Medovina je staršia než ľudstvo samotné. Milujeme ju aj na Slovensku! Takto spoznáte tú kvalitnú!

Medovina je staršia než ľudstvo samotné. Milujeme ju aj na Slovensku! Takto spoznáte tú kvalitnú!

04.03.2022 | Medovina | Redakcia

O medovine sa zvykne hovoriť ako o nápoji lásky s afrodiziakálnymi účinkami. Prezraďme si zaujímavosti, ktoré by o nej mal vedieť každý fanúšik.

Je údajne staršia, než ľudstvo. Jej chuť si podľa legiend vychutnávali aj antickí bohovia na vrchole hory Olymp. Bola obľúbeným nápojom Keltov, Slovanov, Rimanov i Germánov.  

Za medovinu ako takú vďačíme prírode. V časoch najväčšieho sucha včely obsadili diery v magických stromoch baobaboch. V období mohutných dažďov sa med zmiešal s vodou a s prírodnými kvasinkami. Zmes následne fermentovala a na svete bol prvý kvasinkový, alkoholický nápoj - medovina.

Medovina je kvasený, nízko-alkoholický nápoj z medu. Percentuálne zastúpenie alkoholu je 12 – 14%. Výrobu medoviny ovplyvňuje niekoľko faktorov, predovšetkým typ kvasiniek, čas kvasenia a druh, respektíve kvalita medu.

Kvalitná medovina nie je umelo dochucovaná a v priebehu výroby neprechádza zahrievaním.

Hlavnou zložkou medoviny je med, preto vás zrejme neprekvapí, že má i zdravotné účinky na ľudský organizmus. V jej prípade platí jednoduchá úmera: čím kvalitnejší med, tým silnejšie účinky medoviny dosiahnete.

Alkohol v medovine má pozitívny vplyv na látkovú výmenu organizmu, podporuje jeho prekrvenie a znižuje hladinu zlého cholesterolu. Pri konzumácii medoviny v primeranom množstve, teda 1 až 2 dcl denne, pomáha pri trávení a pozitívne vplýva na kardiovaskulárny systém človeka.

Medovina vás môže prekvapiť rozmanitosťou chutí. Jej základom je síce med a voda, no do jej výroby možno pridať rôzne šťavy či koreniny.

Kým Američania nedajú dopustiť na pomarančový med, napríklad Poliaci preferujú med pohánkový. Melomela je napríklad medovina s obsahom ovocnej šťavy, Hydromel je zas medovina nariedená vodou, obsah alkoholu v nej je veľmi nízky. Na trhu dostať kúpiť tiež Metheglin, čo je medovina ochutená koreninami (napríklad zázvorom či muškátovým orieškom).

Čo je tiež dobré vedieť?

* Otvorenú fľašu medoviny možno skladovať podstatne dlhšie v porovnaní s vínom. Ak ju dôkladne uzatvoríte korkovým štupľom, vydrží v chladničke niekoľko týždňoch.

* Pri popíjaní medoviny v nej možno nájsť chute a vône, ktoré pri jej výrobe vôbec neboli použité. Môže za to proces kvasenia a dozrievania medoviny.

* Medovinu sa odporúča nezohrievať do zásoby. Zohriata medovina by sa mala servírovať v pohároch na whisky. Zohrievaním stráca vôňu aj prospešné látky. Zohriatu medovinu je dobré ihneď vypiť.

* Najlepšia je medovina vychladená na 12 až 16 stupňov. Počas mrazivých teplôt sa odporúča zohriať ju maximálne na 55 stupňov. Počas prihrievania do nej už nič nepridávajte.

* Hovorí sa, že najchutnejšia medovina je 2-3 ročná. Správna medovina býva číra, zlatistej farby, s vôňou medu a korenín.