Rozhovor s fitness odborníkom: TOP 5 krokov pre krajšie a ZDRAVŠIE telo

Rozhovor s fitness odborníkom: TOP 5 krokov pre krajšie a ZDRAVŠIE telo

07.05.2022 | Ľuboš Gsch | Redakcia

Jar je v plnom prúde a slnečné lúče nás lákajú von. Meníme oblečenie, no tie džínsy, ktoré sme vlani nosili, sú nám možno „trochu“ tesné. Čo s tým?

Takmer pri každej serióznej diéte nájdeme odporúčanie poradiť sa i s odborníkom – výživovým poradcom. Každý človek je totiž iný, má odlišné predispozície, manažment dňa a dôležitú rolu zohráva aj vek. Okrem toho býva pri každej diéte zdôraznená nutnosť pohybu a celkovo zdravý životný štýl. Filozofiou diét je primárne cieľ nevrátiť sa späť - a to k spôsobu života aj stravovania, aký ste viedli pred ňou. V opačnom prípade nastane toľko obávaný jojo efekt.

Pokiaľ si myslíte, že diéta je pre vás to pravé, smelo do toho. Zoberte ju však ako celok, komplexnejšie, čo znamená, že jej súčasťou bude aj pohyb a nové návyky. Nielen stravovacie. Návykom môže byť i zobudiť sa ráno o hodinku skôr a zacvičiť si jógu či ísť behať. Nie nárazovo, ale pravidelne. Pomaly, krok za krokom, meniť svoje zvyky a život. Nemusíte behať, môžete si vyjsť na bicykli alebo na korčuliach a naštartovať svoj deň týmto spôsobom. Okrem toho, že urobíte niečo pre svoje telo, poďakuje sa vám i myseľ. V žiadnom prípade to nerobte nárazovo. Nie, že dnes si zmyslíte, že zajtra zabehnete maratón. Takýto prístup k pohybu vám môže ublížiť.    

Ideálne tréningové nastavenie

Miesto nepremyslených pohybových a výživových nastavení, hľadajte riešenie šité pre vás. Ak si neviete rady, oslovte odborníka. V hľadaní ideálneho tréningového nastavenia sa zohľadňuje viacero premenných. Najčastejšie sú tréningové plány/knihy/programy vyhľadávané pre ich ciele rýchleho chudnutia, nárastu svalov, okamžitého odstránenia bolesti a podobne. „Tieto ciele sú zaužívané, populárne, no nie úplne správne. Ide totiž o ciele rýdzo fyzické. Keď chcete docieliť benefity tréningu ľahko i rýchlo, hľadajte ich podľa nefyzického, čiže psychického cieľa,“ tvrdí Ľuboš Gsch, špecialista na tvarovanie postavy a profesionálny tréner.  

Mentálne nastavenie

O tom, ako sa však nastaviť na tréning mentálne, je postupov menej. Presnejšie, je ich minimum a nie je jednoduché ich dohľadať. Sú totiž nepopulárne, preto sa im tréneri ani profesionáli v oblasti tréningu nevenujú. Mentálne / psychologické nastavenie nie je tak zaujímavé, prípadne neraz pôsobí priam ezotericky. „Nie je náročné sa na tréning vhodne mentálne nastaviť. Nie je to rébus ani jadrová fyzika. Pôsobí ale náročne, keďže nie je garantované ako “rýchly” výsledok. Ďalším faktorom, ktorý vplýva na náročnosť, je fakt, že čím rýchlejšie plynú naše dni, tým ťažšie je zastaviť sa a pracovať so sebou,“ hovorí Ľuboš Gsch.

 TOP faktory pre mentálne nastavenia na fyzický tréning

  • pravidelnosť,
  • vystupovanie zo zóny komfortu,
  • sústredený, tréningový výkon,
  • bojovnosť a v konečnom dôsledku aj radosť.

Prečo je podľa Ľuboša Gsch mentálne tréningové nastavenie dôležitejšie než fyzické? „Pretože rozhoduje o tom, či fyzický tréning vôbec uskutočníte. Ak áno, aké nasadenie doň následne vložíte. No a tu ide o rýdzo psychické nastavenia.“

     Pravidelnosť (fyzického) tréningu

Vašu postavu, alebo i život zmení to, čo opakujete rutinne. To platí aj o tréningu. Nie, nemusí byť dlhý ani náročný (potvrdzujú to výsledky Programu P13). No musí byť pravidelný.

     Vystupovanie zo zóny komfortu

Trénovanie je bez debaty vystupovanie z vlastného pohodlia. Je to opakovaný súboj vášho tela s vašou mysľou. Pokiaľ idete trénovať a vystúpiť z komfortnej zóny, vyhrala myseľ. Ak to vzdáte, zvíťazilo telo.

     Sústredený tréningový výkon

To, ako sa na tréning sústredíte, opäť nie je fyzické. Prísť na tréning a vystúpiť zo zóny komfortu je skvelé. Podľa systému tréningu, ktorý si zvolíte pre vlastné ciele, je nesmierne dôležité sústrediť sa na tréning. Čím viac a lepšie sa budete koncentrovať na tréning, tým bude účinnejší. Efektivita = výsledok.

     Bojovnosť

Bojovnosť je trošku súčasťou predchádzajúcich bodov. Bojovnosť počas tréningu má niekoľko ďalších (sekundárnych) výhod. Bojovnosť, či doslova dravosť v tréningu, znamená posun. Ide o maximálnu dávku energie a sústredenia, ktorú viete v danej chvíli investovať. Ide o boj vás s vami. Bojovnosť v tréningu súvisí i s efektivitou, presnejšie povedané, koľko práce pri tréningu odvediete.

     Radosť - z tréningu aj z jeho výsledkov

Po 4 bodoch, ktoré na vás pôsobia možno negatívne, prichádza happyend. „Najlepšie výsledky mojich programov a tréningových spoluprác sme dosiahli vtedy, ak bol tréning radostný. Niekedy môže byť náročné “dostať” sa až sem. Väčšina ľudí, ktorí trénovali so mnou pravidelne, prišla až sem,“ prezrádza Ľuboš Gsch.

Nemáte čas? Poznáme riešenie

Akonáhle sa dostanete do štádia, keď vám tréning (akákoľvek pohybová aktivita), bude spôsobovať radosť, máte vyhraté. Výsledky aj na fyzickej úrovni budú nepochybne fantastické. Výhodou radosti z tréningu je skutočnosť, že všetko, čo získate z tréningu navyše, je v podstate extra bonus. A to vrátane skvele vyzerajúcej postavy.

Neustále vám prebieha hlavou, že nemáte čas? Poznáme riešenie. Ľuboš Gsch má v portfóliu široké spektrum tréningov. Jeden, zameraný presne na spomenutý "argument", vám v nasledujúcich riadkoch priblížime. „Heslom programu P13 je “Nie je čas, strácať čas.” Ide o minimalistický tréningový systém, prinášajúci maximálne výsledky. Je založený na Paretovom pravidle = 20% činností nám prináša 80% výsledkov. V programe P13 dané pravidlo platí doslovne. Program P13 prebuduje akúkoľvek postavu na skvelú. Je jednoduchý, ľahko uskutočniteľný doma a prináša mnoho radosti, pretože je časovo dostupný. Viac o Programe P13 sa dozviete TU,“ dodáva Ľuboš Gsch.

Nezabudnite, že chudnutie sa začína v našej hlave, našej mysli. A presne tak je to i s pohybom. :-)