci občianskeho združenia Živá planina tvrdia, že tučný syslík, rovná sa zdravý syslík. :-)
Určite nám dáte za pravdu, že jednou z najdôležitejších zásad spokojného života je vedieť a robiť to, čo vás baví i napĺňa.
Dokážete odhadnúť, koľko mailov odošlete počas jedného pracovného dňa? Často sú ich desiatky a riešite cez ne aj zbytočnosti, ktoré by sa dali vybaviť jedinou správou. Tento, naoko neškodný zvyk, ale prispieva k devastovaniu životného prostredia.
Veľká noc patrí k najobľúbenejším sviatkom roka, o tom niet pochýb. Nielenže je neklamnou známkou jari, no pre mnohých z nás tiež oslavou kresťanstva, symbolom dobrého jedla i pitia či radosti z prebúdzajúcej sa prírody.
Na každý sviatok sa viaže určitá tradícia, ktorá robí tento deň výnimočným. Ich dodržiavaním si uctievame zvyky našich predkov, na ktoré sa vďaka tomu ani po rokoch nezabúda.
Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, v spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií, prinášajú novú aplikáciu pre dobrovoľníkov aj organizácie, ktoré ich potrebujú.
Pre niekoho iba základná potreba nutná k prežitiu, pre iného liek i pôžitok v jednom. Reč je o jedle, ktorému sa v ostatných rokoch venuje čoraz viac pozornosti. O to väčšmi, ak mu nechýba prívlastok zdravé.
Mnoho ľudí stále považuje videohry za stratu času či vyslovene niečo zlovestné a nevhodné pre deti. V skutočnosti rôzne štúdie potvrdzujú, že opak je pravdou.
11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby. Ľudia na celom svete si pripomínajú toto ochorenie už tradične pochodom, s červeným tulipánom v ruke.
Zdravý životný štýl je dnes často diskutovanou témou. Čoraz viac ľudí hľadá informácie, ako sa stravovať zdravšie, ako správne cvičiť, čo robiť, aby mali dostatok energie, optimizmu a posilňovali si imunitu.
Zdajú sa vám vaše bežecké tréningy nudné? S touto aplikáciou sa športovanie zmení na poriadne dobrodružstvo. Po jej spustení sa dostávate do centra hry, v ktorom sa z vás razom stanú tajní agenti s dôležitými úlohami.
Mnohí ľudia sú každodenne vystavení pracovnému stresu a hľadajú spôsob, ako proti nemu bojovať. Nie nadarmo sa hovorí, že hudba lieči.
Odborníci dlhodobo varujú pred zhoršujúcou sa situáciou v zásobovaní populácie potravinami. Kapacitne nedokážeme vyprodukovať také množstvo dobytka, hydiny a rýb, aké by stačilo na výživu obyvateľstva.
Podľa legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení zo zimného spánku.
Polovica marca je tu a už o pár dní, v pondelok 21. marca, budeme oslavovať Svetový deň Downovho syndrómu.
Je veľa lokalít opradených tajomnými a desivými príbehmi, ktoré sú s nimi neodmysliteľne späté. Jedným z nich je malá osada Kalište, kedysi založená na úpätí Nízkych Tatier neďaleko Banskej Bystrice.
Vojna na Ukrajine zasiahla všetky oblasti nášho života. Ekonomickú, politickú a ovplyvnila najmä životy obyčajných ľudí.
O medovine sa zvykne hovoriť ako o nápoji lásky s afrodiziakálnymi účinkami. Prezraďme si zaujímavosti, ktoré by mal o nej vedieť každý fanúšik.
Zamýšľali ste sa niekedy nám tým, koľko mäsa sa spotrebuje ročne vo svete? Alebo nad tým, ako táto spotreba vplýva na životné prostredie?
Nedávno sme vám na našich stránkach priniesli informáciu o tom, že onedlho otvorí svoje brány Bratislavská poliklinika na Bezručovej ulici.
Obyvatelia panelákov sa v poslednom čase čoraz častejšie venujú záhradkárčeniu a spoločne si zakladajú takzvané komunitné záhrady.
Po prvom kole olympijského slalomu to vôbec nevyzeralo na medailu. No potom sa Petra namotivovala, predviedla fantastický výkon a vybojovala si vytúžené zlato.
Novozrekonštruovaná Poliklinika Bezručova v centre hlavného mesta je spájaná s dlhoročnou históriou poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Dostupný je v bežnom predaji medzi cigaretami, tabakom, nikotínovými žuvačkami či náplasťami.
Okrem hlavných lyžiarskych stredísk v Tatrách máme na Slovensku aj menšie kvalitné rezorty a výborné bežkárske trate.
Práca s deťmi patrí medzi najkrajšie a zároveň tie najťažšie. O to viac to platí v oblasti medicíny. Profesor MUDr. Svetozár Dluholucký CSc. sa jej venuje viac ako päťdesiat rokov.
Ak patríte medzi milovníkov žuvačiek, mali by ste zbystriť pozornosť. Dnes majú totiž svoj sviatok.
Zima na horách prináša, okrem príjemných radovánok, i niekoľko rizík. Jedným z najnebezpečnejších je zosuv snehových nánosov v podobe lavín, ktoré ohrozujú životy ľudí, nachádzajúcich sa v ich blízkosti.
S oslavou nového roka prichádzajú i novoročné predsavzatia. Niektorí si ich dávajú každý rok, iní to radšej ani neskúšajú, pretože sa chcú vyhnúť nátlaku.
Len do konca januára máte šancu vydražiť a získať unikátne umelecké diela od špičkových maliarov Mareka Ormandíka a Karola Felixa, ktorí svoje umenie spojili s umením pacientov s neurologickým postihnutím.
Slovensko je popretkávané množstvom tratí, určených pre fanúšikov bežeckého lyžovania. Mnohé z nich prechádzajú skutočne nádhernou prírodou.
Múzeá sa čoraz väčšmi prispôsobujú novým trendom i výzvam, ktoré so sebou prináša súčasná doba.
Mesiac december je pre mnohých ľudí náročný nielen kvôli predvianočnému zhonu i stresu, ale aj z dôvodu prejedania sa a častejšieho požívania alkoholických nápojov počas firemných, vianočných či silvestrovských osláv.
„Príroda pod vodou v zime stíchne, väčšina rýb, zapadaných listami z okolitých stromov, spí. Voda je priezračná, dohľadnosť sa neskutočne zlepší.“
Sú ekologickejšie než ich umelé varianty, po Vianociach sa dajú recyklovať a podľa štúdií dokonca znižujú stres či pomáhajú zlepšiť psychickú pohodu.
Štvrtý január patrí Dňu Braillovho písma. Jeho vynájdenie znamenalo obrovskú revolúciu v oblasti vzdelania nevidiacich.
S príchodom nového roka si ľudia zvyknú dávať novoročné predsavzatia a veria, že tentokrát sa im už naozaj podarí dosiahnuť stanovené ciele.
Nielen počas Vianoc, ale aj na Nový rok, sa praktizovalo množstvo zvykov a tradícií, ktorými si ľudia chceli nasledujúce mesiace udržať zdravie, šťastie, bohatstvo a mali ich taktiež chrániť pred nepriazňou osudu.
Koniec roka je doslova na spadnutie, pričom protipandemické opatrenia hovoria jasnou rečou – osláviť ho ideálne doma, v kruhu najbližších. No verte či nie, ak máte deti, môže to byť rovnako veľká zábava.
Vianočné sviatky sú od nepamäti sprevádzané zvykmi a tradíciami, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.
Minulý mesiac ste si počas Medzinárodného dňa nenakupovania mohli na stránkach nášho magazínu prečítať, čo všetko spôsobujeme našej planéte nadmerným nakupovaním.
Fajčenie patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí v celosvetovom meradle. Ak ste sa opakovane a neúspešne pokúšali zbaviť tohto zlozvyku, môžete to znovu skúsiť práve dnes.
Presne pred 32 rokmi sme boli svedkami veľkej vzájomnej súdržnosti, sily štrngajúcich kľúčov a odhodlanosti mladých ľudí prelomiť monotónny despotizmus panujúci v našej krajine.
Návštevníci piešťanského regiónu môžu už čoskoro začať využívať novú, výhodnú regionálnu kartu, ktorá im umožní uplatniť si na rôzne služby výrazné zľavy.
Súčasné generácie sa viac presunuli k sedavej práci. Síce sa fyzicky veľmi nenarobíme, no naše telo naďalej trpí.
Michal Vrták z Nedožier-Brezian vyštudoval žurnalistiku, no neskôr vypočul Božie volanie a stal sa členom rehole verbistov.
Beh patrí k najobľúbenejšej pohybovej aktivite a jesenné obdobie je pre túto činnosť ako stvorené.
V súčasnej dobe sa čoraz viac dostáva do popredia zdravá výživa. Pre mnohých tvorí neodmysliteľnú súčasť ich životného štýlu.
Obdobie, u nás tradične nazývané „dušičky“, je predo dvermi. V našich končinách práve v týchto dňoch spomíname na našich blízkych, ktorí opustili tento svet a zároveň, podľa kresťanských tradícií, prejavujeme úctu svätcom.
Tohtoročná jeseň je bohatá na úrodu voňavých jabĺk, ktoré nám pomáhajú bojovať s nedostatkom vitamínov.
Kodaňská reštaurácia Noma priniesla do sveta gastronómie hotovú revolúciu. Jej šéfkuchár a spoluvlastník René Redzepi prišiel s úplne novými postupmi a prezentáciami, ktoré šokovali aj jeho skúsených kolegov.
Vo svete gastronómie vládne hit fermentovaných potravín. Kuchári ich majú radi nielen pre ich výraznú chuť, ale i výživovej hodnote.
Fredderika Rose sa vo svojej výtvarnej, ale aj literárnej tvorbe orientuje výlučne na život. Na lásku. Dobro. Medziľudské vzťahy.
Desiaty október patrí Svetovému dňu duševného zdravia a Európskemu dňu depresie. Psychické problémy trápia čoraz viac ľudí.
Región Záhorie je okrem typického záhoráckeho nárečia charakteristický aj rozsiahlymi borovicovými lesmi a pieskovými dunami. Keď sa sem pôjdete poprechádzať, zmocní sa vás pocit, akoby ste ani neboli na Slovensku.
Mesiac september sa v meste Levice niesol v znamení akcií, ale i rozdávania ocenení a osláv. Všetky tieto podujatia, ktoré na seba časovo nadväzovali, mali jedného spoločného menovateľa. Tým bola KRV.
Ak vás trápia problémy s dýchacími cestami, vyskúšajte soľnú terapiu. Bude sa vám lepšie dýchať a navyše posilníte svoju imunitu.
Ak radi trávite voľný čas v prírode a uprednostňujete ľahší a nenáročný terén, prechádzka botanickými záhradami bude pre vás určite výborným programom.
Druhú septembrovú sobotu si už tradične pripomíname Svetový deň prvej pomoci.
Skoro všetci si po výdatnom jedle radi zamaškrtíme aj na chutnom koláči. Dobrí cukrári sú preto pýchou každej reštaurácie či kaviarne.
To najcennejšie, čo v živote máme, si väčšinou za peniaze nekúpime. Okrem zdravia, šťastia či lásky do tejto kategórie spadá určite KRV, ktorá je úzko spätá práve so zdravím.
Prvý septembrový víkend (od 4.9. do 5.9. 2021), sa v hlavnom meste už po 16. krát uskutoční ČSOB Bratislava Marathon 2021.
Mesto Trnava organizuje druhý ročník včelárskeho festivalu. Tohtoročný program pripravilo občianske združenie základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Trnave.
Svet je plný zaujímavých a fascinujúcich vecí, o ktorých ste doposiaľ nemuseli mať ani potuchy. Prečítajte si niečo o minulosti, prítomnosti i budúcnosti našej Zeme a presvedčte sa o rozmanitosti života okolo nás.
Žuvačky pomáhajú nielen udržať vaše zuby zdravé a šetria výdavky na dentálnu starostlivosť, no dokážu ovplyvniť aj náladu, zvýšiť produktivitu, znížiť stres, či dokonca zbaviť vás otravnej pesničky, ktorá vám neustále hučí v hlave.
Slováci nechcú zaostávať za európskym trendom a usilovne sa pustili do poctivého recyklovania.
Obdobie po pôrode a následné dojčenie býva pre vlasy naozaj zaťažkávajúcou skúškou. Nejedna čerstvá mamička by o tom vedela rozprávať.
„Je potrebné si uvedomiť, že pocit smädu znamená akútny nedostatok“, hovorí všeobecná lekárka pre dospelých s viac než 20 ročnou praxou, MUDr. Soňa Ostrovská.
„Každý si myslí, že práca osobnej ochrany spočíva v tom, že chodíme klientovi za zadkom, no prípravy na akciu trvajú dlhšie než samotná akcia. Príprava je náročná, niekedy pracujeme aj 20 hodín denne."
Skúsenosti s nádchou máme všetci. Ide o ochorenie sliznice nosovej dutiny, najčastejšie spôsobené vplyvom vírusov i baktérií, sprevádzané výtokom z nosnej dutiny.
Sezóna hrozna sa blíži, ba čo viac, niektorí ho budeme mať na záhrade či doma od známych naozaj nepreberné množstvo. Poradíme vám, ako ho využiť, aby v koši neskončila ani jediná bobuľka.
24. júla 2021 sa začalo slávnostné odpočítavanie dní do zahájenia veľkolepého festivalu. O necelý rok sa totiž u nás uskutoční európska mládežnícka olympiáda.
Tohtoročné letné horúčavy nás nútia vyhľadávať vodné plochy, kde sa môžeme osviežiť.
Na Hrebienku predstavili v roku 2019 nový detský festival Medvedie dni. Začínajúcu tradíciu však prerušila pandémia.
Oči sú najtajomnejším orgánom a nie nadarmo sa hovorí, že sú i oknom do ľudskej duše.
Leto je v plnom prúde, pričom mnohé rodinky na svoje dovolenkové dni ešte len čakajú. A kto vie, možno ich strávia v kempe. Dôvodov, prečo sa nevyhýbať ani akčnejším výletom, je predsa hneď niekoľko.
Niektoré mamy zmenia pri deťoch bývanie, iné prácu. A niektoré pohľad na kozmetiku. Keď sa Lenke Špaldovej narodil synček Matej zistila, že jeho problémy s pokožkou nevyliečia kortikoidy a ani krémiky z lekárne.
Letná sezóna je v plnom prúde a aktuálne tropické horúčavy nás lákajú osviežiť sa v chladivej vode.
Sú medzi nami a chcú byť rovnako užitoční zamestnanci ako aj my. Ľudia so zdravotným postihnutím sa pri hľadaní práce stretávajú s predsudkami.
Fialová všade naokolo. Na pohľad do diaľky nekončiace levanduľové záhony. Levanduľa pestovaná v bio podmienkach rukami slovenských farmárov a farmárok.
Každý má v práci pomyselný bod zlomu a stres zvláda po svojom. K syndrómu vyhorenia na pracovisku môže dôjsť kedykoľvek, a v ktorejkoľvek fáze kariéry zamestnanca.
Čaj je lahodný, a najmä obľúbený nápoj, ktorý ľuďom po celom svete prináša každodenné potešenie i blahodarne účinky. Aj počas leta môže priniesť vítané osvieženie.
V máji ubehlo presne 25 rokov, odkedy sa začal realizovať nápad stavania Stĺpov mieru na Slovensku. Ide o unikátny, medzinárodný projekt, ktorý je symbolom pokoja i mieru.
Odborníci vedú diskusiu o skrátenom pracovnom týždni už niekoľko rokov. Technológie sa neustále zlepšujú, vďaka čomu sa vo viacerých povolaniach zjednodušuje i práca zamestnancov.
Posledné júnové dni sa nesú v znamení horúceho počasia. Tropické teploty trápia celé Slovensko a inak tomu nie je ani v našom hlavnom meste.
Slovensko je krajina s obrovským množstvom prírodných krás, ku ktorým nepochybne patria i vodopády.
Niektorí turisti sa každý rok radi vracajú pozrieť svoje obľúbené miesta a pamiatky. Pre iných je to však strata času.
Včely a hotely. Pred rokmi by to bola nepredstaviteľná kombinácia, dnes sa z nej stal moderný trend. Vymieranie tohto vzácneho hmyzu kvôli používaniu chemických prípravkov na ošetrovanie plodín sa stáva vážnym problémom.
O reforme zdravotníctva sa toho narozprávalo už veľa. Každý z nás aj vie, že je potrebná a nevyhnutná. Ako ju však zrealizovať, odkiaľ začať, a ktorý z problémov je takpovediac na spadnutie?
Možno ste ani netušili, že včela je vďaka opeľovaniu rastlín tretím najdôležitejším hospodárskym živočíchom v Európe.
...Všetko vnímame cez peňažné vyjadrenie ceny, neriešime reálnu hodnotu.
Dovolenka vo Vysokých Tatrách ponúka množstvo zaujímavých aktivít. Ak sa vám práve nechce zdolávať niektorý z vysokohorských končiarov, od júla môžete využiť ponuku troch outdoorových cvičení.
Unikátne kontaktné centrum s názvom Klub Machovisko je útočiskom pre všetkých mladých ľudí, ktorí sa so svojimi starosťami potrebujú zveriť do rúk odborníkov.
Na Slovensku máme prevahu dedín nad mestami, vďaka čomu sme, z hľadiska charakteru osídlenia, vidieckou krajinou.
V roku 2016 dokument Zuzany Límovej vyvolal diskusiu medzi matkami, zdravotníkmi aj ľudskoprávnymi organizáciami. Otázka, ako rodia ženy na Slovensku, rozdelila mnoho rodičiek i lekárov na dva tábory.
Členkou slovenskej Mensy je aj vedkyňa Tereza Brachtlová. Vo Švédsku sa najprv venovala infekčnej biológii.
Kristína Kocanová a Simona Dulajová sú mladé Slovenky, ktoré spojila láska k vede a štúdium biológie na škótskej univerzite. Hoci ich dnes delia stovky kilometrov, pripravujú spoločný podcast „Dve baby aj o vede“.
Espresso, lungo, macchiato, cappucino alebo latté. K týmto kávovým špecialitám pribudol krátko pred pandémiou ďalší veľký hit.
V súčasnosti nájdeme na pultoch predajní množstvo potravinových výrobkov, ktoré nás síce lákajú svojím obalom či cenou, avšak ich zloženie je skôr diskutabilné, než zdraviu prospešné.
Michaelu si mnohí pamätajú z relácie Masterchef, kde zažiarila napriek tomu, že varenie je pre ňu "len" hobby, nie práca.
...tvrdí MUDr. Daniel Paulovič, PhD., pneumológ a odborník na závislosť na nikotíne, ktorý viac ako desať rokov pomáha fajčiarom skoncovať s ich zlozvykom.
V starovekom Ríme smeli piť víno iba muži. Ak manžel prichytil svoju ženu s vínom v ruke, mohol sa s ňou nielen okamžite rozviesť, ale ju i usmrtiť.
Vysoké Tatry utrpeli v roku 2004 tvrdú ranu po tom, ako ich prírodu zdevastovala silná víchrica. V tom období prišli o množstvo stromov a pohľad na ne bol bezútešný.
"Čokoľvek budeme hovoriť alebo nehovoriť dieťaťu, nemá taký dopad ako to, čo dieťa medzi dospelými vidí a zažíva," tvrdí prezidentka globálnej organizácie Movendi International.
Hovorí sa, že dobrý skutok má byť odmenený. Inak tomu nebude ani tento rok, kedy sa uskutoční 21. ročník projektu „Detský čin roka“.
Projekt cezhraničného cyklomostu je výsledkom spolupráce Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) a Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko, v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.
Varíte, zrazu niečo pokazíte a ihneď máte nutkanie všetko vyhodiť. Ešte pred týmto unáhleným rozhodnutím sa pozrite, či ste náhodou nevymysleli niečo výnimočné. Napríklad potenciálny gastronomický hit.
Odborníci apelujú na to, že so zvyšujúcim sa počtom ľudí na Zemi môže čoskoro nastať problém s ich stravovaním.
Kristína v štrnástich rokoch prekonala anorexiu. Hoci sa z problémov, spojených s odmietaním jedla, dostala pomerne rýchlo, ďalších 10 rokov trvalo, kým si k nemu vytvorila zdravý vzťah.
Nevyhnutnosť alebo potrebu niečoho si najčastejšie uvedomíme vtedy, keď to sami najviac potrebujeme.
Súčasná situácia ohľadom počtu infikovaných na ochorenie Covid-19 na Slovensku nie je stále stabilizovaná.
MUDr. Miloslav Dvorák PhD. je pôvodom z Nitry, ale práca a láska k horám ho zlákali na Spiš, kde najskôr pôsobil v Levoči, neskôr v Spišskej Novej Vsi.
Do niektorých slovenských miest postupne zavíta putovné Srdce vďaky, ktoré je súčasťou celosvetovej kampane.
Sociálna izolácia spôsobená súčasnou situáciou, ktorú prežívame všetci bez výnimky, sa už dlhšie ako rok prejavuje rôznymi spôsobmi.
Význam zelených rastlín a drevín v rámci ekosystému sa rozhodlo mesto, prezývané Malý Rím, podporiť vyhlásením zaujímavého projektu. Môžu sa doň zapojiť občania Trnavy, žijúci v rodinných domoch.
Uplynulý rok nebol pre slovenský turizmus jednoduchý. Obľúbené regióny ako Liptov a Vysoké Tatry zažili silnejšiu letnú sezónu, no z dlhodobého hľadiska im to príliš nepomohlo.
Anglicko sa môže pochváliť prvým autobusom, ktorý jazdí na nezvyčajné ekologické palivo.
Chýba vám cvičenie vo vašom obľúbenom fitness centre? Alebo v spoločnosti rovnako naladených ľudí, ktorí sa navzájom podporujú?
S prichádzajúcou jarou sa nevieme dočkať prvých teplých dní a výletov do prírody. Košický kraj ponúka množstvo lokalít, ktoré sa môžu stať cieľom vašich výprav za dobrodružstvom.
O užitočnosti vitamínu D sa začalo intenzívnejšie hovoriť v súvislosti s koronavírusom. V skutočnosti je veľmi dôležitou výživnou látkou, ktorá by ani za bežných okolností nemala chýbať v našich jedálničkoch.
Hovorí sa, že sauna je prameňom mladosti. Saunovanie uvoľňuje telo i dušu, nervové napätie, prináša psychickú a fyzickú relaxáciu, ale aj regeneráciu síl.
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na prvé jarné bylinky, na ktoré môžeme natrafiť pri potulkách prírodou.
Pozorovanie vtákov patrí vo svete medzi silné odvetvia turizmu. Nielen odborníci, ale tiež nadšenci, pre ktorých ide o netradičnú záľubu, sa presúvajú do rôznych lokalít, aby mohli na vlastné oči vidieť raritného operenca.
50. ročník medzinárodnej súťaže o najkrajší list sa tento rok nesie v znamení témy COVID-19.
Staršie generácie sa s obľubou sťažujú, že súčasná mládež je drzá, nechce nič robiť, no a keď ich začnete poučovať, vysmejú vás a otočia sa chrbtom. Aká je pravda?
Príroda sa pomaly prebúdza a oznamuje nám príchod jari. Na prechádzke lesom môžeme už v marci natrafiť na množstvo rastlín, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus.
Za posledný rok sa náš život od základov zmenil a museli sme sa naučiť žiť trochu inak.
Štátnu pomoc po vypuknutí pandémie na Slovensku dostalo už viac než milión obyvateľov, pričom finančnú injekciu dostali najmä ľudia, ktorí zostali bez príjmu zo dňa na deň.
Pandémia koronavírusu ukázala, ako sa ľudia v čase núdze dokážu zomknúť a navzájom si pomáhať.
Najväčší riečny ostrov v Európe, najväčšia zásobáreň kvalitnej pitnej vody v strednej Európe a ešte oveľa viac. Žitný ostrov je pre ľudí čoraz lákavejšou turistickou lokalitou.
Už to bude takmer rok, čo nielen na Slovensku, ale i na celom svete, žijeme pod tlakom opatrení proti šíriacej sa pandémii koronavírusu.
Na horskú turistiku nezabúdajte ani počas zimných mesiacov. Vysoké Tatry ponúkajú aj v tomto období veľa chodníkov, ktoré možno prebádať s kamarátmi, ale i s rodinami s deťmi.
V ostatných rokoch sa úctivé správanie voči ženám výrazne zlepšilo, no ako ukazujú prieskumy a skúsenosti niektorých z nich, napriek tomu to má ešte stále ďaleko do ideálu.
Najviac však vážiť si ich za ich vytrvalosť, odvahu, silu a cit.
Zdravá výživa, ale tiež ekologickejší prístup, motivujú čoraz viac ľudí, aby aspoň počas niekoľkých dní v týždni presedlali na bezmäsitú stravu.
Od vypuknutia pandémie koronavírusu umelci nemajú mnoho príležitostí verejne prezentovať svoje umenie.
Slovensko podľa meteorológov čaká do konca zimy ešte niekoľko arktických nocí. Teplota vo viacerých regiónoch klesne pod dvadsať stupňov a vtedy dostávajú zabrať i naše autá.
Žiť niekoľko týždňov v izolácii, ako i (s)trpieť väčšie či menšie obmedzenia pohybu niekoľkokrát do roka, je ťažkou skúškou aj pre psychicky odolných ľudí.
Pandémia koronavírusu, ktorá v súčasnosti sužuje celý svet, prinútila aj gastronomický priemysel prijať niekoľko zásadných rozhodnutí ako reakciu na opatrenia, zamerané proti šíreniu pandémie.
Najvyššia hora sveta Mount Everest láka každoročne tisíce horolezcov z celého sveta, túžiacich dosiahnuť jeho vrchol. Iba v roku 2019 navštívilo túto oblasť viac než 60 000 peších turistov, horolezcov a sprievodcov.
Výber strednej či vysokej školy výrazne ovplyvní život a kariéru našich detí. Preto je veľmi dôležité, aby rodičia nechali časť voľby na svojich potomkov a neplnili si iba vlastné nesplnené túžby a predstavy.
Nedávno sme sa na stránkach nášho magazínu venovali aktuálnej téme, ktorá sa stala obrovským hitom tejto pandémie - otužovaniu.
Koľkokrát ste si povedali, že chcete všetko hodiť za hlavu a vyraziť do sveta?
Marianna Petrincová patrí k úspešným slovenským návrhárkam. Zaoberá sa výrobou doplnkov z kože a kožušiny, ktoré sa vyznačujú kreatívnymi, elegantnými nápadmi a precíznym prevedením.
Minuloročná finančná kríza, spôsobená pandémiou koronavírusu, sa nepriaznivo dotkla nejednej peňaženky.
...reč je o tých zdravotných, ktoré sa, žiaľ, nevyhýbajú ani tým najmenším.
V posledných dňoch sa predovšetkým na sociálnych sieťach rozšírili statusy mnohých lekárov a veterinárov upozorňujúcich na liek, ktorý má mať pri liečbe Covid-19 neodškriepiteľné výsledky.
Jaroslav Slúčik je niekoľkonásobný majster sveta a Európy vo vodnom zjazde. My sme sa s ním porozprávali o jeho úspechoch, sklamaniach, ale i plánoch do budúcnosti.
Európska zelená dohoda má Únii pomôcť dospieť do roku 2050 k uhlíkovej neutralite. V tomto zohrávajú dôležitú úlohu samosprávy. Práve lokálny prístup a angažovanie občanov prispieva k tomu, aby sme zastavili negatívny dopad klimatických zmien.
Železnice sú najekologickejším spôsobom hromadnej dopravy. Ani v tejto sfére však nechcú stagnovať a vymýšľajú nové, modernejšie súpravy, ktoré by boli šetrnejšie k prírode.
Často kritizujeme negatívnych kolegov, že nám odoberajú energiu a znechucujú prácu. ALE! Rovnako škodlivý je aj toxický optimizmus, ktorý vás núti pozerať na všetko s veľkou motiváciou a nedovoľuje vám priznať si existujúce problémy.
Premýšľali ste už nad tým, odkiaľ pochádza pokrm, ktorý práve konzumujete? Jedlá v rôznych podobách sú súčasťou kultúry stravovania po celom svete a často máme mylnú predstavu o ich skutočnom pôvode.
Každoročne si po vianočných sviatkoch plných dobrého, no často nezdravého jedla, dávame rôzne predsavzatia, zamerané prevažne na zdravý životný štýl.
Gastronomický biznis patrí kvôli pandémii k tým najzasiahnutejším. Napriek tomu sa ľudia pracujúci v tomto sektore nevzdávajú a neustále prichádzajú s novými nápadmi.
Naše novoročné predsavzatia sa obvykle týkajú vecí, ktoré by sme na sebe chceli zmeniť. Lenže popri tom nezabúdajme ani na osobný rozvoj.
So železnou pravidelnosťou sa to opakuje každý rok. Ešte počas vianočných sviatkov si naplánujeme nové záväzky, ktoré by sme chceli splniť počas nasledujúceho obdobia.
Autorka projektu Tlakový hrniec Lívia Halman Smiešna, organizuje na stredných školách besedy pre stredoškolákov na tému manželstvo, pornografia či neplánované tehotenstvo.
Čili papričky sa podľa novej štúdie môžu stať korením života. Predbežné výskumy Americkej srdcovej asociácie naznačujú, že pravidelní konzumenti pikantných pochúťok môžu mať dlhší život.
Ako prevoňať domov počas vianočných sviatkov?
Koľkokrát ste už počuli frázu, že niekomu stúpa adrenalín v žilách? Okrem predstavy veľkého vzrušenia ste však pravdepodobne nedokázali presne popísať, čo by sa mohlo diať v tele dotyčného človeka.
Keďže náš magazín je zameraný prioritne na rozhovory so zaujímavými osobnosťami, a navyše sa vždy snažíme prinášať niečo inšpiratívne, ani Štedrý deň nebude výnimkou.
Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sa v januári postavia na váhu a s hrôzou zistia, že im sviatočné maškrtenie pridalo zopár kilogramov navyše, skúste to tento rok trošku inak.
Voda je vzácna komodita, ktorej hodnotu si u nás stále naplno neuvedomujeme. Zásoby sa v celom svete míňajú a čoskoro aj v Európe môžeme pocítiť jej výrazný nedostatok.
Žijeme v dobe neustále sa zvyšujúcich nárokov na ľudí. V zamestnaní i doma plníme čoraz náročnejšie úlohy, ktoré zaberajú veľa času.
Jedným z najväčších pokušiteľov je nepochybne sladké, ktorého je ťažké sa len tak vzdať. Najmä v čase blížiacich sa Vianoc, ktoré sú synonymom hojnosti.
Účinnosť vakcíny Sputnik z ruskej výroby je založená na predpoklade, že jej príjemcovia sa zdržia konzumácie alkoholu takmer dva mesiace pred a po vakcinácii.
Ak je pre vás práca zároveň veľkou vášňou, ľahko sa dostanete do situácie úplnej prepracovanosti a prehliadnete varovné signály, ktoré vás na možné vyhorenie upozornia.
V novembri sme vás informovali o novom zdravotnom poistení pre domácich miláčikov, ktoré už dorazilo aj na Slovensko. Zároveň sme prisľúbili, že sa budeme viac venovať obsahovej náplni konkrétnych služieb.
Do ktorej skupiny ľudí patríte vy? Milujete Vianoce a začínate zdobiť už na začiatku adventu, alebo čakáte do poslednej chvíle a stromček rozsvietite až tesne pred Štedrým večerom?
Dve odlišné diagnózy, ktoré sa často zamieňajú. Spoznáte rozdiel? Pre laika či rodiča malého dieťaťa, ktorý sa s jednou z nich stretne po prvý raz, je to takmer nemožné. Ako ich odlíšiť sme sa opýtali MUDr. Heleny Štillovej.
Pohyb ako jeden zo základných prejavov života je tiež nástrojom na zabezpečovanie základných ľudských potrieb. Štatistiky dokazujú, že prospieva k zdraviu, no výrazne ovplyvňuje i kvalitu života.
Jozef Siklienka so svojím rodinným „klanom“ má už takmer 30 rokov stabilné miesto na trhu ako dodávateľ produktov pre estetickú medicínu.
Vôňa vám pomôže stať sa príťažlivejšou, dodá sebavedomie. Arómoterapeutka Martina Valníčková (40) z Bratislavy esenciálnym olejom celkom podľahla.
Každý majiteľ psa či mačky nám dá zrejme za pravdu, že zdravotná starostlivosť o týchto miláčikov, ktorých obvykle považujeme za členov rodiny, nie je vôbec lacná záležitosť.
Optimizmus sa v súčasnosti tisne do popredia ako jedna z kľúčových zložiek dlhovekosti. Recept na dlhší život teda spočíva v pozitívnom myslení.
V krásnom prostredí Českého Švajčiarska vzniká prírodná aromaterapeutická kozmetika Nobilis Tilia. K duši prírodnej kozmetiky patrí maximálna šetrnosť k prírode a prostrediu, kde vzniká.
Ak túžite po krásnych, plných perách, dnes už máte mnoho možností. Ako sa však nestratiť v záplave produktov a zákrokov, ktoré poskytujú estetické kliniky? Máme pre vás niekoľko tipov.
Čím voňajú vaše Vianoce? Šupkou z mandarínky, ihličím, vanilkou alebo škoricou? Dokáže práve vaša obľúbená vôňa posilniť vzťahy v rodine, zredukovať stres a nabiť vás energiou?
Prof. Koller je expertom vo svojom odbore, o čom svedčia výsledky jeho práce. V Bratislave založil pracovisko, ktoré je dnes porovnateľné svojou úrovňou s európskymi a svetovými centrami a zároveň založil 1. oficiálnu tkanivovú banku na Slovensku.
Alexander Slafkovský, rodák z Liptovského Mikuláša, je naším obrovským športovým talentom. Je výnimočným a úspešným slovenským reprezentantom v kanoistike, ktorý získal a získava ohromné úspechy po celom svete.
Doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD.: Získala dva tituly docent, bola 8 rokov študijnou prodekankou pre výchovno-vzdelávaciu činnosť, pre kvalitu a modernizáciu štúdia na LF UK v Bratislave, organizovala niekoľko workshopov na tému darcovstva tiel.
MUDr. Milena Černá: Dum spiro spero - Dokud dýchám, doufám. Mé tělo – příbytek duše – je životem zcela opotřebované. Jsem lékařka a valnou část svého života jsem těla jiných lidí spravovala a snažila se nezapomínat ani na duši.
Nadšenie pre danú vec poháňa úspešných ľudí vpred. A výnimkou nie sú ani športovci Špeciálnych olympiád Slovensko.