Jana Špulerová
18.01.2021
zdravie tipy séfredaktora rozhovory lifestyle ekonomika

Európska zelená dohoda má Únii pomôcť dospieť do roku 2050 k uhlíkovej neutralite. V tomto zohrávajú dôležitú úlohu samosprávy. Práve lokálny prístup a angažovanie občanov prispieva k tomu, aby sme zastavili negatívny dopad klimatických zmien.

Trik s pamäťou
17.01.2021
zdravie vzdelanie lifestyle zo sveta

Občas je náročné pamätať si veľké množstvo informácií a časom sa zákonite musíte dostať k vlastným limitom.

Vlaky poháňané odpadom
16.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle zo sveta

Železnice sú najekologickejším spôsobom hromadnej dopravy. Ani v tejto sfére však nechcú stagnovať a vymýšľajú nové, modernejšie súpravy, ktoré by boli šetrnejšie k prírode.

Toxický optimizmus na pracovisku
15.01.2021
zdravie lifestyle ekonomika zo sveta

Často kritizujeme negatívnych kolegov, že nám odoberajú energiu a znechucujú prácu. ALE! Rovnako škodlivý je aj toxický optimizmus, ktorý vás núti pozerať na všetko s veľkou motiváciou a nedovoľuje vám priznať si existujúce problémy.

Odkiaľ sa vzali obľúbené jedlá?
13.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle zo sveta

Premýšľali ste už nad tým, odkiaľ pochádza pokrm, ktorý práve konzumujete? Jedlá v rôznych podobách sú súčasťou kultúry stravovania po celom svete a často máme mylnú predstavu o ich skutočnom pôvode.

Hudba ako motivácia
11.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle

Každoročne si po vianočných sviatkoch plných dobrého, no často nezdravého jedla, dávame rôzne predsavzatia, zamerané prevažne na zdravý životný štýl.

Brexit a pandémia vo Veľkej Británii
11.01.2021
zdravie lifestyle zo sveta

Rekordných 250-tisíc malých britských firiem smeruje v tomto roku k ukončeniu podnikania pre kombinovaný tlak pandémie koronavírusu a brexitu.

Trendy v Gastronómii
09.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle ekonomika zo sveta

Gastronomický biznis patrí kvôli pandémii k tým najzasiahnutejším. Napriek tomu sa ľudia pracujúci v tomto sektore nevzdávajú a neustále prichádzajú s novými nápadmi.

Nové hobby
07.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle veda a technika zo sveta

Naše novoročné predsavzatia sa obvykle týkajú vecí, ktoré by sme na sebe chceli zmeniť. Lenže popri tom nezabúdajme ani na osobný rozvoj.

Milan Bartos
07.01.2021
zdravie lifestyle ekonomika zo sveta

Svoju reputáciu si Moringa získala najmä vďaka výraznej podpore imunitného systému, silným protizápalovým a antioxidačným účinkom, podpore tráviaceho traktu i účinnému boju proti podvýžive pre obsah výživných látok.

Vedecký trik
06.01.2021
zdravie vzdelanie tipy séfredaktora lifestyle zo sveta

So železnou pravidelnosťou sa to opakuje každý rok. Ešte počas vianočných sviatkov si naplánujeme nové záväzky, ktoré by sme chceli splniť počas nasledujúceho obdobia.

Lívia Halman
04.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle

Autorka projektu Tlakový hrniec Lívia Halman Smiešna, organizuje na stredných školách besedy pre stredoškolákov na tému manželstvo, pornografia či neplánované tehotenstvo.

Čierna rasca
03.01.2021
zdravie lifestyle zo sveta

Ak napríklad hľadáte zázračný olej, vďaka ktorému vám vlasy narastú doslova cez noc, možno ste už natrafili na rôzne odporúčania na olej z egyptskej čiernej rasce.

Novoročné predsavzatie
02.01.2021
zdravie lifestyle

Opäť nám na dvere zaklopal nový rok a s ním prichádza aj retrospektívne obhliadnutie sa za sebou a prehodnocovanie niektorých životných situácií či rozhodnutí.

Čili papričky
01.01.2021
zdravie tipy séfredaktora lifestyle zo sveta

Čili papričky sa podľa novej štúdie môžu stať korením života. Predbežné výskumy Americkej srdcovej asociácie naznačujú, že pravidelní konzumenti pikantných pochúťok môžu mať dlhší život.

E-maily a životné prostredie
31.12.2020
zdravie tipy séfredaktora lifestyle ekonomika zo sveta

Dokážete odhadnúť, koľko mailov odošlete počas jedného pracovného dňa? Často sú ich desiatky a riešite cez ne aj zbytočnosti, ktoré by sa dali vybaviť jedinou správou. Tento, naoko neškodný zvyk, ale prispieva k devastovaniu životného prostredia.

Silvestrovský vinš
31.12.2020
zdravie lifestyle

Čo si do nového roka želajú pre seba, svoje okolie, ale i pre vás - našich čitateľov, Ján Gordulič, MUDr. Daniela Križanová, PhDr. Jana Kurucárová a Emília Harmathová?

Voňavé Vianoce
29.12.2020
zdravie tipy séfredaktora lifestyle

Ako prevoňať domov počas vianočných sviatkov?

Otužovanie
28.12.2020
zdravie lifestyle

Je súčasný boom okolo otužovania novým módnym trendom alebo skutočným životným štýlom?

Adrenalín a jeho účinky
26.12.2020
zdravie tipy séfredaktora

Koľkokrát ste už počuli frázu, že niekomu stúpa adrenalín v žilách? Okrem predstavy veľkého vzrušenia ste však pravdepodobne nedokázali presne popísať, čo by sa mohlo diať v tele dotyčného človeka.

Osobnosti a vianočné želanie
24.12.2020
zdravie

Keďže náš magazín je zameraný prioritne na rozhovory so zaujímavými osobnosťami, a navyše sa vždy snažíme prinášať niečo inšpiratívne, ani Štedrý deň nebude výnimkou.

Zdravšie Vianoce
24.12.2020
zdravie

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sa v januári postavia na váhu a s hrôzou zistia, že im sviatočné maškrtenie pridalo zopár kilogramov navyše, skúste to tento rok trošku inak.

O koronavíruse...
23.12.2020
zdravie rozhovory ekonomika

„Koniec akejkoľvek epidémie v minulosti nastal po objavení a zavedení vakcinácie!“

Koronavírus a roboti
22.12.2020
zdravie zo sveta

Veľký problém, ktorý musia v čase pandémie Covidu-19 riešiť nemocnice u nás i vo svete, je vysoký počet infikovaného, zdravotníckeho personálu.

Jiří Rais
21.12.2020
zdravie ekonomika veda a technika

Voda je vzácna komodita, ktorej hodnotu si u nás stále naplno neuvedomujeme. Zásoby sa v celom svete míňajú a čoskoro aj v Európe môžeme pocítiť jej výrazný nedostatok.

Mozgové vlny
21.12.2020
zdravie

Žijeme v dobe neustále sa zvyšujúcich nárokov na ľudí. V zamestnaní i doma plníme čoraz náročnejšie úlohy, ktoré zaberajú veľa času.

Iglu pre bezdomovcov
17.12.2020
zdravie ekonomika zo sveta

Žijeme ťažké časy, keď sa priepasť medzi chudobnými a bohatými ešte viac prehlbuje. Zatiaľ čo niekto si dovolí dať za luxusný večierok s kamarátmi tisíce eur, iní nemajú ani vlastný domov.

Sladké Vianoce
16.12.2020
zdravie

Jedným z najväčších pokušiteľov je nepochybne sladké, ktorého je ťažké sa len tak vzdať. Najmä v čase blížiacich sa Vianoc, ktoré sú synonymom hojnosti.

Ruská vakcína
14.12.2020
zdravie

Účinnosť vakcíny Sputnik z ruskej výroby je založená na predpoklade, že jej príjemcovia sa zdržia konzumácie alkoholu takmer dva mesiace pred a po vakcinácii.

Syndróm vyhorenia
12.12.2020
zdravie

Ak je pre vás práca zároveň veľkou vášňou, ľahko sa dostanete do situácie úplnej prepracovanosti a prehliadnete varovné signály, ktoré vás na možné vyhorenie upozornia.

Videohry verzus mentálne zdravie
09.12.2020
zdravie veda a technika

Mnoho ľudí stále považuje videohry za stratu času či vyslovene niečo zlovestné a nevhodné pre deti. V skutočnosti rôzne štúdie potvrdzujú, že opak je pravdou.

Alexandra Hovancová
07.12.2020
zdravie rozhovory

Hovoriť s Alexandrou Hovancovou, riaditeľkou núdzového bývania a zároveň detského domova pre nevyliečiteľne choré deti v Spišskej Novej Vsi, je ako otvoriť vianočný darček.

Poistenie aj pre vašich miláčikov
03.12.2020
zdravie

V novembri sme vás informovali o novom zdravotnom poistení pre domácich miláčikov, ktoré už dorazilo aj na Slovensko. Zároveň sme prisľúbili, že sa budeme viac venovať obsahovej náplni konkrétnych služieb.

MUDr. Štefan Pavlov
02.12.2020
zdravie rozhovory

Prečo je infarkt myokardu moderným strašiakom medzi civilizačnými ochoreniami, čo ho spôsobuje a ako mu predísť? Aj na tieto otázky nám odpovedal kardiológ, MUDr. Štefan Paulov.

Vianočná výzdoba pomáha psychike
28.11.2020
zdravie

Do ktorej skupiny ľudí patríte vy? Milujete Vianoce a začínate zdobiť už na začiatku adventu, alebo čakáte do poslednej chvíle a stromček rozsvietite až tesne pred Štedrým večerom?

MUDr. Helena Štillová
25.11.2020
zdravie

Dve odlišné diagnózy, ktoré sa často zamieňajú. Spoznáte rozdiel? Pre laika či rodiča malého dieťaťa, ktorý sa s jednou z nich stretne po prvý raz, je to takmer nemožné. Ako ich odlíšiť sme sa opýtali MUDr. Heleny Štillovej.

Boris Benický, kúpele Dudince
19.11.2020
zdravie rozhovory ekonomika

Tento rok je pre cestovný ruch hotovou katastrofou. Napriek tomu regionálne turizmy nezaháľali a usilovne sa pripravovali na nasledujúce mesiace s cieľom pokryť všetky straty.

Práca z domu
18.11.2020
zdravie vzdelanie

Začiatkom roka protipandemické opatrenia spôsobili na celom svete neočakávané zmeny v systéme práce. Niektorí zamestnanci boli nútení vymeniť svoje pracovisko za domáce prostredie a zostať pracovať z domu.

Cvičenie a pohyb
18.11.2020
zdravie

Pohyb ako jeden zo základných prejavov života je tiež nástrojom na zabezpečovanie základných ľudských potrieb. Štatistiky dokazujú, že prospieva k zdraviu, no výrazne ovplyvňuje i kvalitu života.

Siklienka
16.11.2020
zdravie

Jozef Siklienka so svojím rodinným „klanom“ má už takmer 30 rokov stabilné miesto na trhu ako dodávateľ produktov pre estetickú medicínu.

Poistenie domácich miláčikov
14.11.2020
zdravie

Každý majiteľ psa či mačky nám dá zrejme za pravdu, že zdravotná starostlivosť o týchto miláčikov, ktorých obvykle považujeme za členov rodiny, nie je vôbec lacná záležitosť.

Martina Valníčková
14.11.2020
zdravie

Vôňa vám pomôže stať sa príťažlivejšou, dodá sebavedomie. Arómoterapeutka Martina Valníčková (40) z Bratislavy esenciálnym olejom celkom podľahla.

Optimizmus ako recept na dlhovekosť
14.11.2020
zdravie

Optimizmus sa v súčasnosti tisne do popredia ako jedna z kľúčových zložiek dlhovekosti. Recept na dlhší život teda spočíva v pozitívnom myslení.

Eko kozmetika
13.11.2020
zdravie

V krásnom prostredí Českého Švajčiarska vzniká prírodná aromaterapeutická kozmetika Nobilis Tilia. K duši prírodnej kozmetiky patrí maximálna šetrnosť k prírode a prostrediu, kde vzniká.

Siklienka
12.11.2020
zdravie

Ak túžite po krásnych, plných perách, dnes už máte mnoho možností. Ako sa však nestratiť v záplave produktov a zákrokov, ktoré poskytujú estetické kliniky? Máme pre vás niekoľko tipov.

Strom Moringa
12.11.2020
zdravie

Hoci ajurvéda s moringou pracuje už celé tisícročia, v západnom svete je pomerne neznáma. Vďaka svojmu bohatému výživovému profilu sa s prehľadom zaraďuje medzi superpotraviny s účinkami, ktoré sa prejavia zvnútra aj zvonka.

Martina Valníčková
11.11.2020
zdravie

Čím voňajú vaše Vianoce? Šupkou z mandarínky, ihličím, vanilkou alebo škoricou? Dokáže práve vaša obľúbená vôňa posilniť vzťahy v rodine, zredukovať stres a nabiť vás energiou?

Kristína Vincúrová
09.11.2020
zdravie

Kristína Vincúrová je školská psychologička a vo svojej praxi sa venuje aj detskej hypnoterapii. Rozprávali sme sa o emočnej inteligencii, svete detských pocitov aj o tom, ako riešiť hnev, vzdor či strach, ktoré deti nedokážu zvládnuť bez pomoci.

Prof. MUDr. Ján Koller, PhD.
30.09.2020
zdravie veda a technika

Prof. Koller je expertom vo svojom odbore, o čom svedčia výsledky jeho práce. V Bratislave založil pracovisko, ktoré je dnes porovnateľné svojou úrovňou s európskymi a svetovými centrami a zároveň založil 1. oficiálnu tkanivovú banku na Slovensku.

D.h.c., Prof., MUDr. Ján Slezák, DrSc., FIACS
25.09.2020
zdravie

Náš popredný vedec, fyziológ a experimentálny kardiológ, ktorý okrem iného pôsobí dodnes v Ústave pre výskum srdca SAV. V roku 2006 mu bolo udelené štátne vyznamenanie Rad Ľ. Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti rozvoja vedy.

Doc. MUDr. Emília Kaiserová, CSc.
22.09.2020
zdravie

Docentka Kaiserová sa celý svoj profesijný život venovala detskej hematológii a onkológii. Detskú onkológiu pozdvihla na vysokú úroveň a aktívne sa podieľala na zavedení vyše stovky nových chemoterapeutických protokolov pre liečbu malignít.

MUDr. Milan Šimunič, MPH
10.09.2020
zdravie

MUDr. Milan Šimunič, MPH - výškový lekár/horolezec, riaditeľ pre praktické lekárstvo pre celú Bratislavu, odborník pre riadenie verejného zdravotníctva a riaditeľ ambulantnej pohotovostnej služby.

Prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc. Dr. h.c. mult.
09.09.2020
zdravie

Profesor Vladimír Krčméry - filantrop, lekár, pedagóg, zakladateľ univerzít na Slovensku, otec projektov pre liečbu HIV a záchranu sirôt, zakladateľ Tropic teamu či poradca MZ SR. To je len niekoľko z mnohých funkcií tohto skromného človeka.

Ing. Alexander Slafkovský
03.09.2020
zdravie

Alexander Slafkovský, rodák z Liptovského Mikuláša, je naším obrovským športovým talentom. Je výnimočným a úspešným slovenským reprezentantom v kanoistike, ktorý získal a získava ohromné úspechy po celom svete.

Doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD.
22.04.2020
zdravie rozhovory

Doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD.: Získala dva tituly docent, bola 8 rokov študijnou prodekankou pre výchovno-vzdelávaciu činnosť, pre kvalitu a modernizáciu štúdia na LF UK v Bratislave, organizovala niekoľko workshopov na tému darcovstva tiel.

MUDr. Milena Černá
20.04.2020
zdravie

MUDr. Milena Černá: Dum spiro spero - Dokud dýchám, doufám. Mé tělo – příbytek duše – je životem zcela opotřebované. Jsem lékařka a valnou část svého života jsem těla jiných lidí spravovala a snažila se nezapomínat ani na duši.

Special Olympics Slovakia
06.04.2020
zdravie

Nadšenie pre danú vec poháňa úspešných ľudí vpred. A výnimkou nie sú ani športovci Špeciálnych olympiád Slovensko.